/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F7034b6a44c8e05e64bbbd06b152cba99.jpg)
Слух і мовлення виявилися сигналами небезпеки: вчені пов'язали їх із небезпечним видом деменції
Тонкі зміни в мовленні часто здаються примхами старіння або моментами неуважності. Однак нещодавнє дослідження показало, що ці хвилинні зміни є потенційними ранніми ознаками чогось набагато серйознішого: рідкісного виду деменції, за якого страждають саме мовні навички.
Про це пише McKnights.
Попри те, що деменція починається тихо, її наслідки стають дедалі руйнівнішими і змушують багатьох мовчки боротися, перш ніж діагноз нарешті поставлять.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
У дослідженні, опублікованому в журналі PLOS ONE, команда під керівництвом Карін Зазо Ортіс із Федерального університету Сан-Паулу зосередилася на первинній прогресуючій афазії (ППА) — стані, відомому своїм підступним і агресивним руйнуванням мовних здібностей.
Важливо Вакцина від лишаю може перемогти деменцію: вчені виявили її незвичайний вплив на наш мозокДослідники обстежили 87 учасників, зокрема 29 осіб із діагнозом ППА та 58 здорових добровольців, щоб визначити, які мовні тести можуть найефективніше виявити симптоми на ранніх стадіях захворювання. Використовуючи Монреальсько-Тулузьку батарею мовних тестів, вони визначили, які саме недоліки відрізняють ППА від типових змін, пов'язаних зі старінням.
Первинна прогресуюча афазія, як правило, спочатку проявляється у труднощах із підбором слів або заміною схожих за звучанням або однакових за значенням термінів — наприклад, пацієнти плутають "ніж" із "дружиною" або "різцем".
У міру прогресування захворювання пацієнти можуть зіткнутися з фрагментарною побудовою речень, частими помилками під час письма та проблемами з розумінням прочитаного. Ці ранні ознаки легко випустити з уваги, тому засоби раннього виявлення є вкрай важливими для того, щоб зупинити або сповільнити просування хвороби.
Відмінною особливістю цього дослідження стало визначення найпоказовіших завдань у рамках мовної батареї. Спрямовані інтерв'ю, вправи на швидкість мовлення, завдання на розуміння і повторення, і навіть прості числові обчислення виявилися найскладнішими для пацієнтів з ППА.
ППА, що належить до сімейства фронтотемпоральних деменцій, визнана агресивнішою, ніж хвороба Альцгеймера, проте на ранніх стадіях її важко виявити. На відміну від афазії, що виникає внаслідок інсультів або травм, ППА — прогресуюче захворювання, що з часом руйнує мовні здібності.
Рання діагностика, як підкреслюють дослідники, має вирішальне значення: вона відкриває можливості для своєчасного втручання, яке може подовжити здатність пацієнта до спілкування, забезпечуючи йому триваліший період автономії та зв'язку з навколишнім світом.
Раніше Фокус писав про те, як чищення зубів допомагає виявити хворобу Альцгеймера. Хвороба Альцгеймера має найрізноманітніші симптоми, одним з яких є зів'янення моторних функцій, які запросто можуть проявлятися в найбуденніших діях.
Також Фокус писав про те, що боротися з хворобою Альцгеймера можна за допомогою їжі. Як показало дослідження, значно поліпшити стан людини з хворобою Альцгеймера, можна, якщо змінити підхід до прийому їжі.
Важливо! Ця стаття ґрунтується на останніх наукових і медичних дослідженнях і не суперечить їм. Текст має виключно інформаційний характер і не містить медичних порад. Для встановлення діагнозу обов'язково зверніться до лікаря.
