Чому чорні дні для борців з віп-корупцією лише починаються
Чому чорні дні для борців з віп-корупцією лише починаються

Чому чорні дні для борців з віп-корупцією лише починаються

Чому чорні дні для борців з віп-корупцією лише починаються

У вівторок парламент проголосував проєкт змін у Кримінальний кодекс України, яким ліквідовано незалежність НАБУ та САП. За демонтаж антикорупційних органів проголосувало 263 депутати, зазначає видання Цензор.НЕТ.

Про те, що влада планує знищення антикорупційних органів, опозиція попередила ще в понеділок, але опозиціонери не знали, як швидко і гидко розгорнуться основні події. І що тандем зі “Слуг”, “Батьківщини” і ОПЗЖ знищить головну загрозу для себе.

Обшуки СБУ

Все почалось у понеділок з масових обшуків у детективів НАБУ, організованих Службою безпеки України. Понад 70 обшуків проводились без ухвали суду, оскільки стосувались державної зради.

За результатами обшуків було затримано одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів Національного антикорупційного бюро Руслана Магамедрасулова. Йому інкримінують ведення бізнесу в рф, а також контактування з агентами рф.

Судячи із записів, детектив сам домовлявся про продаж конопель на території Дагестану за державною програмою.

Батько детектива Сентябр Магамедрасулов — має громадянство рф, однак співробітник НАБУ не вказав цей факт під час оформлення допуску до державної таємниці, чим порушив закон.

“Цей високопосадовець Бюро був у тісному контакті із народним депутатом-втікачем від забороненої партії ОПЗЖ Федором Христенком, який пов’язаний зі спецслужбами рф та, як встановило слідство, має значний вплив на діяльність НАБУ, про що буде повідомлено окремо”, – зазначалось у повідомленні СБУ.

При обшуках у конфідентів Христенка виявили багато аналітичних довідок, які б мали бути службовою інформацією НАБУ.

Руслан Магамедрасулов

Народний депутат від забороненої партії ОПЗЖ Федір Христенко виїхав за 10 днів до початку повномасштабки.

За даними Чесно, він був одним з ключових прогульників парламенту, востаннє голосував влітку 2021 року.

А за даними Радіо Свобода він виїхав з України 14 лютого 2022 року і відтоді не повертався, у щорічній декларації за 2022 рік вказав, що разом з родиною проживає у Польщі, у квартирі площею 173 квадратні метри.

Крім нового орендованого житла в Польщі, нардеп вказав у декларації за 2022 рік, що родина володіє у Росії квартирою на 176 квадратних метрів та трьома паркомісцями. Ця нерухомість у Москві записана на дружину Марину Христенко з 2018 року.

Вчора депутат отримав заочну підозру у держзраді.

Також СБУ встановила, що дружина Христенка дала своє авто для виїзду з країни дружині детектива Скомарова.

Взагалі щодо Скомарова, як відомо, в СБУ були питання і під час конкурсу на очільника Бюро економічної безпеки. Але, як виявилось, зараз СБУ цікавить геть не отримане в окупації громадянство його батька.

“Слідство встановило, що в разі виграшу конкурсу український олігарх Ігор Коломойський сподівався, що Скомаров як новий керівник БЕБ сприятиме закриттю кримінального провадження щодо нього. Відповідна інформація підтверджена доказами листування Коломойського з одним зі своїх підлеглих”, — йдеться в заяві СБУ.

Тут слід зазначити, що і раніше навіть у нового керівництва НАБУ і САП були питання щодо витоків матеріалів по справі Коломойського. В одній з розмов з автором Семен Кривонос згадував, що варто було НАБУ вжити якихось кроків, як на ранок під офісом Бюро вже стояли адвокати Коломойського.

Також авторка чула і від попереднього керівництва НАБУ певні зауваження до дій Скомарова в ситуації з затриманням літака бізнесмена-партнера Коломойського Геннадія Боголюбова кілька років тому.

Ще цікавий нюанс, як стверджують джерела видання, Скомаров не отримав жодного голосу у фіналі конкурсу БЕБ у тому числі через відгук про його роботу Артема Ситника (відгук, наприклад, про Олександра Цивінського був позитивний).

Втім зараз співробітники СБУ детективів НАБУ звинувачують у допомозі у виїзді за кордон Боголюбову. Як ідеться в повідомленні СБУ, два співробітники НАБУ, підлеглі Скомарова, супроводжували його в потязі до Відня.

Саме НАБУ пізніше заперечило це звинувачення, надавши листа, що співробітники їхали на навчання. “Чесно кажучи, без наявності якогось спілкування, без подорожі хоча б в одному купе, буде дуже важко довести, що це дійсно був умисний супровід, а не просто збіг обставин”, – зазначив співрозмовник Цензор.НЕТ.

Срин у скандалі з НАБУ
Срин у скандалі з НАБУ

Другий епізод стосується Віктора Гусарова, якого СБУ звинуватила у “шпигунстві” на користь ФСБ. Спецслужба стверджувала, що його дії координував заступник керівника охорони Януковича Дмитро Іванцов, який у лютому 2014 року допомагав експрезиденту перебратися до Росії, а сам залишився у Криму.

СБУ заявила, що попереджала НАБУ про цього співробітника. Водночас у самому Бюро зауважили, що історія мала дещо інший характер. Що переписка між детективом і охоронцем Януковича велась ще в 2012-2015 роках.

“1 серпня 2024 року, працівниками СБУ у співробітника НАБУ на підставі ухвали суду був проведений обшук за містом його мешкання та в автівці. Після обшуку його повісткою викликали на допит. У призначену дату він прийшов до СБУ та був допитаний по цім же обставинам пересилки відомостей про осіб вищезгаданому працівнику УДО. У серпні 2024 року СБУ усно повідомила, що під час розслідування справи про державну зраду, у якій фігурує згаданий колишній працівник УДО, жодних фактів, яки б свідчили про причетність працівника НАБУ не встановлено, будь-якого підтвердження того, що він був обізнаний про співпрацю працівника УДО з рф не існує. Доказів участі в антидержавній діяльності — немає”, – зазначили в НАБУ.

Так чи інакше, Гусарова сьогодні взяли під арешт.

“Взагалі, все що відбувалось у понеділок, було технічним віддзеркаленням дій НАБУ. Оці ранні обшуки, килими з грошей. Це все починало робити НАБУ. Дії СБУ навіть підпадали під колись сказане одним детективом: “Так, а які докази треба, якщо воно і так видно”. Сьогодні це “і так видно” застосували проти нього”, – зазначив співрозмовник Цензор.НЕТ.

Обшуки в справі НАБУ

Але якщо ці два затримання СБУ і викликають певні запитання та роздуми, все-таки не видаються взятими зі стелі.

Старі ДТП і неможливість зняти побої

Втім, вони не пояснюють понад 70 обшуків. І на цьому наголосив сьогодні Кривонос на брифінгу – мовляв, ми підтримуємо боротьбу з держзрадниками, але ж є нюанси в підходах.

Значно недолугіше на цьому фоні видавалися повідомлення про ДТП з детективами НАБУ 4-річної давнини.

Ключове питання: чому про ці ДТП так довго мовчали і розслідували. Це ж не економічна схема.

“Наскільки я знаю, що цими ДТП набушників шантажували не один рік, але тут видно десь залупились так, що повитягали все, що можна”, – розповів співрозмовник видання.

Сьогодні на брифінгу директор НАБУ Семен Кривонос заявив, що, крім того, детективи, яким завдали тілесних ушкоджень при обшуках, не змогли нормально зняти побої.

Як відомо, УП згадувало, що одному з детективів силою відкривали заплиле око від побоїв, що відкрити телефон через FaceID.

“Вчора детективи, після проведення (слідчих дій), які не були затримані і до яких була застосована сила, звернулися до низьких медичних закладів і їм відмовляли або неохоче йшли на те, щоб оглядати”, – зазначив Кривонос. Додавши, що команда була від КМДА.

Звісно, найбільша інтрига була, чи дійсно СБУ вилучило вчора в САП матеріали щодо негласних слідчих дій. Про це йшлося в заяві САП, але СБУ це заперечило.

Співрозмовники в антикорупційних органах дуже по-різному прокоментували цю ситуацію – одні сказали, що вилучень чутливої інформації не було. Інші сказали, що вилучили “достатньо”.

Сам керівник САП Олександр Клименко заявив сьогодні на брифінгу, що “на даний час у САП проводиться перевірка дотримання режиму таємності”. Але наразі немає доступу до справ у жодного правоохоронного органу, включаючи Службу безпеки. “Це була призначена перевірка секретності… Відповідно, що це створювало ризики можливості доступу до матеріалу. Наразі такого доступу немає”, – пояснив керівник САП.

Знищення незалежності

Втім, вже у вівторок зранку стало зрозуміло, що вилучене під час обшуків не має значення порівняно з тим, що готується в Раді.

Станом на 10 ранку ще нічого не віщувало біди.

Аж раптом Анастасія Радіна повідомила про правки в законопроєкт 12414 про зміни у Кримінальний кодекс України. Законопроєкт мали розглянути якраз сьогодні в другому читанні.

Правками, які опублікувало NV.UA передбачалось:

  • забирати справи в НАБУ та доручати розслідування іншим органам;
  • бути фактичним керівником САП та передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам;
  • надавати детективам НАБУ обов’язкові письмові вказівки;
  • самостійно закривати справи за підозрою топ чиновників.

Процесуальна автономія САП також суттєво обмежується, адже:

  • прокурори САП будуть позбавлені можливості визначати підслідність НАБУ у виключних випадках;
  • керівник САП не зможе вирішувати спори про підслідність у справах, що може розслідувати НАБУ;
  • керівник САП не матиме повноважень щодо зміни апеляційних та касаційних скарг, внесених прокурорами САП.

Нагадаю, до цього інші органи не мали право розслідувати підслідність, яка була визначена законом за НАБУ. А також заборонялося визначення підслідності справ підслідних НАБУ за іншими органами.

Що означає передача підслідності, всі побачили в 2021 році на прикладі знищення справи Олега Татарова, яку забрали в НАБУ і САП.

Брифінг

“Зараз Татаров розгромив їх повністю. Вочевидь, багато хто не дооцінював, наскільки він професор Моріарті, і що проти нього можна грати лише, якщо у твоїй команді є Шерлок Холмс”, – сказав один зі співрозмовників видання.

Очільники НАБУ і САП заявили, що проголосований 263 депутатами законопроєкт фактично руйнує їхню незалежність. Коментуючи ризики від вчорашніх обшуків, директор НАБУ Семен Кривонос підкреслив, що порівняно з ухваленим законом вони незначні.

Тоді як закон “прямо вплине на незалежність антикорупційної інфраструктури.

“Він вплине на нашу ефективність і на хід кримінальних проваджень. Будь-які кримінальні провадження можна зараз витребувати, прочитати, побачити, які є матеріали, які є негласні слідчі дії, усе…”, – зазначив Кривонос.

Директор НАБУ та очільник САП висловили сподівання, що цей закон не буде підписаний президентом.

Але віри в це мало.

Ба більше, Семен Кривонос прямо натякнув, що на нього з колегою надалі можуть тиснути і шантажувати їх.

Наскільки відомо Цензор.НЕТ, це вже сталось і зокрема Кривоноса шантажують кримінальним провадженням за підкуп виборців у 2009, де він фігурував. Тоді йшлося про усиновлення дитини, і зараз можуть витягти, що ця дитина фактично жила з матір’ю, яка погодилась на таку послугу.

Тож чорні дні для антикорів лише починаються…

Автор: Тетяна Ніколаєнко

Джерело: Цензор.НЕТ

Tweet
Джерело матеріала
loader
loader