Лідерами суспільної довіри є Залужний, Буданов та Зеленський – пресконференція
Лідерами суспільної довіри є Залужний, Буданов та Зеленський – пресконференція

Лідерами суспільної довіри є Залужний, Буданов та Зеленський – пресконференція

Згідно з даними останнього соцопитування, Валерій Залужний, Кирило Буданов та Володимир Зеленський є лідерами довіри серед українців. Водночас в суспільстві існує запит на нових політиків, яких громадяни вбачають перш за все у військових.

Ставлення ж українців до «старих» політичних фігур є переважно негативним – це наслідки їхньої попередньої діяльності.

Про це заявив керівник політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку Ігор Рейтерович на прес-конференції за результатами дослідження «Суспільно-політичні настрої українців (грудень 2024 року)», що відбулася 10 грудня в інформаційному агентстві "Інтерфакс-Україна".

Найбільший рейтинг довіри в українському суспільстві мають Валерій Залужний (70,9%) та Кирило Буданов (63,3%). Порівняно з даними дослідження, проведеного у жовтні, довіра до Залужного знизилася майже на 5% (з 75,9% до 71,0%). Водночас довіра до Буданова фактично тримається на тому самому рівні: у жовтні вона становила 64,0%, а в грудні – 63,3%. Таким чином, різниця показників суспільної довіри в Залужного та Буданова становить 7,6%.

На третьому місці за рейтингом довіри – чинний Президент України Володимир Зеленський (44,8%).

Суттєву позитивну різницю між показниками довіри та недовіри мають лише Валерій Залужний (51%) та Кирило Буданов (39,9%). У Володимира Зеленського вона майже дорівнює нулю (0,2%). Що ж стосується діячів з давньою політичною історією, то вони мають дуже високі антирейтинги та, відповідно, негативний баланс довіри та недовіри. Зокрема, в Юлії Тимошенко він становить -66,6%, в Петра Порошенка – -50,3%, у Віталія Кличка – -34,7%.

Баланс довіри. інфографіка: SunFlower

Суспільний запит на проведення виборів

«Бажання наших громадян змінити владу продовжує зростати. Не дивно, що найбільше хочуть переобрати Верховну Раду, яка продовжує демонструвати недієздатність. Симптоматичним є й показник переобрання Президента – він має чітку динаміку до зростання. Це є результатом погіршення ситуації на фронті, наростаючого соціального розшарування та проблем в економіці, відповідальність за які народ значною мірою покладає на першу особу країни. До того ж, нещодавні заяви Трампа, швидше за все, свідчать про те, що він налаштований зупинити гостру фазу війни. А тому вибори не за горами. І запит на них явно проглядається серед українців», – коментує результати дослідження виконавчий директор дослідницько-аналітичної групи InfoLight.UA Юрій Гончаренко.

Респондентам було поставлено запитання «За яких умов можна проводити вибори в Україні?» 20,4% опитаних вважають, що вибори необхідно проводити за будь-яких умов і якомога швидше. На думку 38,8% респондентів, вибори можливі лише після остаточної перемоги та закінчення воєнного стану. В цілому 54,3% опитаних вважають, що вибори можуть бути проведені фактично під час війни, але за тих чи інших умов. Порівняно з даними попереднього дослідження суспільний запит на вибори зріс на 3,3%.

На запитання «Які органи влади слід переобрати найближчим часом?» абсолютна більшість опитаних відповіла, що це Верховна Рада (77,8%). Друге та третє місця посідають вибори місцевих рад (54,8%) та місцевих голів (50,6%). 49,2% респондентів вважають, що найближчим часом необхідно переобрати Президента України. В цілому готовність українців до виборів становить 81,1%.

Думки щодо виборів. інфографіка: SunFlower

Перемога Трампа: ставлення українців

«Значна частина українців має велику надію на Трампа як арбітра та партнера, що допоможе нашій країні захиститися. Проте суперечливі заяви деяких представників Республіканської партії та самого Трампа значною мірою підривають цю надію – люди очікують скорочення допомоги від Штатів. Водночас більшість громадян вважає, що Україна не має чіткого плану на випадок скорочення допомоги від США, що говорить про низьку оцінку громадянами ефективності нашої влади. Проте українське суспільство поки що зберігає певний запас моральної стійкості і загалом не готове віддавати агресору території країни», – каже редакторка медіа-платформи InterVizor Світлана Кушнір.

На запитання «Чи чули ви про результати виборів президента США?» 96,8% опитаних відповіли ствердно. Стосовно впливу обрання Дональда Трампа на російсько-українську війну думки розділилися: на допомогу Україні в цілому сподіваються 30,0% опитаних; вважають, що Трамп допоможе Росії – 18,4%. Позитивних змін у стосунках між Україною та США чекають 43,8% учасників опитування, негативних – 19,3%.

Абсолютна більшість респондентів (60,9%) вважає, що за президенства Трампа американська допомога Україні скоротиться. Водночас лише 4,7% опитаних вважають, що Україна має чіткий план на цей випадок.

На заморозку війни на діючий лінії фронту не погоджуються 45,8% опитаних, погоджуються – 39,1%.

За спільним висновком експертів, незмінність думки респондентів стосовно найактуальніших проблем України свідчить про недостатню ефективність державних інституцій у їх вирішенні. Також в українському суспільстві однозначно зростає запит на легальну зміну влади, і в якості політиків майбутнього все частіше називають військових діячів. Це є наслідком складних воєнних, політичних та соціально-економічних обставин, у яких Україна опинилася протягом останніх років. Водночас українці демонструють неготовність поступатися територіями та покладають надію на допомогу від США.

Дослідження провела компанія Active Group на замовлення БО «Фонд досліджень майбутнього» за допомогою онлайн-панелі SunFlower Sociology. Опитано 2000 респондентів в усіх областях України (без урахування тимчасово окупованих територій). У прес-конференції взяли участь засновник соціологічної компанії Active Group Андрій Єременко, директор БО «Фонд досліджень майбутнього» Роман Ярошенко, керівник політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку Ігор Рейтерович, редакторка медіа-платформи InterVizor Світлана Кушнір та виконавчий директор дослідницько-аналітичної групи InfoLight.UA Юрій Гончаренко.

Джерело матеріала
loader
loader