Американські фондові біржі у четвер знову обвалилися, нівелюючи частинувеличезних прибутків, отриманих після рішення президента Дональда Трампа відтермінувати на 90 днів введення масштабних мит для більшості країн світу, пише Financial Times.
Банки та інвестори застерігають, що мита Трампа можуть схилити США до рецесії, навіть якщо той відступить від повномасштабної торгової війни.
За черговий день бурхливих торгів Індекс S&P 500 здійснив різкий розворот після зростання на 9,5% упродовж попередньої сесії і впав на 3,5%. Базовий індекс акцій Уолл-стріт у квітні впав на 6,1%.
Технологічний індекс Nasdaq Composite після свого найкращого дня з 2001 року впав на 4,3%. Курс долара на валютних ринках впав на 1,9% на тлі зростання японської єни, євро та британського фунта.
У середу, після оголошення Трампа про “митну відстрочку” ринки різко зросли. Однак цей прибуток був наслідком того, що інвестори виводять активи як з фондового ринку, так і з ринку казначейських облігацій.
Водночас, експерти попереджають, що рішення президента підвищити мита на китайський імпорт до 145% і зберегти 10% загальний тариф все ще становить серйозний ризик для американської економіки.
«У поєднанні з триваючим політичним хаосом у торгівлі та внутрішніх фіскальних питаннях, а також все ще великими втратами на фондових ринках і ударом по довірі, надія на те, що США уникнуть рецесії, дуже незначна», – прокоментували у JPMorgan.
У Goldman Sachs заявили, що наразі робити остаточні висновки ще занадто рано і попередили, що «хоча деякі безпосередні хвостові ризики були зменшені, політична невизначеність залишається дуже високою та, ймовірно, обтяжуватиме споживчу та ділову активність».
У четвер казначейські облігації США зіткнулися з хвилею продажів, при цьому дохідність еталонних 10-річних облігацій зросла на 0,11% до 4,41%, залишивши її приблизно на 0,1% нижче тижневих максимумів.
Після проведеного Трампом під камери засідання кабінету ринки досі залишаються під значним тиском.
Міністр фінансів Скотт Бессент, відповідаючи журналісту на запитання про падіння ринків, сказав: «Я не бачу сьогодні нічого незвичайного».
Трамп зазначив, що «не бачив» четвергових ринків і наголосив, що сподівається укласти угоду з Китаєм.
Він також додав, що готовийповернути масштабні взаємні тарифи, якщо інші країни упродовж 90-денного терміну не укладуть нові торгові угоди з Вашингтоном.
Китай у четверввів проти США свої додаткові 84% мита, довівши загальний збір на американський імпорт до понад 100%. Президент Сі Цзіньпін дав зрозуміти, що не відступиться від ескалації торговельної війни, однак Пекін не поспішає зрівнювати митні ставки з американськими.
“Якщо ви хочете поговорити, двері відкриті, але діалог повинен вестися на рівних і на основі взаємної поваги. Якщо ви хочете воювати, Китай буде боротися до кінця. Тиск, погрози та шантаж - не правильний спосіб мати справу з Китаєм", - заявили в міністерстві торгівлі Китаю.
Курс юанявпав до найнижчого рівня з 2007 року, що свідчить про те, що Пекін готовий терпіти поступове зниження курсу у відповідь на мита США. Побоювання щодо розширення торговельної війни між двома найбільшими економіками світу призвели до зниження цін на нафту. Міжнародний орієнтир Brent впав на 3% до 62,33 долара за барель.
За даними Інституту міжнародної економіки Петерсона, торговельний конфлікт із Китаєм, найбільшим у світі експортером, підвищив середній тариф США на імпорт із цієї азіатської країни до 134,7%.
В окремому аналізі Єльської лабораторії йдеться, що враховуючи мита США та мита , запроваджені проти Америки, американські споживачі тепер стикаються з митною ставкою в 27%, що є найвищим рівнем з 1903 року.
Невизначеність щодо торговельної політики та цілей Трампа, швидше за все, «в найближчі місяці та квартали порушить ринки та макроекономічні прогнози», вважає Білл Кемпбелл, менеджер глобального портфеля облігацій DoubleLine.
За його словами, невизначеність щодо мит ускладнить прийняття бізнес-рішень щодо стратегічних питань, таких як місце збереження або переміщення виробничих потужностей; питання виробничого циклу, управління фондом заробітної плати та звільненнями, а також вплине на капітальні витрати.
Що стоїть за митами Трампа і як це може змінити глобальний економічний ландшафт, експосол України в Японії Сергій Корсунський аналізує у статті"Третя світова почалась. І вона буде не ядерною".