Погана прикмета чи глобальне потепління? Посеред зими додому повертаються перелітні птахи
Погана прикмета чи глобальне потепління? Посеред зими додому повертаються перелітні птахи

Погана прикмета чи глобальне потепління? Посеред зими додому повертаються перелітні птахи

На календарі лише початок лютого, а в українському небі вже помітили ключі перелітних птахів. Про те, які пернаті повернулися в Україну, чому так рано і чи дійсно це погана прикмета, читайте у матеріалі Коротко про.

Клімат змінюється

Новина-блискавка: до України повертаються перелітні птахи. Очевидці зафільмували на камери смартфонів ключі журавлів у небі. Також помітили і шпаків - ці пернаті з'являються в Україні одними з перших. Кажуть, птахів бачили на Житомирщині, Волині, Хмельниччині, Рівненщині.

Користувачі соцмереж жартують, що пернатим треба терміново придбати календар, щоб ті не плутали зиму з весною. Насправді ж птахи орієнтуються на погодні умови, довжину світлового дня тощо. Та й в один день усі не прилітають, процес міграції розтягується на тижні.

А може, такий ранній приліт журавлів віщує погодні катаклізми? Це вже страшилка від тих, хто вірить у всілякі прикмети. Нібито аномально раннє повернення перелітних натякає людству, що природа потроху божеволіє.

Тим часом орнітологи стримано просять не хвилюватися даремно і нагадують про те, що клімат дійсно змінюється, теплішає. Як приклад, пропонують поглянути у вікно: замість снігу і лютневих морозів у Києві квітне сакура, а на Львівщині буяють підсніжники.

- Журавлі раніше прилітали зазвичай у березні, інколи – в лютому, - каже орнітолог, заступник директора з наукової роботи Канівського природного заповідника Віталій Грищенко. - Цього року їх міграція почалася вже в січні. З різних областей України надходять повідомлення про спостереження журавлиних зграй. Люди турбуються: чи не зарано? Колись було зарано, але все змінюється. Причому дуже швидко. Тільки встигай все відмічати. На Закарпатті журавлі навіть зимували, так що й летіти додому недалеко. Торік незвичайно рано почалася міграція білих лелек.

Журавлі досить стійко переносять передвесняний холод. Фото: ФБ Марина Семйоник

Лелеки, одуд і журавлі

Вчені на пальцях пояснюють, що всі живі організми (в тому числі і люди) різних регіонів по-різному реагують на зміни клімату. Відповідно, змінюються строки настання певних сезонних явищ, поширення, чисельність різних видів. Науковці на всіх континентах відстежують ці трансформації.

- Зміни в поведінці й екології птахів полягають, зокрема, й у тому, що все більше їх не відлітають у далекі краї, а залишаються зимувати в середніх широтах, - пояснює орнітолог Віталій Грищенко. - Качки, лебеді, чаплі – до них ми вже звикли. Найраніше з усіх почали в нас зимувати так звані ближні мігранти, тобто види, що зимують недалеко в межах Європи. Але все частіше ми зустрічаємо взимку птахів, які зазвичай зимували аж у тропіках.

Ось декілька прикладів. Цього зимового сезону п’ятеро лелек зимують у місті Рівному. А на Хмельниччині в січні узагалі зафіксували одуда, комахоїдного птаха. До речі, одуд не буде їсти зерно чи якісь хлібні крихти, як ті ж голуби. Цій пташці смакують лише комахи. Відповідно, якщо одуд дожив до січня, значить, мав чим харчуватися.

Тим часом в подальші тижні синоптики прогнозують похолодання із заморозками. Очевидно, що перелітним буде сутужно з харчуванням. Але вчені впевнені, що птахи голодувати не будуть. Зрештою вони ж мають крила. І в разі похолодання зможуть відлетіти нехай не у тропіки, а всього за кілька сотень кілометрів, в більш теплі регіони. Наприклад, на Закарпаття. Перечекають негоду і повернуться. А журавлі узагалі досить стійко переносять передвесняний холод. Тому можуть залишитися вдома навіть при мінусовій температурі.

До речі

Прикмети про лютий і ранню весну

Наші предки вважали за велике щастя побачити лелеку в небі. Щоправда, не в січні чи лютому, а вже навесні. Це був добрий знак. В давні часи узагалі була така величезна кількість прикмет, що деякі аж суперечили одна одній. Наприклад, «якщо на Стрітення (2 лютого) холодно, то вже скоро весна». А інша прикмета каже: «якщо на Стрітення сонячно і погожо, то весна не забариться, а якщо цього дня не буде видно сонця, то 11 лютого вдарять морози». І якій прикметі вірити?

А ще наші пращури казали:

  • ❄️Лютий багатий снігом - квітень буде щедрий на воду (поки снігу не було).
  • ❄️В лютому багато інію - влітку буде багато роси й меду (а от іній помічали).
  • ❄️Початок лютого погожий - весну чекай ранню і сонячну (перші дні останнього місяця зими були досить прохолодними).
  • ❄️Купаються ворони - до негоди, каркають усією зграєю - до морозу, влаштовують в небі хороводи - на снігопад, сідають на землю - до відлиги, вмощуються на нижніх гілках дерев - на вітер.
  • ❄️Лютий без снігу - літо без хліба (побачимо!).
  • ❄️Якщо на Власів день (11 лютого) відлига, то морозів більше не буде.
Джерело матеріала
loader