В Україні серцево-судинні захворювання залишаються головною причиною смерті населення. Так, у 2023 році від хвороб серця та судин в Україні померло майже 67 000 людей. Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, що треба робити, щоб захиститися від серцево-судинних хвороб.
Які фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань
До таких факторів належить:
- підвищений рівень артеріального тиску (АТ);
- надлишкова маса тіла (люди з надлишковою масою тіла за кількістю ускладнень на серце випереджають навіть затятих курців);
- вживання алкоголю;
- паління;
- гіподинамія (недостатня рухова активність);
- стреси.
Як контролювати артеріальний тиск
У ЦГЗ пояснили, що для цього потрібно стежте за рівнем артеріального тиску. Підвищений артеріальний тиск може призводити до пошкодження судин, зокрема артерій. Це також створює умови для формування атеросклеротичних бляшок у судинах і збільшує ризик розвитку серцевих захворювань. Без належного лікування підвищений АТ може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності, погіршення зору та інших ускладнень.
«Регулярно вимірюйте кров’яний тиск та своєчасно звертайтеся до свого лікаря, який за необхідності призначить вам належне лікування», – йдеться у повідомленні.
Щоб тримати артеріальний тиск під контролем, необхідно:
- обмежити споживання солі до 5 г на день (не більше чайної ложки);
- пити достатньо води. Добова норма (куди входить і рідина, яку ми отримуємо з їжею) — близько 4% від вашої маси тіла. Для дорослого вагою 70 кг — це близько 2,8–3 л;
- бути фізично активними.
Надлишкова маса тіла: як розрахувати ІМТ
У ЦГЗ пояснили, що надлишкова маса тіла та ожиріння підвищують ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Індекс маси тіла (ІМТ) повинен становити 18,5-25 кг/м2.
ІМТ розраховується шляхом ділення маси тіла у кілограмах на квадрат зросту в метрах. Наприклад, ось розрахунок ІМТ для людини, яка важить 65 кг і має зріст 170 см:
- ІМТ = 65/1,72 = 22,5
Тобто індекс маси тіла такої людини складає 22,5 кг/м² і перебуває в рекомендованих межах.
Чому слід відмовитися від алкоголю та паління
Фахівці підкреслили, що безпечної дози алкоголю не існує.
«Він може викликати артеріальну гіпертензію, збільшувати ризики розвитку інсультів та інфарктів. Повністю відмовтеся від вживання алкоголю і ваш організм вам віддячить», – йдеться у повідомленні.
Також слід відмовитися і від паління, оскільки хімічні сполуки, які людина вдихаєте під час куріння, шкодять вашому серцю і судинам, підвищуючи ймовірність розвитку атеросклерозу, ішемічної хвороби серця.
Яких правил харчування спід дотримуватися
У ЦГЗ зазначили, що деякі харчові звички можуть шкодити серцю:
- переїдання;
- недостатнє споживання овочів та фруктів;
- безконтрольне вживання висококалорійної їжі та напоїв;
- вживання солі понад 5 грамів на добу.
Для підтримки здоров’я серця лікарі рекомендують їсти:
- достатню кількість свіжих овочів і фруктів;
- нежирне м’ясо (птиця, кролик), рибу;
- хліб з висівками, боби, квасолю, сою, баклажани та свіжу зелень;
- сухофрукти, особливо курагу, багату на калій, вкрай необхідний для нормальної роботи серця.
Обмежте вживання:
- маринованих та консервованих продуктів — вони містять багато солі;
- їжі з високим вмістом насичених жирів — через них може підвищитися рівень холестерину в крові;
- солодких напоїв, випічки та інших кондитерських виробів — надмірна кількість цукру теж небезпечна для серця.
Чому важлива фізична активність для здоров'я серця
Фахівці пояснили, що регулярна рухова активність зменшує ризик серцево-судинних захворювань. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я необхідно займатися руховою активністю помірної інтенсивності щонайменше 150 хвилин на тиждень.
«Плавання — чудовий варіант рухової активності без перевантажень. Воно залучає всі м’язи тіла і завдяки правильному диханню допомагає серцю працювати в природному режимі. Джогінг (біг підтюпцем) — іще один вид рухової активності, рекомендований кардіологами», – зазначили у ЦГЗ.
Також можна виділяти 10-15 хвилин щодня, щоб робити ранкову гімнастику.
У ЦГЗ додали, що також важливо дбати про повноцінний сон, уникати недосипання та стресів, частіше бувати на свіжому повітрі.
Раніше ми писали, як розпізнати симптоми інфаркту міокарда.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!