На парламентських виборах в Німеччині переміг блок Християнсько-демократичного та Християнсько-соціального союзів (ХДС/ХСС), який очолює Фрідріх Мерц, що ознаменувало потенційно радикальну зміну напрямку для уряду і для Європи. Мерц, який стане наступним канцлером Німеччини, заявив, що хоче, щоб Європа отримала повну "незалежність" від Сполучених Штатів у сфері оборони.
Мерц висунув ідею створення нового європейського оборонного альянсу на заміну НАТО, включаючи ядерну співпрацю з Францією та Великою Британією. Він налаштований проти Росії, але, вочевидь, також вирішив з такою ж рішучістю взятися за Трампа, зазначає Тім Росс, головний політичний кореспондент POLITICO в Європі та Великій Британії.
"Мерц сигналізує про те, що за його правління зміниться фундамент німецької орієнтації після Другої світової війни. І Мерц, здається, зрозумів загрозу, яку становить Трамп", — сказав Муджтаба Рахман, керуючий директор з питань Європи в EurasiaGroup.
Це хороша новина для України, яка протягом останніх двох тижнів зазнавала нападок і залякувань з боку Білого дому. Ще краща новина полягає в тому, що ймовірна коаліція, яку збере Мерц, має всі шанси погодитися на набагато сильнішу позицію щодо підтримки України (і зміцнення європейської безпеки), ніж це вдавалося Німеччині в останні роки.
Другою партією у ймовірній коаліції Мерца є Соціал-демократична партія Олафа Шольца, який позиціонує себе як "канцлер миру", що не бажає ескалації конфлікту в Україні.
Але Шольц заявив, що не увійде до складу команди своєї СДПН у жодній коаліції. Це створює можливість для такої особи, як нинішній міністр оборони Борис Пісторіус, ще один прихильник жорсткої політики щодо Росії.
"Той факт, що консерватори ХДС/ХСС Мерца потенційно можуть сформувати "велику коаліцію" з СДПН, означає, що новий уряд, швидше за все, буде більш стабільним, ніж попередній фрагментарний альянс трьох партій, що ділив владу", — пише кореспондент.
Якщо коаліція потребуватиме більшої підтримки під час парламентських голосувань, Мерц може звернутися до Зелених, найвідоміший діяч яких Роберт Габек є одним з найбільш рішучих прихильників оборонних витрат і підтримки України.
"Якщо до керівництва наступної коаліції увійдуть Мерц і Пісторіус, Німеччина раптом виглядатиме так, ніби у неї з'явилася опора в політиці безпеки, саме тоді, коли Європа цього потребує", — підсумував кореспондент.
Нагадаємо, що Володимир Зеленський вже привітав Фрідріха Мерца з перемогою на виборах. Президент України наголосив, що результати виборів демонструють важливість цього рішення для Європи. Він висловив сподівання на подальшу тісну співпрацю між Україною та Німеччиною.