9 травня: як Україна та РФ планують відзначити 80-річчя перемоги над фашизмом
9 травня: як Україна та РФ планують відзначити 80-річчя перемоги над фашизмом

9 травня: як Україна та РФ планують відзначити 80-річчя перемоги над фашизмом

9 травня очікується черговий раунд дипломатичної війни між Україною та Росією. Путін хоче з розмахом відзначити День перемоги на Червоній площі і для цього мобілізує всіх своїх прихильників та симпатиків, сподіваючись продемонструвати, що у світі підтримують його загарбницьку політику.

Зі свого боку, президент Володимир Зеленський запросив до Києва на 80-річчя перемоги у Другій світовій війні впливових міжнародних лідерів і політиків, щоб показати єдність демократичного світу перед тиранією та диктатурами.

Може бути створена спілка трьох диктаторів

Кремль вирішив задіяти всю міць своєї дипломатичної машини, щоб затягнути на парад 9 травня на Червоній площі якомога більше світових лідерів. Неважко припустити, що на заклик Путіна відгукнулися або лідери з авторитарними замашками, або відверті диктатори.

Гостем №1 планується голова КНР Сі Цзіньпін. "Ми чекаємо на нього в Росії з нагоди 80-річчя перемоги у Великій Вітчизняній війні, у Другій світовій. Ми разом відзначимо цей ювілей і перемогу над нацистською Німеччиною, і перемогу над мілітаристською Японією", - заявив Путін. Російський диктатор розраховує, що візит Сі Цзіньпіна дозволить обговорити стан двосторонніх відносин та співробітництво у міжнародних організаціях, зокрема ООН, ШОС та БРІКС.

Крім цього, у параді в Москві може взяти участь запрошений Путіним глава Північної Кореї Кім Чен Ин. Якщо він приїде на парад перемоги до Москви, це стане безпрецедентною подією. Оскільки досі жоден верховний лідер Північної Кореї не брав участі у міжнародних заходах за участю глав держав та урядів різних країн.

Зазначається, якщо він вийде на трибуну разом із лідером Китаю Сі Цзіньпіном і російським диктатором Володимиром Путіним, це буде сильний сигнал Заходу про те, що ці три країни збираються протистояти тиску США.

Віктора Орбана не запросили

До Москви на 9 травня також планують прибути президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва, президент Палестини Махмуд Аббас, представники Ізраїлю. Тут же будуть самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко, президенти Таджикистану та Азербайджану Емомалі Рахмон та Ільхам Алієв. Запрошення також отримали лідери В'єтнаму, Монголії, Лаосу та Республіки Сербія.

Володимир Путін чомусь не включив до списку свого європейського прихильника Віктора Орбана. На Червоній площі 9 травня не буде представників Угорщини, яка в роки Другої світової війни підтримала фашистську Німеччину. Канцелярія прем'єр-міністра країни Віктора Орбана зазначила, що той не зможе ухвалити запрошення президента РФ Володимира Путіна, тому що "закінчення Другої світової війни мало для угорського народу інше значення, ніж для інших країн".

Трамп відмовився, а Канада, Британія та Японія – вороги

Також Путін не запросив на парад представників США та більшості країн-членів ЄС. Спочатку французьке видання Le Point писало, що президент США Дональд Трамп може відвідати Москву 9 травня на запрошення російського диктатора Володимира Путіна. Але згодом президент США Дональд Трамп заявив, що не планує їхати до Росії 9 травня. «Ми не запрошуватимемо глав ворожих держав», - заявив прессекретар Кремля Дмитро Пєсков. До таких держав належать Чехія, всі три балтійські країни, Бельгія, Австралія, Великобританія, Канада, Японія та інші.

Євросоюз пригрозив тим, хто поїде до Путіна 9 травня, Сербія – проігнорувала

Європейський Союз дав вказівку своїм членам та країнам-кандидатам не брати участі в урочистостях у Москві, присвячених святкуванню 9 травня. Верховний представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики Кая Каллас застерегла європейських лідерів від участі в параді в Москві 9 травня.

Але ця загроза не вплинула на члена Євросоюзу Словаччину, а також на країну-кандидата на вступ до ЄС – Сербію. Словацький прем'єр-міністр Роберт Фіцо відкинув заклик голови дипломатії ЄС Каї Каллас до європейських лідерів не відвідувати Москву з нагоди так званого параду перемоги 9 травня. Іронія долі в тому, що під час Другої світової війни Словаччина, як і Угорщина, підтримувала... фашистську Німеччину.

Європейські чиновники раніше попередили і Сербію, що візит президента Олександра Вучича до Москви на святкування 9 травня може стати порушенням критеріїв для потенційних членів ЄС та негативно вплинути на амбіції Сербії щодо вступу до Євросоюзу. Але Вучич заявив, що все одно поїде на парад. Навіть більше, він розповів, що одна з сербських військових частин візьме участь у параді 9 травня на Червоній площі в Москві. І для Сербії це буде перша участь у "спільній" організації параду.

У Києві зберуться три найважливіші європейські лідери

Україна також має намір здійснити свої заходи 9 травня цього року. Володимир Зеленський запросив представників країн Європи 9 травня до Києва на знак демонстрації дипломатичної сили проти щорічного військового параду президента РФ Володимира Путіна у Москві. Мета більш масштабна - продемонструвати дипломатичну єдність Європи з Україною на тлі повномасштабної війни та протиставити це урочистостям у російській столиці.

Але що важливіше, так це те, що президент України Володимир Зеленський хотів би 9 травня прийняти лідерів "Коаліції охочих", які готові надати гарантії безпеки для нашої країни. Зараз обговорюється можливий візит в Україну глав європейських держав, зокрема майбутнього канцлера Німеччини Фрідріха Мерца. Нагадаємо, що його можуть обрати канцлером 6 травня, і він раніше заявляв, що готовий не тільки надати ракети Taurus для України, а також припустив, що вони можуть бути використані для ударів по таких цілях, як "Кримський міст". За інформацією європейських медіа, до Києва також можуть приїхати президент Франції Еммануель Макрон та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск.

Боротьба за символи – важлива, і поки що переможців у ній немає

Експерт-міжнародник Тарас Загородній вважає, що боротьба за символи також важлива у сучасному світі.

- Путін збирає всіх лояльних до нього лідерів і під це «побєдобєсіє» має намір створювати нові союзи проти Заходу та України. Причому найабсурдніші. Такі, наприклад, як зі Словаччиною, яка під час Другої світової війни підтримувала Гітлера, а зараз запрошена на святкування перемоги над ним. Угорщина також під час війни підтримувала фашистів, а тепер – Росію, – каже експерт.

Київ, за словами Загороднього, планує створювати свої коаліції з країнами демократичного табору, що надасть йому політичну та військову підтримку.

- Хто зараз перемагає за символ "9 травня", важко сказати – покаже час. Якщо Путіну вдасться оформити союз із Сі та Кімом, то він може отримати чимало вигоди від цього. Якщо європейці виконають усі свої обіцянки перед Києвом, то Україна також отримає потужні важелі впливу на перебіг бойових дій та на Росію, – прогнозує Тарас Загородній.

Джерело матеріала
loader
loader