В Bloomberg пояснили, чому Трамп посилив тиск на Путіна
В Bloomberg пояснили, чому Трамп посилив тиск на Путіна

В Bloomberg пояснили, чому Трамп посилив тиск на Путіна

В Bloomberg пояснили, чому Трамп посилив тиск на Путіна

Своєю новою позицією щодо Кремля президент США щойно продемонстрував позитивну роль.

Президент США Дональд Трамп нарешті продемонстрував жорсткіший підхід до свого російського колеги Владіміра Путіна. В Овальному кабінеті, поруч із новим генсеком НАТО Марком Рютте, президент США оголосив, що направить в Україну ще більше озброєння — щоправда, тепер за це спочатку платитимуть європейські союзники. 

Щоб Путін точно зрозумів натяк, Трамп також призначив чергову дату дедлайну: якщо протягом 50 днів не буде домовленості про припинення вогню між Росією та Україною, США введуть вторинні мита у 100% на країни (зокрема Китай і Індію), які продовжують купувати російські нафту та газ, тим самим фінансуючи військову машину Кремля.

Законопроєкт із відповідними санкціями (включно з можливістю штрафних мит до 500%) вже очікує сигналу президента в Конгресі. Здається, уряд США — включно з представниками обох партій — нарешті знову готовий серйозно тиснути на Москву, щоб зупинити кровопролиття, зазначає оглядач Bloomberg Андреас Клут.

Оглядач додає, що для тих, хто востаннє стежив за подіями в лютому, ці кроки можуть здатися різкою зміною позиції. Тоді Трамп, сидячи в тому самому кріслі поруч із президентом України Володимиром Зеленським, звинуватив Київ, а не Москву, у початку війни, заявивши, що в української сторони "немає жодних козирів".

Відтоді сталося чимало — але не припинення вогню, якому обіцяв посприяти Трамп.

"Здається, ми домовлялися разів зо чотири", — поскаржився президент генсеку НАТО Рютте, згадуючи свої численні розмови з Путіним.

Але, за його словами, російський лідер "годував його нісенітницю" — завжди був привітним, але це "нічого не означало".

Клут стверджує, що з погляду маркетингу, війна в Україні почала шкодити президентові, який постійно вихваляється своєю здатністю досягти "мир через силу".

Опитування свідчать, що громадська думка в США дедалі більше схиляється на бік Києва — зокрема, травневе дослідження, проведене республіканським соціологом для аналітичного центру Peace Through Strength Institute, показало, що 84% ймовірних виборців підтримують санкції проти російського експорту, а 76% — військову допомогу Україні.

Інші психологічні чинники також мали значення. Трамп ненавидить мем TACO (Trump Always Chickens Out — "Трамп завжди здає назад") і з ентузіазмом використав шанс продемонструвати свою рішучість, наказавши бомбити Іран. Однак операція "Північний молот" не спростовує цей мем, оскільки, як зазначають дослідники, Трамп поводиться як хуліган у школі: він погрожує силою, але насправді боїться відкритого протистояння, особливо якщо це не безпечна сутичка. Іран не може реально атакувати США; Росія може.

Тож причина раптової жорсткості Трампа викликає сумніви. Він діє не тому, що Путін порушив міжнародне право, не через агресію проти суверенної держави чи загрозу для американських стратегічних інтересів у Європі. Якби його це турбувало — ми б давно це побачили. Насправді ж Трамп тисне на Кремль, бо сам почав виглядати слабким, а Путін — його колишній "сильний брат" — почав дратувати.

Якби Трамп справді прагнув продемонструвати силу, він міг би зробити значно більше — навіть без військового втручання. В Конгресі давно чекає на розгляд ще один двопартійний законопроєкт, запропонований республіканцями, який дозволив би США конфіскувати закордонні активи російського Центробанку й передати їх Україні, а також заохотити європейців, у яких зберігається більшість кремлівських резервів, зробити те саме.

"Тим часом зброя, яку наразі ще отримує Україна зі США, надходить з пакетів допомоги, ухвалених за президента Джо Байдена — попередника Трампа. Тільки не нагадуйте про це самому Трампу", — додає Клут.

Зміна тону в Білому домі — це все ж таки чудова новина не лише для хоробрих українців, а й для європейських союзників США, які останнім часом звикли більше до ролі суперників у торговельних війнах Трампа. Цього тижня президент США несподівано почав говорити позитивно про трансатлантичних партнерів — сидячи поруч з усміхненим Рютте, Трамп заявив, що "їхній бойовий дух вражає", і що "сильна Європа — це добре". Усе це правда, але це незвично чути від президента, який зазвичай критикує союзників Америки й хвалить її опонентів.
 
"Отже, цього тижня Трамп заслуговує на дві похвали за правильні слова й дії. Але третю я залишу на потім — коли з’являться докази, що він справді серйозно змінив підхід і буде діяти спільно з союзниками США та українцями, щоб дати Путіну рішучу відсіч — таку, яку зрозуміють і в Москві, і в Пекіні, і в Пхеньяні. У такому випадку я б навіть висунув його на Нобелівську премію миру", — підсумував оглядач.

Чим насправді керується Трамп у своїй політиці щодо України, аналізував Олег Шамшур у статті "Трамп проти себе: хто переможе — "домінатор" чи "геній оборудок"?"
 

Джерело матеріала
loader
loader