Сьогодні поховають Папу Франциска: як проходитиме церемонія
Сьогодні поховають Папу Франциска: як проходитиме церемонія

Сьогодні поховають Папу Франциска: як проходитиме церемонія

Сьогодні поховають Папу Франциска: як проходитиме церемонія

Понтифіка поховають у базиліці Санта Марія Маджоре.

У суботу, 26 квітня, у Ватикані відбудеться прощання з Папою Римським, який помер 21 квітня. Очікується, що участь у церемонії візьмуть десятки тисяч вірян, а також багато світових лідерів. Похоронна церемонія триватиме в кілька етапів і вперше відбудеться за оновленими правилами, які сам Франциск затвердив ще за життя.

Як пише BBC, обряд поховання понтифіка традиційно складається з трьох частин: оголошення про смерть і бдіння у папській резиденції, церемонія прощання у соборі Святого Петра та поховання. На сайті ZN.UA буде доступна онлайн-трансляція церемонії прощання з Папою Римським.

Папа Франциск помер 21 квітня о 7:35 за місцевим часом. Його смерть засвідчив головний лікар Ватикану Андреа Арканджелі, який встановив причину смерті та підготував офіційний звіт. Після цього тіло понтифіка, одягнене у біле облачення, помістили в дерев’яний труну з цинковою оббивкою та перенесли до каплиці в резиденції Casa Santa Marta.

Там його переодягнули у традиційне червоне облачення для літургій, митру та паллій ‒ особливу стрічку з вишитими хрестами, яку носять архієпископи та Папа. Камерленго ‒ кардинал Кевін Фаррелл, який тимчасово виконує обов’язки глави Ватикану, ‒ офіційно оголосив про смерть Папи.

23 квітня тіло понтифіка в відкритій труні перенесли до собору Святого Петра, де віряни мали можливість попрощатися з ним упродовж трьох днів.

Похоронна служба

Церемонія відспівування розпочнеться 26 квітня о 10:00 за київським часом на площі Святого Петра. Її очолить декан Колегії кардиналів Джованні Баттіста Ре. Напередодні камерленго провів ритуал запечатування труни в присутності інших кардиналів. Обличчя понтифіка буде закрите білою шовковою вуаллю, до труни покладуть пам’ятні монети з часів його понтифікату та перелік його діянь.

Після завершення служби труну з тілом перевезуть до базиліки Санта-Марія-Маджоре ‒ однієї з чотирьох папських базилік у Римі. Саме там, відповідно до заповіту Франциска, має відбутися його поховання. У документі Папа пояснив, що завжди довіряв своє життя Пресвятій Діві Марії та вказав точне місце у базиліці, де хоче бути похованим. Також він просив, щоб його гробниця була простою, без оздоб, лише з написом Franciscus. Захоронення також очолить камерленго Кевін Фаррелл.

Учасники церемонії

На похорон планують приїхати численні міжнародні лідери, серед яких президент США Дональд Трамп і президент України Володимир Зеленський.

Росію представлятиме міністр культури Ольга Любімова, тоді як диктатор Владімір Путін участі не братиме, заявив речник Кремля Дмітрій Пєсков.

Очікується, що на церемонію зберуться десятки або навіть сотні тисяч вірян. Для порівняння: у 2023 році на похорон Папи Бенедикта XVI, який вже склав повноваження, прибуло близько 50 тисяч людей, а на похорон Івана Павла II у 2005 році ‒ близько 300 тисяч.

Особливості цьогорічної церемонії

Похорон Франциска стане першим, який проводиться згідно з оновленими нормами Ordo Exsequiarum Romani Pontificis ‒ церемоніалом поховання Пап Римських. Перша версія цього документа схвалена Іваном Павлом II у 1998 році, однак Франциск, маючи змогу спостерігати поховання свого попередника, ініціював спрощення ритуалу. Новий варіант затверджений та опублікований у 2024 році.

Основні зміни включають:

  • обряд оголошення про смерть тепер відбувається в каплиці, а не у папських покоях;
  • тіло одразу поміщають до труни;
  • замість трьох вкладених трун (з кипарису, свинцю та дуба) використовують одну дерев’яну з цинковою оббивкою;
  • виставлення тіла відбувається у відкритій труні без катафалка;
  • описаний порядок дій у разі поховання Папи поза собором Святого Петра.

Що далі

Після поховання розпочнеться дев’ятиденний траурний період ‒ novemdiales. Його завершення відкриє шлях до скликання конклаву, який має обрати нового Папу Римського.

Нагадаємо, конклав для обрання нового Папи зазвичай відбувається між 15-м і 20-м днями, коли офіційно Ватикан не має чинного понтифіка. Для обрання наступного очільника Святого Престолу необхідні дві третини голосів кардиналів плюс один. Коли виборники завершують процедуру, з димаря Сікстинської капели йде білий дим.

Джерело матеріала
loader