Українцям розповіли, як змінилися правила надання інвалідності після ліквідації МСЕК.
Як передає "Хвиля", про це йдеться в матеріалі ВВС Україна.
МСЕК в Україні розпустили, замість них працюватимуть експертні команди лікарів, які визначатимуть, чи має людина право на інвалідність.
"МСЕК як юридична особа з 1 січня вже не існує", - сказав міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Процес оцінки стану здоров’я людей з серйозними травмами або обмеженими можливостями залишається, але змінюється організація, яка цим займається. Замість МСЕК працюватимуть нові експертні команди, які зараз формуються.
Міністерство охорони здоров’я планує замінити стару систему МСЕК, яку вважають застарілою та корумпованою, на оцінку практикуючими лікарями. Важлива зміна - керівники колишніх МСЕК не зможуть увійти до нових команд. Звичайні лікарі, які раніше працювали в МСЕК, можуть стати частиною нових експертних груп.
Згідно з даними МОЗ, вже сформовано майже 1500 команд, до яких входять 5,6 тис. лікарів. Це втричі більше за кількість медиків, які працювали раніше в МСЕК.
Також триває передача справ від МСЕК до нових команд, а також паралельно – навчання лікарів. Оцифровують медичні справи, адже більшість процесів має бути онлайн.
У МОЗ підкреслили, що рішення лікарів і кожен крок оцінки фіксуватимуть у спеціально створеній системі. Вже оцифровано понад 30 тисяч медичних справ із 1,4 млн.
Вони повинні оцінити наступні критерії: здатність до самообслуговування, пересування, орієнтації, контролю поведінки, спілкування, здатності навчатися та працювати.
Тепер направлення на оцінку здійснюватиме лікар або керівник ВЛК онлайн, формуючи електронне направлення. Раніше це робив сімейний лікар. Медики мають право це робити, якщо у пацієнта є стійкі та необоротні захворювання або тимчасова непрацездатність, яка триває більше 120 робочих днів.
До електронного направлення лікар додає пакет документів у електронному форматі. Це має бути документ з назвою медичного закладу та печаткою лікаря.
Також потрібно підготувати:
- результати обстежень, на основі яких лікар прийняв рішення, що людина може отримати групу,
- виписки після лікування,
- медичний висновок,
- діагноз за міжнародною класифікацією хвороб,
- документи, що підтверджують причини інвалідності.
Направлення та пакет документів завантажуються в електронну систему.
Далі з цими документами працює адміністратор медичного закладу. Це нова посада в системі, яку мають створити в лікарнях.
Адміністратор перевіряє пакет документів, чи правильно оформлений і веде журнал статусу справ. Якщо все оформлено правильно, призначається дата розгляду справи.
У МОЗ зазначили, що команди формуються автоматично за принципом випадковості. Дані лікарів і пацієнтів залишатимуться прихованими до моменту оцінки.
Відмінність нової системи від МСЕК полягає в тому, що експертна команда лікарів формується окремо в електронній системі під кожен випадок. Постійних медичних команд, як колись було, не буде.
Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко висловив думку, що зараз спростилася можливість звернутися до лікарні, щоб отримати групу за інвалідністю: "Ви з лікарем можете визначити, до якого закладу звернутися, щоб це було зручно".
Пацієнти можуть оскаржити рішення експертних команд у Центрі оцінювання функціонального стану, до складу якого увійдуть 100 лікарів з різних державних закладів охорони здоров’я. Вони перевірятимуть обґрунтованість рішень.
У МОЗ також уточнили, що довідки та документи, видані МСЕК до 1 січня 2025 року, залишаються чинними. Вони й далі будуть підставою для пільг, пенсій та інших виплат.
Зверніть увагу, що людям, у яких довічна інвалідність, оцінювання проходити не потрібно.
Нагадаємо, в Україні розкрили масштабну схему вивезення ухилянтів за кордон.