Від мрії — до арешту. Історія каналу Кропачова Ukraine World News
Від мрії — до арешту. Історія каналу Кропачова Ukraine World News

Від мрії — до арешту. Історія каналу Кропачова Ukraine World News

Телеканал бізнесмена Віталія Кропачова Ukraine World News завершив своє існування через півтора року після запуску й так і не зміг стати загальнонаціональним і вийти у цифровому ефірі зі своїм власним контентом.

4 листопада 2024 року канал Ukraine World News припинив мовлення на супутнику. Менеджмент і колектив звільнилися, власник — під арештом, на ютубі під брендом Ukraine World News продовжують виходити кілька проєктів: журналістки Насті Рейн (розмови з гостями інколи без відео) та Сергія Ягодзінського. «Детектор медіа» вирішив підсумувати історію цього каналу та з’ясувати, що буде з ліцензіями та медійними компаніями Віталія Кропачова.

Ліцензія

Бізнесмен Віталій Кропачов володів газовим, вугільним, машинобудівним та іншими бізнесами й хотів мати свій медійний проєкт. У його планах було створити суспільно-політичний канал із загальнонаціональним покриттям. І намагався він його реалізувати кілька років поспіль. «Віталій мріяв про медіа з 2016 року, хотів створити канал», — розказував його друг і власник «Радіо “П’ятниця”» Денис Козлітін.

У 2019 році Віталій Кропачов купив канал «Так TV» у співвласника «Коледжу преси та телебачення» Гліба Головченка. Цей канал мав супутникову ліцензію, чинну з 2019 року, оформлену на компанію ТОВ «Так ТВ центр плюс». Однак цього було замало, бо бізнесмен хотів мати цифрову ліцензію.

Цей ресурс обмежений і на той час вільних місць у цифрі не було. Фактично всі місця були розподілені на конкурсі 2011 року у час президентства Віктора Януковича. Тоді більшість ліцензій отримали невідомі компанії, які були створені саме під цифровий конкурс. На ринку їх пов’язували з «сім’єю» тогочасного президента. Однак перетворити ці канали на повноцінний медійний ресурс їхні власники не схотіли чи не змогли, а потім, коли почалася Революція гідності, було вже не до того.

Згодом ці канали перепродавали, вони стали основою для мереж телеканалів. Наприклад, канал Goldberry 2014 року придбали власники «Еспресо». «Ескулап ТВ» у 2015 році купила «Медіа Група Україна» під запуск свого новинного каналу.

У 2019 році таких «вільних ліцензій» не було — і Віталій Кропачев вирішив спробувати отримати цифровий канал у партнерстві з телепродюсером Дмитром Носиковим, який хотів реанімувати ТВі за участю польського інвестора Millstone and Co на чолі з топменеджером Варшавської фондової біржі Робертом Квятковським. Щоб зробити з цього проєкту загальнонаціональний канал, планувалося придбати ТОВ «ТРК “Погода ТБ”», яке володіло ліцензією телеканалу Business на цифрове ефірне мовлення в мережі «Зеонбуду». Однак Нацрада не продовжила ліцензію цій компанії, і через суди домогтися її поновлення не вдалося. Так закінчилися success story перезапуску ТВі.

Отримати цифрову ліцензію до великої війни було непросто. Тому у Віталія Кропачова та його друга Дениса Козлітіна виник план почати з ліцензії на цифрове мовлення. «Саме тоді в нас виникла угода щодо “Ери продакшн”; я продавав її тільки для того, щоб він згодом міг отримати цифрову ліцензію хоча б на Київ і область», — розказував Денис Козлітін. «Еру продакшн» Кропачов купив наприкінці 2021 року.

За кілька місяців почався повномасштабний наступ Росії, який кардинально змінив ситуацію на медійному ринку. Тоді у Віталія Кропачова з’явилася нова можливість зробити всеукраїнський цифровий канал. За посередництва свого друга Дениса Козлітіна та Максима Варламова він придбав компанію ТОВ «Корона санрайс», яка володіла цифровою ліцензією 4 каналу нардепа-колаборанта Олексія Ковальова.

Історія цієї ліцензії дуже примітна та є прикладом того, як на нашому ринку укладали угоди про купівлю ліцензій, тому розповімо про неї детальніше. ТОВ «Корона санрайс» було переможцем уже згадуваного цифрового конкурсу 2011 року за президентства Януковича. Належала компанія сину Віктора Януковича Олександру та його поплічнику Сергію Арбузову й планувала запускати канал під назвою «Вінтаж ТБ».

У 2014 році її купив харківський бізнесмен Андрій Карпій. Однак далі він придбав собі осетрову ферму й часу займатися медіа не лишилося. Згодом «Зеонбуд» вимкнув канал за борги. Компанія мала сплатити понад сто тисяч гривень збору.

Але 2021 року «Вінтаж-ТВ» отримав нового власника — Дениса Козлітіна, власника «Радіо “П’ятниця”». Під керівництвом нового директора Максима Варламова «Вінтаж ТВ» відновив цифрову ліцензію та домовився з «Зеонбудом» про повернення в цифру.

Згодом ця ліцензія була продана тодішнім власникам 4 каналу Дмитру Добродомову й Андрію Мисику, а ті, своєю чергою, продали канал Олексію Ковальову.

Депутат після повномасштабного вторгнення став колаборантом, почав співпрацювати з ворогом. І держава наклала арешт на його майно. Однак арештовували компанії поступово. І, як вдалося з’ясувати «Детектору медіа», за кілька тижнів до арешту чинний менеджмент 4 каналу віддавТОВ «Корона санрайс» за борги Максиму Варламову, колишньому співвласнику 4-го каналу.  Після цього Варламов продав її Віталію Кропачову через його компанію ТОВ «Укрдонінвест».

Ось як розказував про цю угоду Денис Козлітін: «Я познайомив Віталія з Максимом Варламовим. А Максим довго був партнером 4 каналу, і Віталій купив ліцензію напряму в нього. …Я проконсультував свого приятеля, розказав про пропозицію та ризики. Ось і вся моя роль. Жодної комісії я не отримував».

Команда

Таким чином у 2022 році у Віталія Кропачова вже була цифрова ліцензія та можливість для реалізації своєї мрії. Але для того, щоб створити інформаційний канал, потрібна команда, яка вміє це робити. Спершу Кропачов вирішив спробувати реалізувати цей проєкт разом зі своїм давнім партнером Дмитром Носиковим. Однак згодом у партнерів, очевидно, виникли суперечності й він зробив ставку на іншу команду. За інформацією «ДМ», Дмитро Носіков неофіційно казав, що пішов із проєкту, коли запідозрив зв’язок із Медведчуком, а джерела в команді Кропачова так само неофіційно розповідали, що бізнесмен засумнівався в тому, що Носіков зможе зробити канал на належному рівні.

Зрештою Кропачов призначив генеральною продюсеркою Ольгу Гіржеву, яка з 2018 року була головною редакторкою телеканалу NewsOne (зокрема й тоді, коли канал купив соратник Віктора Медведчука Тарас Козак), а до того дев’ять років працювала з Савіком Шустером. А технічним директором став Дмитро Скидан (у минулому — техдиректор каналу «112 Україна», який працював на цій посаді до закриття каналу у 2021 році).

Серед співробітників каналу Ukraine World News були ведучі та менеджери, які працювали на каналах «Інтер», Live.Network, «112 Україна», NewsOne.

Команда розробила сучасні студії, готувалися до запуску. Канал Кропачова підозрювали в тому, що він отримав техніку каналів Медведчука. Однак Денис Козлітін заперечив цю інформацію. «Свій канал Віталій Кропачов фінансує самостійно й легально. І в нього, на відміну від мене, є на це ресурси. До речі, обладнання, яке використовує канал, куплене в нашого “Центрального”. Влітку, коли я був у скруті й мав знайти гроші, аби зберегти команду радіо “П’ятниця”, Віталій викупив обладнання, — розказував Денис Козлітін. — Канал Віталія використовує тільки наше обладнання. Компанія Vision House демонтувала це обладнання й зараз збирає для каналу Віталія. Все, чого не вистачає, докуповується, й постачанням займається Vision House. Звідки взялося обладнання, дуже легко відстежити. Щодо обладнання каналів Медведчука, наскільки я знаю, Міністерство культури й інформаційної політики та правоохоронні органи написали листи виробникам, аби вони заблокували програмне забезпечення. Вся техніка продавалася за контрактами й виробники знають усі номери пристроїв».

Бізнесмену не вдалося домовитися з владою

Плани у нового менеджменту були амбітними. На початку 2023 року вони повідомили про запуск всеукраїнського інформаційного каналу під назвою Ukraine World News. Дата була обрана символічна — 22 січня, у День Соборності. Однак до цієї дати регулятор не переоформив новий логотип каналу, тому запуск перенесли.

Творці каналу не врахували один суттєвий момент — рішення РНБО за березень 2022 року, відповідно до якого всі загальнонаціональні інформаційні канали (тобто ті, що мають цифрову ліцензію) зобов’язані транслювати марафон «Єдині новини». Довелося змінювати концепцію на канал загального інтересу з фільмопоказом і контентом Netflix.

А ще більшою проблемою стало те, що після інформаційного буму та занепокоєння громадськості щодо виходу нового каналу, який підозрювали у співпраці з кадрами Медведчука, команді Кропачова не вдалося домовитися про вихід мовника у цифрі з владою.

Незалежна медійна рада (НМР) закликала РНБО та регулятора стежити за дотриманням законодавства каналом Ukraine World News через ризик поширення наративів колишніх телеканалів «112 Україна», NewsOne, Live.Network, ZIK. Тодішній міністр культури й інформаційної політикиОлександр Ткаченкосказав, що МКІП «уважно стежить» за цим каналом, а в нього самого, мовляв, «є питання щодо “різнобарвного” бекграунду співпраці з різними політичними командами власника каналу Віталія Кропачова».

Зрештою у цифру новостворений канал не пустили, він був змушений транслювати марафон і власним коштом оплачувати трансляцію у цифрі під старим брендом «Так TV».

Позиція регулятора

У жовтні 2022 року, одразу після купівлі ліцензії Кропачовим, Національна рада з питань телебачення та радіомовлення переоформила цифрову ліцензію ТОВ «Корона Санрайс» на нового власника. Тоді ще не було команди й не був розроблений бренд каналу Ukraine World News, тому ліцензія була переоформлена на логотип супутникового каналу «Так TV» (як йшлося вище, супутниковий канал у власності бізнесмена з 2019 року).

Після розробки командою нового формату та лого UWN подали заяву на переоформлення ліцензії. Однак регулятор її так і не розглянув. Тому канал запустився у новому форматі лише на супутнику й мовив під логотипом «Так TV», а в цифрі транслював марафон. Під логотипом Ukraine World News виходив лише ютуб-канал. В ефірі каналу виходили різні формати, включно з токшоу та стендап-шоу (зокрема й мультфільм від сценаристів «Кварталу 95»).

Оплачувати трансляцію у цифрі для марафону канал припинив у червні 2023 року. Наміри її відновити та вийти в новому форматі менеджмент мав ще у травні 2024 року. Про це розказувала Ольга Гіржева. Однак усе змінилося після арешту власника.

Арешт Кропачова

У тому ж травні 2024 року Державне бюро розслідувань і Національна поліція затримали бізнесмена Віталія Кропачова. Йому висунули підозру й інкримінують заподіяння державі 2 млрд грн збитків на махінаціях у вугільній сфері через ТОВ «Краснолиманське», що входить до групи компаній ТОВ «Укрдонінвест». Згадані компанії арештовані, а також під арештом опинився і медійний бізнес Віталія Кропачова.

У серпні 2024 року технічний директор Ukraine World News і телеканалу «Так TV» Дмитро Скідан завершив співпрацю з проєктами. У вересні з медіапроєкту пішли генеральна продюсерка Ольга Гіржева та головний редактор Сергій Харченко.

За словами доньки власника UWN Юлії Кропачової, 13 вересня Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) розпочало процедуру оцінки та подальшої передачі під зовнішнє управління медіаактивів, що належать Віталію Кропачову. За її словами, проєкт продовжить працювати в digital-форматі й зосередиться на виробництві контенту для ютубу та соцмереж.

У власності Віталія Кропачова ще є київський цифровий провайдер «Ера продакшн». Влітку 2024 року, вже після арешту власника, Нацрада проводила конкурс на місця у цьому мультиплексі провайдера. У мультиплексі 12 місць, однак заявки подали лише дві компанії: ТОВ «Голдберрі» (юридична особа каналу «Еспресо») і ТОВ «Проюкрейн-медіа» (юридична особа нового каналу Дмитра Добродомова). Нацрада не дала цим компаніям ліцензії, бо мала сумніви в тому, що вони оплачуватимуть роботу всього мультиплексу, адже витрати замість 12 компаній покладались би на дві. При цьому наприкінці засідання голова Нацради Ольга Герасим’юк додала, що регулятор готуватиме новий конкурс на цей мультиплекс і сподівається, що тоді буде більше охочих.

Що далі

Юлія Кропачова каже, що АРМА розпочала процедуру оцінки та подальшої передачі під зовнішнє управління медіаактивів «попри відсутність рішення суду щодо його справи, жодних доказів його провини та очевидність сфальсифікованості справи».

«На жаль, ми змушені тимчасово призупинити нашу діяльність для її переосмислення та переформатування. Мені дуже важко про це говорити, але телеканалу в його попередньому вигляді вже не буде, оскільки ми не можемо забезпечити чесність і прозорість редакційної політики під тиском правоохоронних органів, які сфальсифікували кримінальні справи проти мого батька», — сказала Юлія.

Андрій Позняк, радник голови АРМА, прокоментував «Детектору медіа», що ухвалами Печерського районного суду м. Києва від 07.06.2024 в управління АРМА було передано рухоме та нерухоме майно, корпоративні права компаній бізнесмена. Зокрема, ТОВ «Корона санрайс» (100% статутного капіталу), ТОВ «УДІ Медіа», до якого входять ТОВ «Ера Продакшн» (100% статутного капіталу) та ТОВ «Так ТВ центр плюс» (100% статутного капіталу). Докладніше про перелік усіх активів, переданих в АРМА, можна ознайомитися в ухвалах від 07.06.2024 Nº 757/25112/24-к та Nº 757/25108/24-к.

Після цього агентство оголосило конкурс на оцінювача та проєктів управління.

«Обраний оцінювач проведе незалежну оцінку активів, після чого відбудеться конкурс на управителя цим активом на Prozorro», — сказав Андрій Позняк.

У Нацраді «Детектору медіа» розказали, що станом на 6 листопада заяв про анулювання ліцензій від компаній ТОВ «Ера Продакшн», ТОВ «Так ТВ центр плюс», ТОВ «Корона санрайс» не надходило. Остання компанія, яка володіє цифровою ліцензією, надсилала 30 вересня лист про тимчасове припинення мовлення у зв’язку з фінансовими проблемами. Питання про анулювання поки що не розглядають. Але пресслужба інформує, що у разі анулювання ліцензії ТОВ «Корона санрайс» Національна рада оголосить конкурс на це місце.

ТОВ «Ера Продакшн» також має чинну ліцензію на постачання електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення L70-00845 від 05.05.2023. Термін її дії — до 05.05.2030. «Наприкінці серпня компанія інформувала Національну раду про зміну керівника, ним стала Каракай Світлана Володимирівна. Станом на 06.11.2024 заяви з питань ліцензування від товариства до Національної ради не находили», — повідомили у пресслужбі регулятора.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader