Попри триваючу агресію Росії проти України, низка європейських депутатів, зокрема двоє представників німецької партії "Альянс Сари Вагенкнехт" (BSW), цього тижня прибде до Москви на урочистості з нагоди 80-ї річниці закінчення Другої світової війни. До складу делегації увійшли євродепутати від BSW Рут Фірменіх і Міхаель фон дер Шуленбург, а також ще троє парламентарів із Чехії, Кіпру та Словаччини. Поїздка відбувається у дні, на які російська влада оголосила "перемир’я" з 8 по 11 травня.
За інформацією Der Spiegel, список учасників заздалегідь погоджувався з російським Міноборони.
Особливу увагу 9 травню надає очільник Кремля Владімір Путін, для якого ця дата має ключове пропагандистське значення. Як пише видання, Кремль намагається використати ці події для легітимації себе на міжнародній арені, залучаючи іноземних політиків, включно з представниками понад 20 країн, серед яких і лідер Китаю Сі Цзіньпін.
Рут Фірменіх, яка з 2004 року працювала з Вагенкнехт у Бундестазі, а нині представляє BSW в Європарламенті, та її колега фон дер Шуленбург ‒ колишній дипломат ОБСЄ та ООН ‒ оголосили, що братимуть участь в урочистостях на знак пам’яті про жертви Другої світової. Вони заявили про намір відвідати пам’ятник Невідомому солдату та провести зустрічі з представниками політичних і культурних кіл у Москві.
У пресрелізі політики наголосили, що їхній візит має на меті продемонструвати прагнення до миру:
"Ми хочемо послати сигнал, що прагнемо, аби гармати в Україні замовкли назавжди", ‒ йдеться в заяві. Вони також висловили занепокоєння через "постійне посилення конфронтації та ескалації в Європі".
Фон дер Шуленбурга називають координатором цієї поїздки. Раніше він був одним із перших підписантів "Маніфесту за мир", який Вагенкнехт ініціювала разом із публіцисткою Алісою Шварцер у 2023 році.
Сама Сара Вагенкнехт, коментуючи поїздку своєї соратниці до Москви, заявила Spiegel, що не вбачає підстав для критики, адже йдеться про покладання вінка, а не участь у військовому параді.
"Вона не братиме участі у параді чи подібних державних заходах", ‒ запевнила вона.
Після завершення візиту до Москви депутати планують поїхати до Києва. За їхніми словами, вже встановлений попередній контакт із українським посольством.
Тим часом, президент Сербії Александр Вучич 7 травня був змушений приземлитися в Баку через обмеження польотів та роботу систем ППО в московських аеропортах. Пізніше він вилетів до Москви, повідомляють російські державні ЗМІ.
Україна ж закликала іноземні держави утриматися від участі своїх військових у параді 9 травня в Москві. У МЗС наголосили, що Росія веде неспровоковану війну проти українського народу ‒ одного з народів-переможців у Другій світовій ‒ і вчиняє сотні тисяч воєнних злочинів.
Російський диктатор Путін 28 квітня запропонував "перемир’я" до "Дня перемоги". Однак президент Володимир Зеленський заявив, що це лише "театральна постановка", і закликав до повноцінного 30-денного припинення вогню. У США спеціальний посланець президента Кіт Келлог назвав пропозицію Путіна "абсурдною", а Дональд Трамп заявив, що хоч вона й нетривала, але це "вже дуже багато".