Це інше – не плутайте: Верховна Рада пішла на канікули, а не у відпустку
Верховна Рада України пішла на чотири тижні на канікули, які триватимуть до другої половини серпня. Депутати завершили свою роботу одразу після ухвалення резонансного законопроєкту №12414, який значно обмежує незалежність антикорупційних органів - НАБУ та САП. Це при тому, що після початку російського вторгнення умови роботи Верховної Ради України під час воєнного стану було змінено, і народні депутати тоді начебто відмовились від відпусток до кінця війни. Журналіст Коротко про розбирався, чому ж все-таки народні обранці покинули свої робочі місця в сесійній залі.
До закінчення війни - ніяких відпусток
У перші дні повномасштабної війни Верховна Рада ухвалила рішення працювати в режимі одного пленарного засідання, тобто жодних канікул, жодних відпусток у народних депутатів немає. Але!
«Норми Конституції вимагають закривати і відкривати чергову сесію - першого вівторка вересня і першого вівторка лютого, ми це робимо. А відпусток, перерв, канікул у роботі Верховної Ради не передбачається до завершення дії правового режиму воєнного стану», - пояснив народний депутат, а тоді ще й представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський.
А в січні 2023 року РНБО заборонила виїзд держслужбовців, правоохоронців і народних депутатів за кордон після скандалу з відпочинком заступника генпрокурора Олексія Симоненка, який на Новий рік їздив з родиною у десятиденну відпустку до Іспанії. Тоді президент Володимир Зеленський заявляв, що ті, хто «хочуть відпочивати зараз - відпочиватимуть поза державною службою», і запевняв, що «за кордон їздити на відпочинок чи з іншою недержавною метою чиновникам більше не вдасться». Тож чиновникам і депутатам усіх рівнів заборонили залишати Україну. Таке розпорядження надіслали прикордонникам, а рішення про виїзд ухвалюються індивідуально в Офісі президента.
Депутати не відпочивають, а працюють
Тобто усе гранично просто: під час війни ніяких відпусток і свят. Але, як виявилось, не для народних обранців. Закон дає їм лазівку, в якій прописані канікули, щоправда, без оплачуваної відпустки.
Ще минулого року в такій же ситуації голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук пояснив, що депутати не йдуть на канікули, а продовжують працювати, як прийнято говорити, «в комітетах». Це так званий режим «одного пленарного засідання». Стефанчук нагадав у своєму фейсбуці, що робота в сесійній залі не є єдиним видом діяльності нардепів.
- Кожен із них працює у комітетах (де готуються закони для голосування у залі), у тимчасових спеціальних, тимчасових слідчих комісіях, здійснюють інші заходи парламентського контролю, займаються міжпарламентською діяльністю тощо, - написав він.
Голова Ради запевнив, що з початку повномасштабного вторгнення Росії жоден народний депутат України не отримав щорічної оплачуваної відпустки. Він нагадав, що з 24 лютого 2022 року парламент України працює в режимі єдиного засідання.
Ціна прогулів – депутатський мандат
Незважаючи на це пояснення, пересічні українці досить скептично ставляться до депутатської роботи «в комітетах». «Аж дух захоплює від їхньої самовідданості та неймовірної працездатності! Звісно, це зовсім не канікули, коли народні обранці час від часу з'являються на фотках із мальовничих курортів, чи не так? Наприклад, обговорення законопроєктів у затишних кафе Парижа або на пляжах Мальдівів. Тож, якщо ви думали, що Верховна Рада України пішла на канікули, то це, звісно ж, неправда. Вони працюють у режимі єдиного засідання, і всі ці "відпочинки" за кордоном - це просто частина їхньої "безперервної" роботи», - іронізують українці в соцмережах.
Для такого сарказму є певні підстави. З початку війни той чи інший депутат «засвітився» на мальовничих курортах Європи. Журналісти тоді охрестили таких депутатів та чиновників «батальйоном Монако». Наприклад, у середині липня 2023 року народний депутат від «Слуг народу» Юрій Арістов разом з родиною відпочивав у дорогому готелі на островах в Індійському океані. Арістов зупинився у п'ятизірковому готелі Waldorf Astoria Maldives, який знаходиться на приватному острові Ітхаафуші. Вартість проживання там варіюється від 100 000 до 323 000 грн за одну ніч на двох. Хоча, заради правди, потрібно відзначити, що за такі відпустки під час війни частина депутатів або самі здали депутатський мандат, або були позбавлені його рішенням Верховної Ради. Як мінімум, вони були виключені зі складу своєї фракції.
В тему
В Америці та ж сама проблема
Примітно, що і в США зараз відбувається щось подібне. Президент США Дональд Трамп закликає Сенат не йти на літні канікули і просить затвердити запропоновані ним кандидатури посадовців. Про це повідомив Трамп у своїй мережі Truth Social. Американський президент звернувся до лідера більшості в Сенаті республіканця Джона Туна.
- Сподіваюся, що дуже талановитий Джон Тун, який здобув численні перемоги за останні два тижні, а насправді за останні шість місяців, скасує серпневі канікули (і довгі вихідні), щоб затвердити моїх неймовірних номінантів, - написав Трамп.
Річ у тім, що сенатори мають затвердити шістьох номінантів на державні посади, яких висунув Дональд Трамп. Але у серпні у сенаторів заплановані канікули. Серед ключових кандидатів, яких мають затвердити, - юрист з Міністерства юстиції Еміль Бов на посаду судді федерального апеляційного суду та колишня ведуча телеканалу Fox News Джанін Пірро - на посаду головного федерального прокурора в окрузі Вашингтон.
