Ідеальне розташування галактик на майже прямій лінії суперечить основам космологічної моделі Всесвіту під назвою Модель Лямбда-СDM.
Астрономи виявили групу з п'яти карликових галактик, які, на подив вчених, розташовані майже на прямій лінії в космосі, при цьому більшість з них обертаються в одному напрямку. Такі особливості не можна пояснити за допомогою головної моделі Всесвіту, заснованої на існуванні холодної темної матерії, під назвою Модель Лямбда-СDM. Дослідження опубліковано в The Astrophysical Journal Letters, пише Space.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Модель Лямбда-СDM припускає, що темна матерія, тобто загадкова невидима форма матерії, допомагає утримувати за допомогою гравітації великомасштабні структури, такі, як галактики. При цьому темна матерія допомогла цим галактикам сформуватися в ранньому Всесвіті. Згідно з головною моделлю Всесвіту, темна матерія спричиняє появу невпорядкованих груп галактик. Тобто галактики не повинні бути розміщені майже на прямій лінії в космосі.
Проте астрономи виявили п'ять дивно пов'язаних між собою галактик, які розташовані в ізольованій ділянці космосу приблизно за 117 млн світлових років від нас. При цьому галактики вишикувані в майже вертикальну лінію з півночі на південь у тривимірній карті космосу. Вчені також з'ясували, що три з п'яти галактик мають однаковий напрямок обертання. Їхні північні частини віддаляються від нас, а південні — наближаються до нас.
Науковці вважають, що найкраще пояснити дивні особливості пов'язаних між собою галактик можна тим, що вони були створені з одного й того ж згустку газу. Але це суперечить концепції холодної темної матерії, яка є основою Моделі Лямбда-СDM, що описує еволюцію Всесвіту. Галактики й особливо карликові галактики не можуть мати таке розташування.
За словами вчених, точні відстані до галактик невідомі, а тому складно побудувати повну тривимірну картину їхнього положення в космосі. Але якщо ж ці галактики розміщені на одній лінії, то найімовірніше це можна пояснити за допомогою не холодної, а теплої темної матерії. Це гіпотетична форма темної матерії, частинки якої відрізняються від частинок холодної темної матерії, особливо якщо йдеться про те, як вони збиралися разом у ранньому Всесвіті.
За словами астрономів, частинки теплої темної матерії не збираються разом так само добре, як частинки холодної темної матерії, що могло сприяти утворенню галактик з однієї і тієї ж газової хмари газу. У результаті галактики стали більш синхронізованими між собою, як за положенням, так і за обертанням, що призвело до їхнього дивного зв'язку.
Але доказів існування теплої темної матерії поки що виявлено не було і поки що основою Моделі Лямба-СDM залишається холодна темна матерія. Якщо ж буде виявлено більше подібних галактик, то головну модель Всесвіту доведеться переглянути, вважають учені.
Як уже писав Фокус, у NASA показали, що відбувається всередині Сонця. Вчені створили моделювання поведінки Сонця на підставі даних, отриманих космічним апаратом Solar Dynamics Observatory.
Також Фокус писав про те, яка насправді вартість астероїдів, що складаються з цінних металів. Чи справді астероїди коштують цілий статок? Ось що кажуть учені.