Європейські країни залишилися за «дитячим столом» у переговорах про майбутнє України через десятиліття недостатніх інвестицій в оборону, заявив директор німецького концерну Rheinmetall Армін Паппергер в інтерв’ю Financial Times. За йог словами, європейці самі винні, що залишилися осторонь переговорів.
«Якщо ви не інвестуєте, якщо ви не сильні, з вами поводяться як з дітьми. Європейцям було дуже зручно протягом останніх 30 років говорити: «Гаразд, витрачайте 1% [ВВП на оборону], це нормально», – зазначив Паппергер.
За його словами, наслідком такої позиції стало те, що європейці стали схожими на дітей, який посадили за окремий стіл, поки США та РФ обговорюють майбутнє України.
«Якщо батьки обідають, діти повинні сидіти за іншим столом… США ведуть переговори з Росією, а за столом немає жодного європейця – стало абсолютно ясно, що європейці – це діти», – додав Паппергер у кулуарах Мюнхенської конференції з безпеки.
За офіційними даними, в період з 2021 по 2024 рік загальні витрати країн ЄС на оборону зросли більш ніж на 30% до 326 млрд євро, що становить близько 1,9% ВВП блоку.
Глава Rheinmetall виступав у той час, коли європейські лідери були шоковані рішенням американського президента США Дональда Трампа закликати Владіміра Путіна розпочати «негайні» переговори щодо угоди про припинення війни в Україні без консультацій з Європою чи Києвом. Паппергер, який, як вважають, був мішенню зірваного замаху з боку Росії минулого року, висловив сумнів у тому, що мирні переговори Трампа дійсно призведуть до того, що Росія «припинить стріляти».
За словами Паппергера, його компанія виграє навіть у разі припинення вогню, оскільки Європа продовжить інвестувати в озброєння, оскільки вона протистоїть загрозі російської агресії.
«Навіть якщо війна [в Україні] припиниться – якщо ми думаємо, що у нас дуже мирне майбутнє, я думаю, що це неправильно», – сказав він.
Паппергер сказав, що після загальнонаціональних виборів у неділю він очікує, що наступний уряд Німеччини швидко пом'якшить жорсткі боргові правила і це дозволить збільшити видатки на оборону, навіть попри те, що лідер виборів Фрідріх Мерц офіційно зобов'язався їх зберігати.
«Я особисто вірю, що це станеться, і це станеться негайно», – сказав він.
Раніше президент Фінляндії Александр Стубб висловив переконання, що Європейському Союзу необхідний спеціальний посланець, який би гарантував значущу роль ЄС у будь-якому можливому мирному процесі. Водночас у Росії не розуміютьдоцільності участі держав Європи у переговорах щодо закінчення війни в Україні.