Запаси зброї радянських часів у Росії закінчиться до кінця 2025 року, тому президент Росії Владімір Путін можерозпочати переговори на початку наступного року, але війна триватиме ще щонайменше рік із посиленими атаками РФ, якщо переговори йтимуть не так, як хотітиме лідер Кремля, пише у матеріалі для The Guardian британський журналіст, професор Інституту глобальних питань Лондонської школи економіки Пітер Померанцев.
Автор зазначає, що попри те, що обрання Дональда Трампа президентом США вселяє надію для багатьох, що він зможе закінчити найбільшу війну в Європі з часів Другої світової, на практиці у Москві ніхто не поспішає з угодою.
«Путін відчуває, що він перемагає на полі бою. Економіка починає пітніти – ціни на продукти харчування щомісяця зростають на 9%; процентні ставки понад 20% – але це ще не криза. Російська зброя радянських часів закінчиться до кінця 2025 року; тому Путін може розпочати переговори на початку наступного року, але продовжувати битися до її закінчення, посилюючи напади на цивільних щоразу, коли переговори підуть не так, як йому подобається», - пише автор.
У свою чергу Трамп пообіцяв завершити війну і невідомо, як саме він вестиме переговори в стилі Путіна. Росія завжди вимагала демілітаризованої України під фактичним політичним контролем Кремля і в оточенні Трампа є люди, які можуть погодитися на це, особливо якщо Росія розірве свої військові відносини з Китаєм. Але чи відмовиться Путін від свого стратегічного партнерства з Сі заради нестабільної Америки? Адже навіть пожертвування контактами з Тегераном може бути поганою угодою для Москви.
Експерт припускає, що безпосередньо Путін побачив у Трампі та його оточенні версію власної клептократії і може висунути свої пропозиції.
У свою чергу Україна вже озвучила свої пропозиції Трампу, але незалежно від того, призупиняться бойові дії цього року чи ні, суверенітет України залежить від її озброєності до зубів принаймні наступні два роки, зазначає старший дослідник Лондонського Королівського інституту об'єднаних служб Джек Вотлінг. Він додає, що це буде важко без американської артилерії та матеріально-технічного забезпечення.
Померанцев вказує, що провести насправді серйозні переговори щодо миру Трамп зможе лише за участі ЄС та Великої Британії.
«Ми ті, хто може запропонувати щось цікаве. Торгівельні стимули для Америки. Більші витрати на НАТО. Посилення тиску на Іран. «Миротворчі» чоботи на землі всередині України. Допомога в майбутніх економічних сутичках США з Китаєм. Якщо ЄС і Велика Британія заарештують російські державні активи на суму 300 мільярдів доларів, ми зможемо залучити серйозне фінансування. Трампу більше не потрібно витрачати гроші на Україну – ми можемо купити зброю. Америка може навіть отримати прибуток, забезпечуючи мир у Європі. Трамп зміг би показати, як він змусив цих паразитичних європейців відкашлятися, довести неправоту своїх недоброзичливців, перезавантаживши найбільш традиційні альянси Америки – і все це, поставивши «Америку на першому місці», - припускає аналітик.
Померанцев додає, що в США є чимало тих, хто прагне ізоляціонізму. Однак вони визнають, що Америка залежить від ланцюгів постачання та не може виробляти все самостійно. При цьому вони відчувають, що більше не контролюють ситуацію, оскільки Китай і Росія можуть все більше диктувати їм свої умови.
«Це основні побоювання, про які повинні пам'ятати традиційні союзники Америки, ведучи «переговори» з Америкою. І це те, що має продемонструвати Трамп - він слідує за закликами своїх виборців», - резюмує він.
Нещодавно президент України Володимир Зеленський зазначив, що Україна має шанси завершити війну у 2025 році за умови розробки нових ініціатив, у тому числі за участі США. Він додав, що очікує, що новообраний президент США представить свій план щодо припинення війни вже у січні 2025 року.