«Справа Борзих» вказує на потребу закрити доступ до судових рішень для загалу на час слідства
«Справа Борзих» вказує на потребу закрити доступ до судових рішень для загалу на час слідства

«Справа Борзих» вказує на потребу закрити доступ до судових рішень для загалу на час слідства

«Справа Борзих» вказує на потребу закрити доступ до судових рішень для загалу на час слідства

Проблему пробували вирішити у ВРП та парламенті, але вперлись у глуху стіну.

Хоча Національному антикорупційному бюро вдалось заблокувати витік даних із Єдиного державного реєстру судових рішень через «справу Борзих», провівши обшуки у справ в грудні 2023 року, однак саме провадження сигналізує про серйозні прогалини в законодавстві, пише у статті «Справа адвокатів-хакерів. Як НАБУ виявило паразитів» редакторка відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова.

«Сьогодні у відкритому доступі публікуються всі судові акти, включно з досудовими рішеннями. До Єдиного державного реєстру судових рішень мають доступ судді, органи слідства, прокуратура та інші. Це робить систему вразливою до зловживань. Людський чинник і відсутність захисту каналів доступу дозволили зловмисникам використовувати електронні ключі судді для отримання інформації, а потім — і для її перепродажу», - пише авторка.

Фахівці зазначають, що доступ до досудових рішень має бути закритий, а публікація матеріалів справи має відбуватися тільки після початку судового розгляду. Вища рада правосуддя уже намагалась  обмежити доступ до цих матеріалів, але Велика палата Верховного суду скасувала рішення ВРП та залишила лазівку, якою користувалися учасники викритої схеми зловживань.

Проблему пробували вирішити і в парламенті – голова комітету з питань правової політики у 2023 році зареєстрував компромісний законопроєкт №7033-д, що мав би закрити «дірки» в системі. Наступного року його прийняли у першому читанні, але далі питання не зрушило. Як зауважує Ведернікова, без сигналу з Банкової депутати не наважуються ліквідувати лазівки, через які витікає правосуддя.

Але це не єдина «діра». Так,  у кожному рішенні суду вказується номер справи, а на сайтах судів є інформація про те, якому судді розподілено справу та хто ініціатор клопотання.

«Цього достатньо, щоб відстежити логіку розподілу справ і коефіцієнти навантаження — обшук це чи інша слідча дія. Усе це теж треба прибирати з публічного доступу», - додає журналістка.

На разі адвокаторська контора Дмитра Борзих «Гарантія ваших прав» продовжує працювати, попри наявність підозр у серйозних правопорушеннях її керівнику та адвокатам.

«Зв'язки в судах нікуди не поділися. А випущений за рішенням судді ВАКС під заставу 10 млн грн Дмитро Борзих не соромиться хвалитися нібито своїми людьми в НАБУ, які «продовжують вирішувати питання». Повністю виключити витік інформації з антикорупційного бюро справді неможливо», - нагадує авторка.

Водночас для НАБУ розслідування цієї справи  є протистоянням не тільки з адвокатамами, які готові працювати на користь порушників закону, а й викликом для перевертнів в самому бюро, оскільки адвокатська контора Борзих здобула імідж найефективніших «рішал» у НАБУ.

Нагадаємо, 1 квітня НАБУ оголосило підозру колишньому заступнику головного військового прокурора Анатолія Матіоса, а нині адвокату  Дмитру Борзих у несанкціонованому доступі до закритої частини Єдиного державного реєстру судових рішень. Також підозру повідомлено двом адвокатам його фірми.

За даними ZN.UA, Борзих та адвокати його фірми офіційно або неофіційно представляє інтереси у таких неоднозначних справах як олігархів Ігоря Коломойського та Бориса Кауфмана, ексдепутата Київради Олександра Грановського, власника Винниківської тютюнової фабрики Григорія Козловського та ексголови НБУ Кирила Шевченка.

За даними слідства, підозрювані незаконно отримали доступ до закритої частини ЄДРСР, включно з рішеннями ВАКС, та передавали закриту інформацію своїм клієнтам. За попередніми даними, підозрювані переглянули  понад 7,5 тисячі закритих судових рішень.

При цьому Борзих мав доступ на Банкову та особисто до заступника голови ОПУ Олега Татарова. За час «роботи» його фірми НАБУ зафіксувало понад 30 «зливів», у тому числі у справі ексміністра аграрної політики Сольського. 

Згодом ВАКС частково задовольнив клопотання САП та застосував до Борзих запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 10 млн грн та носіння електронного браслету.

Джерело матеріала
loader
loader