Обіцянка ДональдаТрампа закінчити війну в Україні ще до дня інавгурації ставить його перед необхідністю вибирати між конкуруючими пропозиціями радників, об'єднаних спільною ідеєю - різким розривом з підходом президента Байдена до військової допомоги Києва «стільки, скільки буде потрібно».
Як пише Wall Street Journa, впродовж усієї передвиборчої кампанії Трамп критикував політику Байдена щодо України, попереджаючи, що вона призведе до Третьої світової війни та заявляв, що Київ обкрадає США, безкоштовно отримуючи зброю. Він заявив, що міг би швидко вирішити конфлікт, посадивши обидві сторони за стіл переговорів, але не розкрив, як саме він це зробить.
«Я не можу говорити вам про ці плани, тому що якщо я їх розкажу, я не зможу їх використати», - сказав він під час передвиборчої кампанії.
Видання зазначає, що насправді Трамп ще не затвердив конкретного мирного плану, зокрема й того, як він переконає президента Росії Владіміра Путіна і президента України Володимира Зеленського сісти за один стіл і вести переговори.
«Хоча радники запропонували свої ідеї, лише обраний президент після консультацій з ключовими помічниками вирішуватиме, як вести делікатну і відповідальну дипломатію», - зазначає видання.
«Будь-хто в оточенні Трампа, хто стверджує, що має інший погляд або більш детальне уявлення про його плани щодо України, просто не знає, про що говорить, або не розуміє, що він сам приймає рішення з питань національної безпеки, особливо з такого важливого питання, як це», - сказав колишній помічник Трампа в Раді національної безпеки.
Більш традиційно налаштовані члени команди Трампа, такі як Майк Помпео, колишній державний секретар, який зараз претендує на посаду глави Пентагону, швидше за все, наполягатимуть на врегулюванні, яке, як видається, не дасть Москві великої перемоги. Інші радники, зокрема Річард Гренелл, головний кандидат на посаду голови Державного департаменту або радника з питань національної безпеки, можуть віддати пріоритет прагненню Трампа якнайшвидше закінчити війну, навіть якщо це означає змусити Київ піти на значні поступки.
«Усі пропозиції відходять від підходу Байдена, який дозволяє Києву диктувати, коли мають розпочатися мирні переговори. Замість цього вони одностайно рекомендують заморозити війну на місці - закріпивши захоплення Росією приблизно 20% території України - і змусити Україну тимчасово призупинити її прагнення приєднатися до Організації Північноатлантичного договору», - вказує виданні.
Один із планів полягає в тому, що Київ пообіцяє не вступати до НАТО щонайменше 20 років. В обмін на це США продовжуватимуть постачати Україні зброю для стримування майбутньої російської атаки.
Згідно з цим планом, лінія фронту має зупинитись і обидві сторони погодяться на створення демілітаризованої зони. Хто охоронятиме цю територію, залишається незрозумілим, але один з радників сказав, що миротворчі сили не включатимуть американські війська і не будуть належати до міжнародної організації, що фінансується США, наприклад, ООН.
«Ми можемо проводити навчання та надавати іншу підтримку, але ми не відправляємо американських чоловіків і жінок підтримувати мир в Україні. І ми не будемо за це платити. Нехай це роблять поляки, німці, британці і французи», - сказав член команди Трампа.
Видання вказує, що ця пропозиція в деяких аспектах перегукується з коментарями новообраного віце-президента Джей Ді Венса, який у вересневому інтерв'ю припустив, що остаточна угода між Україною і Росією може передбачати створення демілітаризованої зони, «добре укріпленої, щоб росіяни не вторглася знову». Він заявив, що Росія збереже захоплені нею землі і буде впевнена в нейтралітеті України, яка не приєднуватиметься до НАТО.
Інший план передбачає припинення озброєння України до тих пір, поки Київ не погодиться на мирні переговори з Росією. Україна все ще зможе спробувати повернути втрачену територію, але повинна буде зробити це шляхом дипломатичних переговорів.
WSJ вказує, що якої з цих стратегій буде дотримуватися Трамп — повністю, частково чи взагалі — незрозуміло. Але будь-яка спроба розпочати українсько-російські мирні переговори, не кажучи вже про завершення угоди, стикається з багатьма підводними каменями:
По-перше, Україна та Росія мають суттєво різні цілі війни та не мають бажання їх змінювати. Оскільки російські війська повільно, але неухильно просуваються в Україну, Кремль виявив невелику схильність до переговорів і продемонстрував свою готовність до ескалації конфлікту за допомогою гібридних атак за межами своїх кордонів, таких як диверсійні операції в Європі.
По-друге слід очікувати на жорсткий опір з боку деяких союзників по НАТО, які розглядають агресію Росії проти України як безпосередню загрозу для своїх власних країн. Еліна Валтонен, міністр закордонних справ Фінляндії, сказала, що їй не відомо про якісь конкретні пропозиції команди Трампа, але заявила, що «не повинно бути жодних переговорів без погодження України з тим, що вона веде переговори, і робити це на своїх умовах».
По-третє, навіть якщо Зеленського, чия країна сильно залежить від військової та фінансової допомоги США, начебто легше змусити до переговорів, аніж Путіна, однак українського лідера очікує з громадськістю, яка розглядає поступку території як капітуляцію перед Москвою.
Як зазначив у коментарі ZN.UA колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін, Трамп шукатиме компромісів для завершення війни, однак те, що в його баченні є завершенням зараз, на практиці буде лише паузою. І, імовірно, Трамп це швидко зрозуміє.
Після виборів у США рівень тривожності в багатьох столицях світу просто зашкалює. Але є й такі, де перемогу Трампа розглядають як певний шанс у хаосі, що лише набирає обертів… "Чому переміг Трамп і чим тепер ризикує Україна" аналізував експосол України в США Олег Шамшур.