Литва з'ясувала, що ріпакова олія, яка прямувала транзитом із Білорусі, виготовлена з продукції з українських окупованих територій і заблокувала перевезення.
Виявилося, що через Литву залізницею перевозилися тисячі тонн ріпакової олії білоруської компанії «Агропродукт»,
Про це повідомив портал 15min, який провів розслідування спільно з Білоруським розслідувальним центром і командою програмістів з України «KiBorg» і встановив походження продукції, передає LRT.
Після того як розслідувачі почали з'ясовувати походження сировини для продукції «Агропродукт», компанія «LTG Cargo», що належить групі LTG (залізниця Литви), оголосила про внутрішнє розслідування і призупинила перевезення. Минулого тижня на станції Кяна було затримано вісім вагонів з ріпаковою олією, що прямували в порт Клайпеди.
Як з'ясувалося, «Агропродукт» є одним із білоруських заводів, куди з 2023 року постачали ріпак з окупованих територій України, головним чином із Херсонської області.
Білоруську олію транзитом через Литву відправляли до Норвегії, Ізраїлю, Китаю, ОАЕ та В'єтнаму.
При цьому компанія «Агропродукт» не внесена до жодного міжнародного списку санкцій, тому литовська влада не звертала на неї уваги.
За даними «LTG Cargo», у 2024 році транзитом через Литву вже пройшло майже 50 тисяч тонн олії «Агропродукт». Однак згідно з витоком даних «Білоруських залізниць», цей обсяг виявився значно більшим. Торік транспортуванням цих вантажів у Литві займалися три компанії: «Gen Cargo», «Baltijos Pervežimai» і «Baltic Cargo Agent».
Компанії заявили, що не знали про походження сировини з окупованих територій. Крім того, «Агропродукт» не перебуває в санкційних списках, а вантажі проходили всі необхідні митні перевірки та фільтри LTG
Міністерство сільського господарства Литви пояснило, що ЄС не забороняв імпорт продуктів харчування, а щодо ріпакової олії не запроваджували підвищеного мита. Єдиний можливий спосіб обмежити ввезення російської та білоруської продукції - створити умови, за яких вона стане неконкурентоспроможною, але такі рішення мають ухвалюватися на рівні Євросоюзу.
У червні 2024 року, коли Литва запровадила додаткові заборони на імпорт сільгосппродукції з Росії та Білорусі, рапсову олію було внесено до цього списку. Однак заборона не поширювалася на транзитні вантажі.
До вторгнення Росії в Україну саме Україна була основним постачальником ріпакової олії в ЄС. Однак після початку широкомасштабної війни її місце на європейському ринку зайняла Білорусь.
Розслідувачі з'ясували, що українське зерно з окупованих Росією територій України вивозять до Білорусі, зокрема й під тиском на українських фермерів.
Крім іншого, російська окупаційна влада закуповує ріпак «щонайменше на 30 % нижче ринкової вартості», що також може вказувати на тиск на українських фермерів.
Олія з Білорусі надходить на світовий ринок і через Латвію, але Литва є основним маршрутом.
Нагадаємо, російські окупанти прагнуть закуповувати врожай за нижчими цінами. Вони змушують фермерів працювати з «державним оператором», який встановлює фіксовану ціну на зерно. Після продажу воно осідає у загарбників, а потім вивозиться для перепродажу за вищими цінами в країни світу. Це стосується не тільки зерна, а й інших сільськогосподарських культур.