Яким був ефір спільного телемарафону «Єдині новини» й ефір Першого каналу Суспільного 6—7 січня 2025 року — резюме
Яким був ефір спільного телемарафону «Єдині новини» й ефір Першого каналу Суспільного 6—7 січня 2025 року — резюме

Яким був ефір спільного телемарафону «Єдині новини» й ефір Першого каналу Суспільного 6—7 січня 2025 року — резюме

Про що та як розповідали в ефірних блоках каналів «Інтер», «Рада», «Ми — Україна», «1+1» і ICTV з СТБ, а також в ефірі Першого каналу Суспільного – стисло.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Повний текст цього огляду читайте тут.

Ефірна сітка каналів

Структура ефірного блоку каналу «1+1» була традиційною: кожна ефірна година починалася випуском новин, які були «різнокаліберними» за хронометражем — по 15, 20 і 45 хвилин. Продовжувалися години гостьовими студіями або документальними проєктами.

Структура ефірного блоку каналів ICTV та СТБ була стандартною: 15-хвилинні випуски новин чергувалися з 15-хвилинними розмовними студіями або ж фільмами чи фрагментами тижневика «Факти тижня». О 20-й був годинний підсумковий випуск.

Структура ефірного блоку каналу «Інтер» була звичною для ранкового слота: до 10-ї ранку щопівгодини були 10-хвилинні випуски новин, решту часу займали гостьові студії, далі годин починалися 13-хвилинними новинами, продовжувалися гостьовими.

Структура ефірного блоку каналу «Рада» була звичною для денного слота: ефірні години починалися випусками новин (то по 15 хвилин, то по 20, безсистемно), продовжувалися гостьовими студіями. Новини вела Світлана Усенко, гостьові студії спочатку вела Тетяна Гончарова, згодом — Ганна Гомонай і Назар Довгий.

Структура ефірного блоку каналу «Ми — Україна» була звичною для вечірнього слота: ефірні години починалися 15-хвилинними випусками новин, продовжувалися гостьовими студіями. О 20-й був годинний підсумковий випуск, наступна година була гостьовою.

Структура ефірного блоку Першого каналу Суспільного була звичною для вечірнього слота. Ефірні години починалися 15-хвилинними випусками новин, продовжувалися гостьовими студіями. О 20-й були 40-хвилинний підсумковий випуск новин і 20-хвилинні спортивні новини, наступна година була повністю гостьовою.

Основні теми дня

6 січня

Бойові дії на різних ділянках фронту

У денному ефірі каналу «1+1» у новинах обмежилися лише короткими повідомленнями. У гостьовій студії говорили про ситуацію на Курахівському та Времівському напрямках із заступником командира 241-ї бригади ТрО на позивний «Фантом» і з заступницею командиру батальйону 241-ї бригади ТрО Ольгою Бігар. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ у новинах, крім зведень Генштабу, давали репортажний сюжет про бойову роботу артилеристів 77-ї окремої аеромобільної бригади на Куп’янському напрямку, робили пряме ввімкнення військкора з Донеччини. У розмовній студії говорили з речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником про ситуацію в прикордонні Чернігівщини та Сумщини, з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим — про ситуацію на Курахівському напрямку та про міські бої в самому Кураховому, з офіцером 148-ї окремої артбригади ДШВ Іваном із позивним «Варан» — теж про ситуацію на Курахівському напрямку.

Основні тези інтерв’ю президента Зеленського американському подкастеру Фрідману

В ефірі каналу «1+1» зробили кваліфікований витяг основних тез з інтерв’ю у формі сюжету. У гостьовій студії обговорювали з політологом Максимом Джигуном. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ тему не висвітлювали.

Один загиблий і 10 поранених унаслідок влучання ворожого дрона в маршрутку в Херсоні

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ обмежилися коротким БЗ.

7 січня

Бойові дії на різних ділянках фронту. В ранковому ефірі каналу «Інтер» у новинах було традиційне зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова о 8-й. Був репортажний сюжет про 155-ту ОМБР на Покровському напрямку та нарисовий сюжет про роботу медиків стабпунктів 5-ї ОШБР і 100-ї ОШБР на Краматорському напрямку. В гостьовій студії про ситуацію на Курахівському напрямку говорили з представником пресслужби 79-ї окремої бригади ДШВ Орестом Дрималовським. У денному ефірі каналу «Рада» в новинах про події на фронті майже не згадували. У гостьових студіях поговорили з речником ОТУВ «Харків» Євгеном Романовим про ситуацію на Харківському напрямку, з військовослужбовцем 122-ї бригади ТрО Олександром Ляшуком — про Покровський напрямок, з офіцером 12-ї бригади спецпризначення «Азов» на позивний «Гендальф» — про Торецький. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах був репортажний сюжет про бойову роботу дронарів 148-ї артбригади на Курахівському напрямку. У гостьових студіях про ситуацію на фронті говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про різні напрямки, з начальником відділення комунікацій 48-ї окремої артбригади Богданом Петренком — про Времівський напрямок, із пресофіцером тимчасової військової прокуратури на Курщині Олексієм Дмитрашківським — про бойові дії на Курщині. З начальником відділу прикордонної служби бригади «Гарт» Іваном Ковальовим — про Харківський напрямок фронту.

У вечірньому ефірі Першого каналу Суспільного в новинах крім коротких повідомлень був фронтовий репортаж про бойову роботу артилеристів 4-ї артбригади на САУ «Богдана». У гостьових студіях ситуацію на окремих ділянках фронту обговорювали з воєнним оглядачем Денисом Поповичем про Курський напрямок і з заступником командира 3-ї ОШБР Родіоном Кудряшовим — про Харківський.

Новинна складова ефірів

Новинна складова ефіру каналу «1+1» була такою: 3 репортажних сюжети й 3 прямих ввімкнення. Ньюзмейкерів у гості не запрошували. Репортажні сюжети були про ворожий терор проти цивільних жителів Херсона, про благодійне колядування дітей загиблих і зниклих безвісти у Луцьку та про водохрещенське шоу з Євгеном Клопотенком. Прямі ввімкнення були про наслідки ворожих атак по Херсону, про акцію родичів полонених морських піхотинців на Майдані Незалежності та про святкування Водохреща в Києві.

Новинна складова проаналізованих чотирьох годин ефіру каналів ICTV та СТБ була такою: 5 репортажних сюжетів, одне пряме ввімкнення, в розмовній студії побувало двоє гостей-ньюзмейкерів. Сюжети були про бойову роботу артилеристів 77-ї окремої аеромобільної бригади на Куп’янському напрямку, про евакуацію людей із Костянтинівки на Донеччині, про поховання подружжя науковців, які загинули внаслідок дронової атаки по центру Києва, про купання в ополонці в Києві на Водохреща та про святковий концерт на Водохреща в Києві. Пряме ввімкнення було про ситуацію на фронті.

Новинна складова чотирьох годин ефіру каналу «Інтер» була такою: 3 репортажні сюжети й 5 прямих ввімкнень. У гостьових студіях побувало 3 гості-ньюзмейкери. Репортажні сюжети були про 155-ту ОМБР на Покровському напрямку, про купання в ополонці в Києві на Водохреща та про купання в морі й Розколяду в Одесі на Водохреща. Прямі ввімкнення були про наслідки ворожих обстрілів Сумщини, Дніпропетровщини, Запорізької області, Харківської області, по Миколаївщині та Херсонщині.

Новинна складова чотирьох годин ефіру каналу «Рада» була провальною в репортажній частині — лише один репортажний сюжет (про прем’єру вистави «Театру воєнних дій» у Києві) та жодного прямого ввімкнення. Та й загалом було лише 4 сюжети — і це в ефірі інформаційного каналу! У гостьовій студії побувало 6 ньюзмейкерів.

Новинна складова чотирьох годин ефіру каналу «Ми — Україна» була відверто слабкою: лише два репортажних сюжети, прямих ввімкнень не було взагалі. У гостьовій студії побував лише один ньюзмейкер. Сюжети були про бойову роботу дронарів 148-ї артбригади на Курахівському напрямку та про ліквідацію наслідків влучання ворожих КАБів по багатоповерхівках у селищі Свеса на Сумщині.

Новинна складова чотирьох годин ефіру Першого каналу Суспільного була вкрай слабкою: лише 3 репортажних сюжети, жодного прямого ввімкнення і жодного гостя-ньюзмейкера. Репортажі були про наслідки ворожого обстрілу Семенівки на Чернігівщині, про бойову роботу артилеристів 4-ї артбригади на САУ «Богдана» та про наслідки влучання ворожого дрону в маршрутку в Херсоні.

Гостьові студії

У гостьових студіях каналу «1+1» протягом чотирьох проаналізованих годин ефіру побувало 7 гостей — один експерт і 6 учасників подій. З гостями говорили про ситуацію на Курахівському та Времівському напрямках фронту, про тези інтерв’ю президента Зеленського американському подкастеру Фрідману, про тренування і змагання поранених ветеранів із джиу-джитсу, про росіян за кордоном і про інші теми.

У розмовній студії каналів ICTV та СТБ загалом протягом чотирьох годин ефіру побувало 7 гостей: 2 ньюзмейкери, 2 речники, один експерт, одна журналістка й один учасник подій. З генеральним директором Центру громадського здоров’я Михайлом Розсадою говорили про захворювання від метапневмовірусу. З заступником міністра економіки Андрієм Телюпою говорили про продовження програми «єОселя» у 2025 році. З іншими гостями обговорювали ситуацію на різних напрямках фронту, позицію України в поверненні Придністов’я Молдові, збір на нічні дрони та інші теми.

У гостьових студіях каналу «Інтер» протягом чотирьох годин ефіру побувало 11 гостей: 3 ньюзмейкери, 2 речники, 2 радників і 4 експерти. З міським головою Харкова Ігорем Тереховим говорили про безпекову ситуацію в місті та про наслідки ворожої атаки новітніми дронами «Молнія-1». З гендиректором «Укрпошти» Ігорем Смілянським говорили про роботу програми зимової «єПідтримки» через заклади «Укрпошти». З заступником міністра енергетики Миколою Колісником говорили про стан української енергосистеми та про питання з постачанням електрики зі Словаччини. З іншими гостями обговорювали ситуацію на окремих ділянках фронту, спрощення процедур отримання ветеранами високофункціональних протезів, «пакунки поранених» і інші нововведення Міноборони, відкладений візит спецпредставника Трампа по Україні, можливості обмеження роботи російського «тіньового» флоту, примусову паспортизацію українців на окупованих територіях і інші теми.

У гостьових студіях каналу «Рада» протягом чотирьох годин ефіру побувало 11 гостей: 6 ньюзмейкерів, один речник, один експерт і 3 учасники подій. З членом Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики Іваном Чайківським говорили про здорожчання різних харчів. З заступницею голови Комітету ВР з питань бюджету Лесею Забуранною говорили про реформу житлової сфери та про конфіскацію західними партнерами заморожених російських активів. З т.в.о. голови Держенергонагляду Анатолієм Замулком говорили про ситуацію в енергосистемі. З головою Чернігівської ОВА В’ячеславом Чаусом говорили про наслідки ворожих обстрілів області. З директоркою Державного центру зайнятості Юлією Жовтяк говорили про дефіцит кваліфікованих робочих кадрів на ринку праці. З заступником міністра внутрішніх справ Леонідом Тимченком говорили про підсумки роботи служби 112. З іншими гостями обговорювали ситуацію на окремих ділянках фронту, прогнози стосовно курсу долара, роботу рекрутингових центрів та інші теми.

У гостях на каналі «Ми — Україна» протягом чотирьох годин ефіру побувало 12 людей: один ньюзмейкер, 4 речники, один радник, чотири експерти, журналіст і учасник подій. З головою Куп’янської МВА Андрієм Беседіним говорили про ситуацію в прифронтовому місті. З іншими гостями обговорювали ситуацію на різних напрямках фронту, можливі передумови завершення російсько-української війни, відкладення візиту спецпредставника Трампа Келлога в Україну, останні успішні атаки по території Росії, стримування російської диверсійної роботи в Балтиці та інші теми.

У гостьових студіях Першого каналу Суспільного протягом чотирьох годин ефіру побувало 12 людей: 7 експертів, один журналіст і 4 учасники подій. З гостями говорили про ситуацію на різних ділянках фронту, про закриття ФОПів, про підсумки роботи програми «єОселя», про готовність Польщі постачати в Україну електроенергію, про можливості й умови переговорів між Україною і Росією, про політику Трампа щодо війни в Україні, про зниження довіри українців до президента Зеленського, про ситуацію в Придністров’ї, про шляхи реформування управління ЗСУ, про переобрання Антикорупційної громадської ради при Міноборони та про інші теми.

Представлення різних фракцій парламенту в гостьових студіях 6—12 січня 2025 року

У телемарафоні:

Протягом тижня в ефірі телемарафону було 16 гостьових студій із народними депутатами. 12 разів запрошували представників владної фракції партії «Слуга народу», а це 75% від усіх запрошень нардепів. Традиційно «плюралізм» депутатських думок у телемарафоні зображував лише телеканал «Рада», в ефірах якого, крім «слуг народу», двічі побували представники фракції «Батьківщини», один представник депутатської групи «За майбутнє» й одна позафракційна депутатка (традиційна Оксана Савчук). На інших каналах кликали в гості лише представників владної фракції, а в ефірах каналу «Інтер» цього тижня народних депутатів узагалі не було. Як і зазвичай, протягом тижня в ефірі телемарафону не було народних обранців від опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності».

Яким був ефір спільного телемарафону «Єдині новини» й ефір Першого каналу Суспільного 6—7 січня 2025 року — резюме - Фото 1

Частіше за інших гостем телемарафону був народний депутат від «Слуги народу» Єгор Чернєв, як заступник голови безпекового комітету Ради та як голова делегації в ПА НАТО. Двічі запрошували «слугу» Олексія Леонова. Усі інші народні депутати побували в ефірі телемарафону по одному разу.

На Першому каналі Суспільного:

Загалом було 24 запрошення народних депутатів. 11 разів запрошували представників владної фракції «Слуги народу», 12 разів запрошували представників опозиційних фракцій. Найчастіше опозиція була представлена депутатами фракції «Європейської солідарності» (7 разів), представників «Голосу» кликали в ефір 4 рази, представника «Батьківщини» — одного разу, ще одного разу запросили позафракційну депутатку.

Яким був ефір спільного телемарафону «Єдині новини» й ефір Першого каналу Суспільного 6—7 січня 2025 року — резюме - Фото 2

Порушення стандартів

Стандарти журналісти каналу «1+1» порушували 269 разів протягом чотирьох годин ефіру. Це більш як 67 порушень на годину ефіру в середньому або ж більш як по порушенню щохвилини. Найбільше традиційно порушували стандарт відокремлення фактів від думок — 168 порушень. Майже всі вони були журналістськими оцінками в новинах. Стандарт достовірності порушували 57 разів, більш як третиною з цих порушень було подання фактів без будь-яких посилань на джерела інформації. Стандарт точності порушили 29 разів, переважно це була повна невідповідність картинки й тексту за кадром. Крім того, 12 разів порушували стандарт повноти інформації, одного разу порушили стандарт доступності її подачі. Двічі було порушено етичні норми журналістики (нецензурна лексика в ефірі).

Стандарти журналісти каналів ICTV та СТБ порушували протягом чотирьох годин ефіру 420 разів. Це по 105 порушень на годину ефіру в середньому або ж більш як по півтора порушення щохвилини. Найбільше, як і зазвичай, порушували стандарт відокремлення фактів від думок — 334 рази. Більшістю з цих порушень були суб’єктивні оцінки журналістів у новинах. Стандарт достовірності порушували 64 рази. Найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань, як на авторство суб’єктивних думок, так і на джерела фактичної інформації. Стандарт точності порушували 18 разів. Як і зазвичай, найбільше порушень було пов’язано з невідповідністю картинки й тексту в сюжетах і БЗ. Крім того, 3 рази порушили стандарт доступності подачі інформації та одного разу — стандарт її повноти. Інші стандарти не порушували.

Стандарти журналісти каналу «Інтер» порушували протягом чотирьох годин ефіру 254 рази. Це по 63,5 порушення на годину ефіру в середньому або ж більш як по порушенню щохвилини. Найбільше порушували стандарт відокремлення фактів від думок — 151 раз, переважною більшістю з цих порушень були суб’єктивні оцінки журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Стандарт достовірності порушували 69 разів. Майже половиною з цих порушень були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації. Більш ніж половиною з 23 порушень стандарту точності були невідповідності картинки й тексту в сюжетах і БЗ. Крім того, по 5 разів порушили стандарти повноти інформації та доступності її подачі. Було й одне порушення етичних норм — незапікане нецензурне слово в синхроні.

Стандарти журналісти каналу «Рада» порушували 198 разів. Це по 49,5 порушення щогодини в середньому. Найбільше порушували стандарт відокремлення фактів від думок — 99 разів. Більшістю з цих порушень були суб’єктивні оцінки журналістів у новинах. Стандарт достовірності порушували 43 рази, майже половиною з цих порушень були узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок. Більшістю з 32 порушень стандарту точності були невідповідності між картинкою і текстом у БЗ. Більшістю з 23 порушень стандарту повноти була повна відсутність інтершуму на відео в БЗ. Крім того, було ще одне порушення стандарту доступності подачі інформації. Інші стандарти не порушували.

Стандарти журналісти каналу «Ми — Україна» порушували 357 разів. Це більш як по 89 порушень на годину ефіру в середньому або ж майже по півтора порушення щохвилини. Найбільше порушували стандарт відокремлення фактів від думок — 251 раз. Переважною більшістю з цих порушень були суб’єктивні оцінки журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Стандарт достовірності порушували 61 раз. Найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок. З 25 порушень стандарту повноти інформації більшістю була відсутність інтершуму на відео в БЗ і сюжетах. А з 17 порушень стандарту точності більшістю були невідповідності між картинкою і текстом за кадром. Крім того, 3 рази порушили стандарт доступності подачі інформації. Інші стандарти не порушували.

Стандарти журналісти Першого каналу Суспільного порушували 77 разів, це трохи більш як по 19 порушень на годину ефіру в середньому. Найбільше порушували стандарт відокремлення фактів від думок — 33 рази, майже все це були суб’єктивні оцінки журналістів у новинах. Стандарт достовірності було порушено 28 разів, найбільше було інформації та відео з телеграм-каналів. З 8 порушень стандарту точності майже всі були невідповідностями картинки й тексту. Крім того, 5 разів порушили стандарт повноти інформації та 3 рази — стандарт доступності її подачі. Інших стандартів не порушували.

Інші позиції

В ефірі марафону не повідомлялося про такі події / теми:

6 січня

  • AFP: у Франції підтверджують дезертирство деяких українських військових на навчаннях.
  • На пішохідному переході у Варшаві збили на смерть 14-річного українця.
  • Персонал «Енергоатому» скоротився: 3 тисячі зрадили Україну, 2 тисячі виїхали за кордон.
  • Публічне СЗЧ: Гнезділова суд залишив під вартою до кінця січня.
  • Керівника Держмитниці підозрюють у недекларуванні будинку та землі на 100 тис. доларів.
  • Омбудсман Лубінець: є попередня домовленість із Росією, щоб обміни полоненими у 2025 році стали систематичними.
  • Окупанти в Маріуполі знесли понад 500 будинків і ігнорують прохання людей щодо житла.
  • Зеленський за 5 років президентства 46 разів ветував ухвалені Радою закони.
  • Нардеп Герус: Закриття даних про торги електроенергією — це профанація, а не європейський ринок.
  • Президент Австрії доручив сформувати уряд лідеру проросійської партії.
  • Дзеркало тижня: У Deep State обурюються витоком інформації, який може зашкодити новому наступу ЗСУ на Курщині.

7 січня

  • Трамп: Я можу зрозуміти почуття Росії щодо можливого вступу України в НАТО.
  • З Пентагону звільнилася відповідальна за координацію допомоги Україні.
  • Сіярто звинуватив Україну у підвищенні цін на газ у Європі.
  • У Мінветеранів почали перевірку через приниження ветерана і повідомили про звільнення заступниці міністерки.
  • У Антикорупційну раду Міноборони просувають Свинаренка, який причетний до нападу на журналіста.
  • Бутусов: 155-ту бригаду відправили під Покровськ без дронів і РЕБ, а потім ще й залишили без управління.
  • Соцопитування КМІС: довіра до Зеленського падала весь 2024 рік, проте баланс довіри-недовіри позитивний.
  • Словом року в Україні обрали неологізм «бусифікація».
  • ЦПК: міністр Умєров зносить реформу оборонних закупівель, на кону — 550 млрд грн.
  • Нардеп Федієнко: ТЦК мобілізують заброньованих працівників.

Прояви політичного піару

У проаналізованому ефірі каналу «Рада» було 5 проявів політичного піару — стільки разів показували класичний «паркет» із синхроном прем’єра Дениса Шмигаля.

У проаналізованому ефірі каналу «Ми — Україна» був один прояв політичного піару — компліментарні оцінки ведучою заяв президента Володимира Зеленського.

Проявів політичного піару у проаналізованому ефірі каналів «1+1», ICTV та СТБ, «Інтер», не було.

Проявів політичного піару у проаналізованому ефірі Першого каналу Суспільного не було.

Російські пропагандистські наративи й токсичні медіаперсонажі

У проаналізованому ефірі каналу «Рада» російських наративів не було, натомість ефір вели двоє токсичних ведучих каналу.

Російських наративів і токсичних медіаперсонажів у проаналізованому ефірі каналів «1+1», ICTV та СТБ, «Інтер» і «Ми — Україна» не було.

Російських наративів і токсичних медіаперсонажів у проаналізованому ефірі Першого каналу Суспільного не було.

Скриншот відео: ТСН/ютуб

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Джерело матеріала
loader