Нова платіжка і нові тарифи, перерахунок пенсій та субсидій: що зміниться у квітні
Весна приносить з собою не тільки тепло, світло, сонце та надію, але й найрізноманітніші новини і чергові «покращення». Про те, що чекає на Україну та українців в середині весни – у матеріалі Коротко про.
Додається ще одна платіжка та що буде з комунальними тарифами
Традиційно квітень є останнім місяцем опалювального сезону, але цього року опалення вирішили «згорнути» завчасно - наприкінці березня. Це означає, що платіжки поменшають вже у квітні.
Також квітень, схоже, останній місяць, до кінця якого побутовий тариф на електроенергію залишається на рівні 4,32 грн/кВт*год. Що буде з 1 травня, поки що невідомо, але вже лунають заяви про ринкову ціну електроенергії на рівні 7–8 грн/кВт*год. Експерти радять очікувати на підвищення щонайменше в півтора раза.
Мораторій на підвищення тарифів, запроваджений на час воєнного стану, продовжує діяти, тобто ціни на опалення, гарячу воду та газ у квітні не зміняться.
Проте з 1 квітня 2025 року українці отримають додаткову платіжку за газ в багатоквартирних будинках, точніше - за нову послугу технічного обслуговування будівель. Вартість послуги залежатиме від віку будинку. Загальний рахунок після проведеної роботи нададуть на будинок, а суму розподілять між мешканцями.
Тарифи на прибудинкові території
Незрозумілою залишається ситуація з тарифом на прибудинкові території у Києві. Нагадаємо, що в лютому районні адміністрації призначили нових управителів багатоквартирних будинків, і за якимось дивним збігом ними стали керуючі компанії відповідних районів. Після чого мешканцям повідомили, що ціна послуги тепер зросте у 2-2,5 рази - з 5–8 грн за метр площі до 10–14 грн. Тож після зазначеного підвищення платіжка пересічного киянина може зрости щонайменше на 300-400 грн.
Сказати, що мешканці були роздратовані – це нічого не сказати.
По-перше, пояснює голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко, люди просто не мають грошей, щоб сплачувати комуналку.
По-друге, керуючі компанії (КК), які виграли конкурс і раніше не виконували свою роботу, а тепер вони її так само не виконуватимуть, але вже за ринковим тарифом. Всі прекрасно розуміють, що працювати ці підприємства краще не будуть.
По-третє, певні питання викликає сам конкурс. Стовідсоткова перемога комунальних компаній викликала стільки питань у нардепа Олексія Кучеренка, що він відправив депутатське звернення з вимогою дослідити правомірність проведених конкурсів.
21 березня з’явилося розпорядження начальника Київської міської військової адміністрації Тимура Ткаченка про скасування конкурсу на управителів багатоквартирних будинків в районах. Теоретично це означає, що й тариф поки що підіймати не будуть.
Проте Олег Попенко наполягає: мешканці взагалі не зобов’язані оплачувати прибирання території біля будинку, якщо ця земля не перебуває у їхній власності та вони не погоджувалися на такі послуги. За словами фахівця, витрати на прибирання двору мають покриватися лише у двох випадках: якщо мешканці є власниками цієї землі або якщо мешканці офіційно погодилися оплачувати такі послуги. Через те, що жоден з цих варіантів не був реалізований на практиці, українцям взагалі не мають виставляти рахунки за прибирання прибудинкової території.
- У Законі «Про житлово-комунальні послуги» чітко сказано: прибирання прибудинкової території сплачує власник, - зазначив Олег Попенко у коментарі Коротко про. - Власником є Київська територіальна громада у вигляді Київської міської ради. Тому по факту, поки земля не оформлена як прибудинкова територія, за неї має сплачувати міська рада. Або ж є інший варіант: потрібно було пройти процедуру через загальні збори співвласників багатоквартирного будинку, на яких визначитися з тим, що мешканці згодні сплачувати за прибирання конкретного шмату землі. Доки це не зроблено, за прибирання прибудинкових територій столиці мають платити з київського міського бюджету.
Перерахунок субсидій
Домогосподарствам, у яких змінились доходи, у березні буде проведено автоматичний перерахунок житлових субсидій. Про це 27 березня повідомили у ПФУ.
Спеціалісти Пенсійного фонду нагадали, що перерахунок розміру призначеної житлової субсидії в межах установленого строку її призначення здійснюється двічі на рік – у березні та серпні. Йдеться про домогосподарства, у яких середньомісячний сукупний дохід зменшився або збільшився на понад 50%.
При перерахунку виплат з березня 2025 року середньомісячний сукупний дохід враховують за III і IV квартал 2024 року, який порівнюють з доходами за I і II квартали 2024 року, адже саме за цей період було враховано дохід під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон. Якщо в результаті співставлення встановлено, що доходи змінились на понад 50% в більшу чи меншу сторону, розмір житлової субсидії переглядається.
Перерахунок пенсій
У квітні буде перераховано розмір пенсійних виплат для осіб пенсійного віку, які продовжують працювати. Ця категорія українців не потрапила під планову індексацію, яка відбулася у березні. Як зазначили в Мінсоцполітики, виплати зростуть для 629 тисяч працюючих пенсіонерів.
Перерахунок відбудеться автоматично без необхідності особистого звернення до органів Пенсійного фонду. Йдеться про пенсіонерів, у яких станом на 1 березня додалося не менше 24 місяців страхового стажу або після призначення пенсії, або після її останнього перерахунку.
Сума підвищення індивідуальна та залежить від розміру відрахувань ЄСВ з отриманої зарплати за останні 24 місяці.
Попри те, що перерахунок відбудеться 1 квітня, підвищені виплати отримувачам надійдуть у червні включно з доплатою за квітень і травень. Справа в тому, що перерахунок буде проведено після того, як до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування надійдуть відомості про сплату єдиного внеску за І квартал 2025 року (строк подачі звітів – до 10 травня).
Дедлайн по відстрочках від мобілізації
З 1 квітня втратять право на відстрочку від мобілізації військовозобов'язані українці, яких не перебронювали роботодавці. Нагадаємо, що термін перебронювання мав закінчитися ще 28 лютого, але через кібератаку на державні реєстри його продовжили на місяць. Підприємства мають підтвердити статус критичності та повторно забронювати своїх працівників до 31 березня, подати списки на бронювання роботодавець може онлайн на порталі "Дія".
Також з 1 квітня стартує черговий етап реформи Військово-лікарських комісій (ВЛК). Нововведення стосуються оформлення постанови про проходження ВЛК - тепер всі комісії зобов'язані оформлювати висновки в електронному вигляді.
Наступним кроком цифровізації, який впровадять в листопаді, стане анонімізація данних військовозобов'язаного при проходженні комісії з метою зменшити корупційні ризики.
Підвищення акцизів на цигарки
24 березня Володимир Зеленський підписав законопроєкт №11090 про підвищення акцизів на сигарети і тютюнові вироби. Крім зростання акцизів, з 1 квітня додатково вводиться новий коефіцієнт до акцизу, що вплине на кінцеву вартість сигарет.
Тож вартість цигарок продовжить зростати. За прогнозами, у 2025 році ціна може підвищитися на 35%, тобто десь на 40 грн.
Згідно з положеннями підписаного документу, буде збільшено специфічну ставку акцизу на сигарети з фільтром і без фільтра на 23,4% – з 47 до 58 євро за 1000 штук. Мінімальне податкове зобов'язання зі сплати акцизного податку зросте на 23,9% – з 63,45 до 78 євро за 1000 шт.
Щодо нового коефіцієнту до акцизу, то з 1 квітня 2025-го і до кінця року він становитиме 1,1. Даний коефіцієнт поширюватиметься на всіх виробників та імпортерів сигарет без фільтра та сигарет із фільтром.
Завершення реєстрації на НМТ
Реєстрація на основну сесію Національного мультипредметного тесту НМТ-2025 триватиме до 3 квітня на сайті Українського центру оцінювання якості освіти у розділі "Персональний кабінет учасника".
Потім ще до 8 квітня можна буде виправити реєстраційні дані щодо місця проведення, вибору четвертого предмета та потреби пройти тестування під час додаткової сесії.
Запрошення на участь в основній сесії учасникам надійде з 4 травня, сесія триватиме з 14 травня по 25 липня.
