"Аналог" JASSM: чи зможе РФ швидко озброїти Су-57 новою ракетою ‒ Defense Express
"Аналог" JASSM: чи зможе РФ швидко озброїти Су-57 новою ракетою ‒ Defense Express

"Аналог" JASSM: чи зможе РФ швидко озброїти Су-57 новою ракетою ‒ Defense Express

"Аналог" JASSM: чи зможе РФ швидко озброїти Су-57 новою ракетою ‒ Defense Express

Із огляду на досвід у розробці Х-101 експерти висловлюють скепсис.

Росія, ймовірно, працює над створенням нової крилатої ракети повітряного базування, яку планують інтегрувати з винищувачем п’ятого покоління Су-57. Як стверджується, нова розробка має стати аналогом американської ракети AGM-158 JASSM. Однак експерти застерігають, що, з огляду на попередній досвід РФ із розробкою подібної зброї, швидке завершення цього проєкту малоймовірне.

Про це повідомляють аналітики Defense Express, посилаючись на нещодавні пропагандистські матеріали з РФ. Наприкінці квітня російські ЗМІ оприлюднили кадри візиту заступника секретаря Ради безпеки РФ Дмітрія Медведєва на полігон "Капустін Яр", де була зафіксована нова крилата ракета, схожа за зовнішнім виглядом на Х-101. Деякі російські ресурси припустили, що нова ракета призначена для застосування з Су-57 та має відповідати за характеристиками американському JASSM ‒ далекобійній крилатій ракеті класу "повітря-земля".

Утім, жодних технічних деталей або офіційних підтверджень цих заяв наразі не оприлюднено. Аналітики зазначають, що оцінити реальний прогрес проєкту складно, з огляду на суперечливість та обмеженість доступної інформації.

Як приклад затяжної розробки аналогічної зброї наводиться історія створення крилатої ракети Х-101, яку розробляли з 1984 року. Перші випробування почалися лише у 1999-му, а на озброєння її було прийнято в 2012 році ‒ процес тривав майже три десятиліття. Це ставить під сумнів здатність російського ВПК швидко реалізувати складні високотехнологічні проєкти, особливо в умовах міжнародних санкцій і ресурсних обмежень.

Деякі елементи нової ракети візуально нагадують проєкти Х-50 або "Изделие 715", перші згадки про які з’явились у 2017 році. Тоді повідомлялося, що російська оборонна промисловість працює над "зменшеною" версією Х-101 ще з 1990-х років. Проте про подальший розвиток цих проєктів відомо небагато, а інформація, що з’являлася у 2023–2024 роках, залишається на рівні припущень.

На думку Defense Express, нинішній стан розробки нової ракети не можна оцінити однозначно ‒ вона може перебувати як на ранній стадії створення, так і бути ближчою до завершення. Експерти закликають уважно стежити за подальшими сигналами з боку РФ, зокрема з неофіційних джерел, які використовуються російською пропагандою для інформаційних "вкидів".

Характеристики ракети AGM-158 JASSM

Американські далекобійні ракети класу "повітря–земля" JASSM мають низку характеристик, які значно підвищують їхню ефективність на полі бою, зокрема здатність обходити сучасні системи протиповітряної оборони та знижену радіолокаційну помітність.

Як повідомляв аналітик Ігаль Левін, JASSM можуть бути ефективними навіть проти таких комплексів, як російські С-300 та інші новітні зразки ППО. Однією з головних переваг ракети є її малопомітність для ворожих радарів, що ускладнює її виявлення та перехоплення.

Крім того, ракета оснащена системою штучного інтелекту, яка дає змогу самостійно розпізнавати цілі та коригувати траєкторію польоту відповідно до рельєфу місцевості. Вона також має декілька незалежних каналів наведення ‒ супутниковий, лазерний, тепловий і телевізійний.

На завершальному етапі польоту JASSM використовує інфрачервону головку самонаведення, яка визначає ціль і звіряє її з даними, закладеними у бортовий комп’ютер. Це забезпечує надзвичайно високу точність ураження, з відхиленням не більше трьох метрів.

Перші модифікації ракети AGM-158 мали дальність близько 400 км, однак новіші версії здатні уражати цілі на відстані до 1000 км. Вага бойової частини становить 450 кілограмів.

Нагадаємо, у 2024 році російський диктатор Владімір Путін заявляв, що Росія може розпочати виробництво ракет дальністю до 5500 кілометрів.

Джерело матеріала
loader
loader