Участь посла Ізраїлю у святкуванні 9 травня в Москві, яку активно обговорювали не тільки в Ізраїлі з самого початку року, коли уряд заявив, що не ігноруватиме запрошення Путіна, викликала активне обговорення не лише серед українських та ізраїльських коментаторів, але й усередині самої Росії.
У російському інформаційному просторі з’явилася хвиля критики на адресу Ізраїлю, який «не має права» брати участь у заході через бойові дії проти ХАМАСу, який вбиває ізраїльтян. Російські медіа та блогери, які щоденно виправдовують атаки на Харків, Одесу чи Запоріжжя, раптом висловили обурення з приводу дій армії оборони Ізраїлю. Цей контраст ілюструє глибоку суперечність у публічній риториці Росії: виправдання власної агресії та одночасна демонізація будь-якої оборонної операції з боку інших держав.
Парад 9 травня давно втратив свою історичну складову і трансформувався у внутрішньополітичний інструмент Кремля. Його головна функція сьогодні — легітимізація військової агресії, демонстрація сили та мобілізація населення навколо образу «великої перемоги», яку російська влада дедалі частіше ототожнює з сучасною війною проти України. У цьому контексті участь будь-якого іноземного представника — не просто дипломатичний жест, а частина зовнішньополітичного наративу Москви, яка, до того ж, намагається присвоїти заслугу у перемозі над нацизмом у Другій світовій.
Участь Ізраїлю у святкуванні викликала внутрішню дискусію в самому Ізраїлі. Низка громадських організацій та представників ізраїльського суспільства, зокрема рух «Ізраїльські друзі України», закликали МЗС відкликати посла з заходу, наголошуючи, що присутність поруч з Путіним може бути сприйнята як схвалення політики Кремля. В умовах, коли Росія веде злочинну війну, а російська армія вчиняє дії, які ООН, ПАРЄ та низка національних урядів назвали геноцидними, дипломатична присутність на події з відверто пропагандистським характером набуває неоднозначного значення.
Ізраїльська активістка Ксенія Свєтлова написала у мережі Х:
"Вперше після того, як Росія розпочала повну війну проти України, посол Ізраїлю буде присутній на Красній площі під час військового параду 9 травня, у День перемоги над нацистською Німеччиною.
Як відомо, цей день є святим для багатьох колишніх радянських євреїв, у тому числі і для мене. Моя бабуся була військовим лікарем, майже всі її друзі були вбиті на фронті, а її родину вбили нацисти в Ростові на півдні Росії, і я впевнена, що вона була б спустошена, якби дізналася, як нинішній російський уряд спотворює величезну жертву, принесену її поколінням. Для неї це не було свято. Це був день пам’яті зі сльозами на очах і спробою забути жахи.
Ми всі виросли з думкою «тільки нехай не буде війни», тому що бабусі і дідусі розповідали нам, яка жахлива та війна, а режим Путіна пропагує інше: «Тоді перемогли, сьогодні спробуємо знищити сусіда». Словом, проти цього неподобства йде петиція. Поки російські літаки продовжуватимуть бомбити українські міста, наш посол стоятиме поруч із послами Білорусі, Ірану та Північної Кореї. Знак."
Нагадаємо, уряд України запросив високопосадовців європейських держав відвідати Київ, аби продемонструвати дипломатичні зусилля проти щорічного військового параду президента Росії Владіміра Путіна. Міністр закордонних справ Андрій Сибіга в понеділок передав запрошення своїм колегам з Європейського Союзу під час зустрічі в Люксембурзі, закликавши їх «продемонструвати нашу єдність і рішучість перед обличчям найбільшої агресії в Європі з часів Другої світової війни».
Зазначимо, що з 2023 року 9 травня в Україні відзначають День Європи. Відзначення Дня перемоги у Другій світовій війні , який є днем пам’яті, Україна закріпила 8 травня, як і в решті країн світу поза пострадянським простором.
Окремо президент Володимир Зеленський хотів би 9 травня прийняти лідерів коаліції охочих, аби «визначити гарантії безпеки» для України після того, як буде узгоджено можливе припинення вогню з Росією, додав Сибіга.