Верховна Рада України на засіданні 30 жовтня прийняла в цілому законопроєкт №10044-д «Про внесення змін до Закону України “Про Рахункову палату” та деяких інших законодавчих актів України».
Законопроєкт підтримали 240 депутатів, повідомив Ярослав Железняк.
Згідно з прийнятими нормами передбачено:
- проведення конкурсу з відбору нових членів Палати з переважним правом голосу міжнародних експертів;
- політична та фінансова незалежність Рахункової палати;
- скорочення членів палати з 13-ти до 11-ти ;
- надання РП повноважень для проведення аудитів коштів місцевих бюджетів та комунальних підприємств, позабюджетних фондів, коштів, отриманих від міжнародних партнерів, а також консолідованої фінансової звітності суб’єктів державного сектору та бюджетів;
- Палата мусітиме кожні п’ять років проходити зовнішнє оцінювання своєї діяльності ;
- Мають бути створені чіткі процедури, згідно з якими профільні комітети Ради зобовʼязані розглядати звіти Рахункової палати та моніторити виконання її рекомендацій.
Водночас як зазначила депутатка Ірина Геращенко, хоча законопроєкт є євроінтеграційним зобов’язанням України перед Міжнародним валютним фондом, однак ним не досягається незалежність Рахункової палати.
«Заявлена мета законопроєкту – удосконалити діяльність Рахункової палати відповідно до міжнародних стандартів та усунути проблеми в державному контролі, враховуючи рекомендації міжнародних партнерів. Проте є суттєві ризики. Контроль за коштами місцевих бюджетів і державних підприємств суперечить Конституції. При цьому втричі підвищують зарплати її членам, до 300-500 тисяч грн на місяць», – заявила вона.
За її словами залишається величезний ризик політичного впливу на Рахункову палату через механізми призначення і звільнення її членів та керівника, оскілки є недоліки в формуванні дорадчої групи експертів, зокрема відсутність вимог до їх кваліфікації та недостатньо визначені права та обов’язки. // Дзеркало тижня
Tweet