Заступник голови Національного агентства із питань запобігання корупції в 2022-2023 рр., ексголова правління "Трансперенсі Інтернешнл Україна" та колишній кандидат на голову НАЗК Андрій Вишневський відреагував на прийняття депутатами скандального закону №12414, який фактично ліквідовує незалежність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро.
На своїй сторінці в Facebook він нагадав, що в нашій країні є центральний орган виконавчої влади, який покликаний забезпечувати формування та реалізацію державної антикорупційної політики — Національне агентство з питань запобігання корупції. Він наголосив, що незалежність НАЗК захищена низкою встановлених законом гарантій. Вишневський вказує, що три роки тому було прийнято закон під тиском громадськості та Брюсселя "Про засади державної антикорупційної політики на 2021-2025 роки", у якому була затверджена Антикорупційна стратегія на вищевказаний період. Він зазначає, що у пункті 4.3.2. стратегії вказано, що очікуваним результатом є те, що "гарантії інституційної та операційної незалежності Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури належно визначені та втілені на практиці". Вишневський пише, що саме на НАЗК покладена "відповідальність за координацію реалізації Антикорупційної стратегії та державної антикорупційної програми з її законом".
Тому, за його словами, напередодні під час брифінгу з очільником Національного антикорупційного бюро Семеном Кривоносом та керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександром Клименком мав бути присутній і голова НАЗК Віктор Павлущик із закликом до президента України накласти вето на закон №12414 "на підставі його діаметральної протилежності Антикорупційній стратегії".
Однак Вишневський наголосив, що НАЗК не висловило жодної позиції щодо цього закону. У звіті з розширення Європейської Комісії від 30 жовтня 2024 року, зазначає Вишневський, також конкретизоване вищезазначене положення Антикорупційної стратегії у вигляді прямої рекомендації.
"Повноваження керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури повинні бути поступово розширені. Наприклад, керівник САП повинен мати повноваження розпочинати кримінальні розслідування та санкціонувати слідчі дії НАБУ/САП щодо членів парламенту незалежно від Генерального прокурора", — цитує він фрагмент звіту та нагадує, що вказана рекомендація є частиною найголовнішого з шести кластерів переговорів про вступ України до Європейського Союзу. Мова йде про кластер 1 (Основи процесу вступу).
Андрій Вишневський порадив Віце-премʼєр-міністру України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Тарасу Качці ініціювати перед урядом розгляд питання про необхідність рекомендувати президенту накласти вето на закон №12414, що ставить під загрозу процес вступу нашої країни до Євросоюзу.
Вишневський вказує, що після підписання главою держави цього закону, віцепремʼєр-міністр України має подати у відставку як член уряду, який не зміг впорався із покладеною на нього політичною відповідальністю, зокрема, щодо європейської інтеграції.
22 липня 263 народних депутатів проголосували за законопроєкт №12414. Одразу після цього в Києві, Львові, Одесі та Дніпрі відбулися протести проти ухвалення цього законопроєкту. Однак, незважаючи на акції протесту, президент України Володимир Зеленський вчора підписав скандальний документ. У виданні ВРУ "Голос України"закон з’явився одразу після підписання його президентом, і, відповідно, вже набув чинності.
Сьогодні ж Зеленський зустрівся зкерівниками правоохоронних та антикорупційних органів, а також генпрокурором Русланом Кравченком. За словами президента, у зустрічі брали участь очільники СБУ, НАБУ, САП, НАЗК, ДБР, МВС та ОГП. Він заявив, що учасники домовились працювати "виключно конструктивно".
У Центрі протидії корупції зазначили, що ліквідація незалежності НАБУ та САП фактично призведе до узурпації генпрокурором Русланом Кравченком функціонального контролю над ними. Водночас як розповіло джерело ZN.UA, рішення знищити незалежність антикорупційних органів безумовно вплине на результат щорічного оцінювання прогресу України, який Єврокомісія проводитиме наприкінці жовтня. Детальніше про це, читайте у статті Інни Ведернікової "Облава на НАБУ й САП. Президент Зеленський за крок до авторитаризму".