Про це сьогодні у Брюсселі під час прес-конференції за підсумками Ради міністрів ЄС із закордонних справ заявив Високий представник ЄС Жозеп Боррель, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«З початку війни минуло не 1000 днів, а 4000 днів, з урахуванням того, що Путін вперше атакував Україну у 2014 році. Ймовірно, наша відповідь тоді мала б бути більш твердою, сильнішою від самого початку. Зараз Росія проводить ескалацію своєї агресії. Ми маємо уникнути, щоб це відбувалося безкарно. Є очевидним, що будь-який крок, який залишається без нашої реакції, лише підштовхує Росію до подальшої ескалації», - наголосив Жозеп Боррель.
Він зауважив, що сьогодні європейські міністри почали обговорення зі спілкування з міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою, який через відеоконференцію проінформував їх про поточний розвиток подій. Європейські урядовці разом з українським колегою обговорили, якими є потреби України у зміцненні її оборони. Така розмова, за словами Борреля, була дуже актуальною, тому що лише вчора Росія здійснила масовану ракетну атаку проти України, найбільшу за кілька минулих місяців.
Під час цього нападу загарбники цілеспрямовано атакували цивільну інфраструктуру, зокрема, електричні системи. Вони атакували підстанції, які подають електроенергію від українських атомних станцій в електромережу. Українським військовим вдалося збити близько 80 відсотків російських ракет, зокрема, з використанням також літаків F-16. Але сьогодні, наприклад, 80 відсотків Одеси залишилися без світла, десятки людей загинули, ще більше отримали поранення, ще частина були змушені виїхати з України.
«Що це означає? Це означає , щоПутін не виглядає так, що він готовий до переговорів, але навпаки, - готовий до ескалації війни, щоб досягти своїх цілей. Такі його цілі були зрозумілими від початку - завоювати, окупувати та підкорити Україну. Європейську країну, кандидата на входження до ЄС. Завтра буде відзначатися 1000 днів (повномасштабної) війни. Путін був переконаний, що ця війна буде тривати два тижні. Таким був його план – за пару тижнів опинитися в Києві. За 1000 днів пізніше вони (росіяни – ред.) все ще воюють на Донбасі», - зазначив високий представник ЄС.
Він ще раз підкреслив, - відсутність реакції зі сторони демократичного світу лише підштовхує Путіна до ескалації. Наразі він почав перетворювати на зброю їжу і енергію, він використовує також зиму в якості знаряддя війни.
Росія отримала дрони й ракети з Ірану, боєприпаси з Північної Кореї, і навіть північнокорейських солдат на кордонах з Україною. За словами Борреля, дедалі більше зростає роль Китаю у підтримці Росії, оскільки Китай на сьогодні є найбільшим постачальником товарів подвійного призначення та інших чутливих елементів, які дозволяють Росії підтримувати свою військово-промислову базу. Без Північної Кореї, без Ірану та без Китаю, Росія не могла б продовжувати свої воєнні зусилля.
«Ви можете лише уявити, що трапиться далі. Путін буде продовжувати ескалацію. Тож прийшов час для Європи виступити вперед, та прийняти власну стратегічну відповідальність перед Україною, що була атакована. Атакована як вчора, - хвилею ракет, щоб примусити нас зрозуміти, якою є реальні цілі Кремля. Тож ми заявили сьогодні, після годин обговорення з міністрами, що наша підтримка для України повинна зберігатися, - від військової до фінансової допомоги. Санкції, - це також наш ключовий інтерес. Історія буде судити нас по тому, що ми зробили, коли були змушені постати перед важкими часами», - сказав Жозеп Боррель.
Як вже повідомлялося, сьогодні у Брюсселі відбулася Рада міністрів ЄС із закордонних справ, першим та одним з головних питань якої була ситуація в Україні. В режимі телеконференції до європейських міністрів приєднувався міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. Завтра обговорення ситуації в Україні продовжиться в форматі зустрічі міністрів оборони країн ЄС, за віртуальної участі керівника оборонного відомства України Рустема Умєрова.
Фото: Europa Press