Матеріали для введення санкцій щодо експрезидента Петра Порошенка збирав голова Державної служби фінансового моніторингу Філіп Пронін і почав він це робити ще задовго до призначення на високу посаду, куди він перейшов із поста голови Полтавської обласної державної адміністрації, пише у матеріалі «Санкції проти Порошенка: дембельський акорд Зеленського чи спосіб зберегти владу?» редакторка відділу політики Інна Ведернікова.
Журналістка нагадує, що Філіп Пронін є однокурсником Олексія Кулеби, який став головним менеджером для Банкової із пошуку людей.
Як розповіло джерело ZN.UA в АРМА, ще в грудні 2024 року заступники Проніна Володимир Когут і Володимир Василенко (нині — заступник міністра соціальної політики) зверталися через свої канали до АРМА, де всі троє раніше працювали, із проханням надати їм матеріали щодо розшуку майнових активів Петра Порошенка. Матеріали Агентство зібрало ще 2021 року за зверненням ДБР у межах розслідування кримінального провадження проти експрезидента.
Таким чином, вказує авторка, Філіп Пронін використовував свої зв’язки для збору матеріалів для введення санкцій проти Петра Порошенка ще до того, як очолив Фінмоніторинг 31 грудня 2024 року.
Попереднього керівника відомства Ігоря Черкаського, за словами журналістки, на Банковій, ймовірно вважали надто обережним і тому непридатним для здійснення політичних репресій. При цьому, підкреслює Ведернікова, Порошенко — лише пробний кейс для Проніна.
«Людину поставили для того, щоби бачити під час виборів, хто, кому й скільки перераховує, зокрема й з карток. Про це подбав Нацбанк. На сьогодні ані його безпосередній інституційний куратор — міністр фінансів, ані міністр економіки не мають впливу на Проніна», - зазначає вона.
Тому коли голова СБУ Василь Малюк відмовився погоджувати санкції проти Порошенка, а прем’єр Денис Шмигаль просто закрив на це очі, голова Фінмоніторингу Пронін разом із віцепрем’єром Юлією Свириденко добровільно виконали бажання найближчого оточення президента, яке намагається щосили втриматись при владі.
«Просто в підсумку операція вийшла настільки картонною та непрофесійною, що, по суті, виявилася на руку Петру Порошенку й полегшить йому роботу в суді з оскарження всіх ухвалених рішень. Навіть із погляду процедури. Щоправда, тут логічно поставити запитання: чому, маючи дві кримінальні справи стосовно Порошенка в підконтрольних силових структурах — ДБР і СБУ — Зеленський за шість років нічого не зробив для того, щоби справи були розслідувані й відправлені до суду? Звісно, в демократичній країні президент не може впливати на такі речі, але ж ми кажемо про реальність», - резюмує авторка.
Тим часом рішення Фінмоніторингу є секретним, а його зміст не буде відкритий навіть у суді.