В Україні з'явиться реєстр інформації про депортованих або примусово переміщених дітей
В Україні з'явиться реєстр інформації про депортованих або примусово переміщених дітей

В Україні з'явиться реєстр інформації про депортованих або примусово переміщених дітей

Метою створення Реєстру постраждалих осіб є консолідація інформації, що може слугувати доказовою базою для подальшого звернення до Міжнародного компенсаційного механізму та міжнародних судових органів.

В Україні створять реєстр даних про депортованих або примусово переміщених через війну Росії проти України дітей. Як повідомила Верховна Рада, відповідний закон №4071-IX 17 грудня підписав президент Володимир Зеленський.

У Реєстрі постраждалих осіб також будуть відомості про шкоду, завдану особистим правам людей внаслідок збройної агресії Росії й спричинену:

  • смертю (загибеллю) особи або зникненням безвісти за особливих обставин;
  • пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) та захворюванням;
  • стійкою втратою працездатності та встановленням інвалідності;
  • насильством (фізичним чи сексуальним), катуванням та жорстоким поводженням;
  • торгівлею людьми;
  • ув’язненням, перебуванням у полоні;
  • примусовою працею;
  • депортацією, примусовим переміщенням, депортацією або викраденням дітей;
  • психічними розладами внаслідок психологічної травми;
  • втратою дитиною батьків чи інших законних представників;
  • втратою доступу до послуг з охорони здоров’я та лікування, до освіти;
  • втратою доходу та засобів для існування;
  • моральною шкодою, фізичними стражданнями, емоційним напруженням, дискомфортом;
  • іншими порушеннями особистих немайнових прав, що забезпечують природне існування фізичної особи, або міжнародного права прав людини та міжнародного гуманітарного права.

Згідно з пояснювальною запискою закону, Реєстр забезпечуватиме облік громадян, життю та здоров’ю яких завдано шкоди внаслідок війни Росії проти України з 19 лютого 2014 року, інформаційні обміни між державними інформаційними системами в частині обліку інформації про цих громадян, а також облік видатків державного та місцевих бюджетів, бюджетів соціальних фондів, пов’язаних з наданням допомоги та підтримки таким громадянам.

«Загальною метою створення Реєстру постраждалих осіб є облік та консолідація інформації, що може слугувати доказовою базою, для подальшого звернення громадян і держави Україна до Міжнародного компенсаційного механізму та міжнародних судових органів для відшкодування завданих збитків за рахунок репарацій чи інших стягнень з держави-агресора», — зазначили в записці.

Нагадаємо, за інформацією уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, станом на листопад 2024 року Росія примусово вивезла щонайменше 19 546 дітей.

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт очільника Кремля Володимира Путіна та уповноваженої президента РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової через скоєння ними воєнного злочину — незаконної депортації та переміщення дітей з окупованих районів України до РФ, яке відбувалося щонайменше з 24 лютого 2022 року.

27 квітня 2023 року Парламентська асамблея Ради Європи визнала геноцидом депортацію та насильницьке переміщення українських дітей на територію Росії.

Нещодавно уповноважена президента РФ з прав дитини відвідала тимчасово окупований Маріуполь, де підтвердила вивезення з цього міста 380 дітей до Росії в «заміщаючі сім’ї». При цьому в Україні в них є родичі, яким російська сторона відмовляється їх повертати.

Читайте також:

  • Депортація дітей. Як держава повертає маленьких українців додому
  • Депортація під виглядом порятунку. Про що фільм «Діти для Путіна»
  • Олеся Біда: «Через війну діти опинялися на вулиці і їх просто викрадали»
  • Регіональний центр прав людини ініціює санкції проти осіб, причетних до злочинів проти українських дітей та знищення культурної спадщини

Фото: Укрінформ

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
війна Володимир Зеленський Верховна Рада Діти Закон Законодавство
Джерело матеріала
loader
loader