Карантини в школах України: інфекції наступають із заходу
До сімейних лікарів - черги. Пацієнти скаржаться на високу температуру, нежить, кашель. А медики звітують: хворих з такими симптомами, зокрема дітей, з кожним днем стає все більше. Про те, в яких областях України ГРВІ вийшла з-під контролю, де закриватимуть школи на карантин, а ще на які вірусні хвороби зараз хворіють українці - читайте у матеріалі Коротко про.
Локальний карантин
Традиційно в зимовий сезон маємо мало снігу, зате велику кількість хворих на всілякі вірусні захворювання. У Міністерстві охорони здоров’я навіть порахували, що з початку епідсезону (з 30 вересня до 9 лютого) на ГРВІ, грип та COVID-19 в країні перехворіло 2 262 760 людей. Багато? Насправді це на 22,8% менше за аналогічний період минулого епідсезону. Тобто про епідемію вірусних хвороб говорити ще зарано. Та все ж в деяких регіонах застуда виходить з-під контролю.
- У 5 областях через зростання захворюваності на ГРВІ зафіксовано перевищення епідпорогу: в Закарпатській, Івано-Франківській, Рівненській, Хмельницькій та Чернівецькій областях, - заявили у Міністерстві охорони здоров’я. - В цих областях чи окремих населених пунктах, за рішенням обласної комісії ТЕБ і НС, можуть застосовувати посилені протиепідемічні заходи, так званий локальний карантин. Зокрема йдеться про дистанційне навчання в окремих класах у школах, навчальних закладах, обмеження кількості відвідувачів в установах та інші протиепідемічні заходи.
Найбільше хворих школярів нарахували на Закарпатті. Відповідно, в регіоні на дистанційне навчання відправили школярів з майже сотні шкіл. А ще зачинили на карантин 30 дитячих садків, обмежили кількість відвідувачів в певних установах, нагадали людям про медичні маски.
У Чернівецькій області на «дистанційці» майже 40 шкіл. В Івано-Франківській області деякі навчальні заклади також пішли на дистанційне навчання. А мер Івано-Франківська Руслан Марцінків запропонував містянам проголосувати у його телеграм-каналі, чи йти учням на карантин. Поки що більшість «за». В інших регіонах, де передепідемічний рівень захворюваності, на карантин зачинили тільки поодинокі навчальні заклади.
До речі, чи йти учням на дистанційне навчання, чи продовжувати працювати у звичному режимі, самостійно вирішує керівництво кожної школи. Щоранку вчителі записують кількість дітей, які відсутні на заняттях через хворобу. На основі цієї інформації дирекція школи вирішує питання про карантин. І навпаки: коли більша частина учнів здорові, їх повертають за шкільні парти.
Не сприймати запровадження карантинних заходів як панацею закликає і лікарка-вірусологиня Алла Мироненко. “Карантин знімає велике навантаження на медичну службу, але захисту він не дасть. Індивідуальний та колективний захист гарантують лише щеплення проти грипу. Їх можна робити будь-коли, але треба розуміти, що імунітет не утворюється відразу після ін’єкції - у дорослих антитіла з’являються через 10-14 днів”, - повідомила вірусологиня в ефірі телеканалу “Київ”.
Найбільш дієва профілактика - вакцинація
Медики прогнозують, що вірус грипу переважатиме над коронавірусною інфекцією аж до квітня. Проте якщо порівняти кількість летальних випадків, то коронавірус у лідерах: з січня зареєстровано 15 смертей внаслідок ускладнень від грипу і 78 таких випадків - через COVID-19.
- Найбільш дієва профілактика COVID-19 та грипу - це вакцинація, зокрема для людей з груп ризику, - нагадують у Міністерстві охорони здоров’я. - Вакцинація проти грипу не захищає від COVID-19, і навпаки. Натомість щеплення проти цих хвороб можна робити в один день. Щеплення проти COVID-19 в Україні залишаються безоплатними. Зробити щеплення можна, звернувшись до свого сімейного лікаря.
Отож, маємо «букет» сезонних хвороб зі схожими симптомами: застуда, грип, COVID-19. Зі "звичайним" вірусом ситуація більш-менш зрозуміла. Застуда розвивається впродовж кількох днів, і часто люди переносять її «на ногах». Зазвичай така хвороба починається з першіння в горлі та нежитю. А ще болить горло, злегка підвищена температура, з’являється слабкість і головний біль.
Грип починається раптово. Часто на початку хвороби з’являється сильний головний і м’язовий біль, гарячка, слабкість і виражена втома. Вірус хвороби вражає передусім верхні дихальні шляхи та легені і на додачу – безпосередньо серцевий м’яз і внутрішню поверхню кровоносних судин. Саме тому найпоширенішими ускладненнями грипу є запалення легень (пневмонія), серцева недостатність і тромбози.
Симптоми COVID-19 одночасно схожі і на грип, і на застуду. Однією з основних відмінностей є втрата смаку та запаху. А ще часто виникає утруднене дихання. Цікавий факт: COVID-19, на відміну від грипу, починається саме з респіраторних симптомів.
При перших ознаках якоїсь із цих хвороб треба звернутися до свого лікаря. І бажано телефоном, аби не заражати інших людей. А якщо треба вийти в ту ж аптеку по ліки, не забувайте закривати рот і ніс медичною маскою.
- І не скуповуйте тонни імуностимуляторів, спреїв, крапель, вітамінів, вони мало помічні під час хвороби, - каже головний лікар клініки «Біокурс» Тарас Жиравецький. – Щодо грипу, то кожного року ця хвороба стає підступнішою. Цього разу, наприклад, висока температура перші 2-3 дні, яка погано збивається. Якщо парацетамол і нурофен не допомагають знизити температуру, можна спробувати фізичний метод: обтирайте тіло теплою водою (не холодною) або використовуйте вологі компреси на лоб та зап’ястя. Ще можна прийняти теплий душ або ванну. Також пийте багато рідини, такої як вода, трав’яні чаї або бульйони. Це допоможе запобігти зневодненню.
Є і хороша новина: лікарі кажуть, що за 2-3 тижні кількість хворих поступово почне зменшуватися. Хоча українці вже не вірять таким обіцянкам.
Важливо!
Щоб вберегтися від застуди, грипу чи коронавірусу, пам’ятайте:
- «Захворів - сиди вдома». Візьміть лікарняний. Вірус хвороби швидко передається, тому так званий трудовий героїзм лише сприятиме поширенню інфекції.
- Уникайте близького контакту з хворим. Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, у яких застуда, нежить чи кашель.
- Прикривайте ніс та рот. Під час кашлю та чхання застуда і грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою або маскою рот і ніс - це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
- Мийте руки. Це правило знаємо ще з дитячого садка. Вода і мило допоможуть захиститися від мікробів. У крайньому разі використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
- Намагайтеся не торкатися обличчя. На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя, збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.
- Провітрюйте та дезінфікуйте приміщення. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.
- Привчіть себе до корисних звичок. Будьте фізично активними, уникайте стресу, достатньо спіть, пийте багато води, харчуйтеся корисною їжею.
![loader](/files/images/preloader.gif)