Які події призвели до виникнення цього свята, що воно означає для українців, а ще які заходи плануються в Києві, розповідає liza.
Цьогоріч країна відзначатиме 11 років знаменної події в історії – Революції гідності. 21 листопада 2013 року на Майдан Незалежності у Києві вийшли кілька сотень людей, щоб висловити свій протест проти рішення влади, яке загрожувало Україні втратою незалежності та перекреслювало її європейське майбутнє.
21 листопада, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події – Помаранчева революція 2004-го та революція Гідності 2013-го. Давайте пригадаємо, з чого все почалося.
День гідності і свободи – історія свята
Під час президентських виборів 2004-го року почалася хвиля протестів через фальсифікування результатів виборів.
За попередніми результатами другого туру, оголошеними 21 листопада Центральною виборчою комісією, перемогу в президентських перегонах здобув Віктор Янукович. Масові та брутальні фальсифікації під час голосування та підрахунку голосів збурили українське суспільство. Прихильники опозиційного кандидата – Віктора Ющенка, 22 листопада вийшли на мітинги незгоди. Протестний рух охопив найбільші міста України, а центром став Майдан Незалежності у Києві. Внаслідок цих подій відбувся повторний другий тур президентських виборів за результатами якого переміг Віктор Ющенко.
У листопаді 2005 року новообраний Президент Віктор Ющенко заснував свято – День Свободи.
У грудні 2011 року наступний Президент України Віктор Янукович скасував День Свободи й об’єднав його з Днем Соборності.
День гідності і свободи і Революція гідності
21 листопада 2013-го року на Майдані Незалежності у Києві розпочалася акція протесту проти рішення Кабінету Міністрів України призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом.
Спочатку на головній площі столиці зібралося декілька сотень людей, а вже 24 листопада там було понад сто тисяч прихильників євроінтеграції.
Після того як 29 листопада на Євромайдані відбувся мітинг із закликом до відставки уряду та дострокових парламентських виборів, влада застосувала силу: в ніч на 30 листопада відбувся кривавий розгін мітингарів. Протести перетворилися з проєвропейських на антиурядові та стали значно масштабнішими.
18-20 лютого – в найтрагічніші дні Революції, сталися сутички в центрі Києва, підпалено Будинок профспілок, снайпери вбили понад 70 євромайданівців, які стали Героями Небесної сотні.
Вночі на 22 лютого тодішній президент Янукович втік з України. Відбулися позачергові президентські вибори, які засвідчили європейський вектор орієнтації. Україна вдруге отримала шанс для цивілізаційного вибору, демократії, очищення від впливу тоталітарного, людиноненависницького комуністичного минулого.
На відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи коштувало Україні багатьох життів патріотів.
13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про День Гідності та Свободи».
Метою запровадження пам’ятної дати є утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, вшанування патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів держави та її європейського вибору.
Unsplash
День гідності та свободи 2024 – як святкувати
У 2024 році відзначення Дня Гідності та Свободи пройде під гаслом «НАС НЕ ПОДОЛАТИ! 20 років Помаранчевій революції та 11 років Євромайдану».
Цьогоріч програма містить виставки, тематичні екскурсії, публічні дискусії, серію зустрічей “Еволюція Революцій” та лекції, комеморативні заходи на вшанування борців за свободу України.
До 20-ї річниці Помаранчевої революції та 11 річниці Революції Гідності у Києві заплановано низку заходів.
- 21 листопада на Майдані Незалежності в Києві відкриється документальна фотовиставка про Помаранчеву революцію «Разом — непереможні».
- 20-21 листопада в гібридному форматі (онлайн та офлайн) в межах програми на базі Національного музею Революції Гідності відбудеться науковий форум «Революція Гідності: на шляху до історії».
- 21 листопада о 10:00 традиційно буде проходити міжконфесійний молебень біля екуменічного храму Архистратига Михаїла на алеї Героїв Небесної Сотні. Потім на знак пам’яті про загиблих захисників України пролунає Дзвін Гідності, відбудеться покладання квітів до портретів Героїв Небесної Сотні та запалення лампадок.
- 22-23 листопада в Українському Домі (вул. Хрещатик, 2) покажуть унікальні артефакти помаранчевої революції та будуть проведені зустрічі з ровесниками Помаранчевої революції.
Українців закликають долучитися до флешмобу #БУТИ_ГІДНИМ і ділитися спогадами, світлинами і роздумами про Майдани та сьогоднішнє їх значення у соціальних мережах під однойменним тегом.