Нещодавно стало відомо, що бійці Служби безпеки України за допомогою дрона-перехоплювача на висоті 5550 метрів збили багатофункціональний безпілотник окупантів "Оріон". Радіоінженер, спеціаліст з аеророзвідки Юрій Касьянов назвав це видатним результатом, оскільки піднятися дроном на таку висоту та вразити ціль є дуже непростим завданням, однак він наголосив, що з цього результату не варто робити висновок, що дрони-перехоплювачі, які коштують кілька тисяч доларів, є панацеєю в боротьбі з дронами окупантів вартістю десятки і сотні тисяч доларів, особливо із БпЛА типу Shahed.
На своїй сторінці в Facebook Касьянов пише, що окрім фінансів, необхідно також враховувати інші важливіші фактори: дронам-перехоплювачам потрібні радіолокаційні станції для наведення, оператори.
"Нічні перехоплення "Шахедів" дронами не такі результативні, як денні перехоплення безпілотників-розвідників, швидкість "Шахедів" вища за швидкість суперакамів", - наголошує він.
Експерт пояснює, що коли росіяни почнуть масово встановлювати на свої дрони-камікадзе типу "Шахед" автоматичні станції РЕБ, а самі ударні безпілотники оснащувати реактивними двигунами, які вже є, тоді ефективність недорогих дронів-перехоплювачів для протидії "Шахедам" буде зведена до нуля.
Касьянов зазначив, що президент України Володимир Зеленський під час відвідування одного із підприємств українського оборонно-промислового комплексу повідомив, що поставив завдання на Ставці Верховного Головнокомандувача виробляти по тисячу дронів-перехоплювачів на добу та навіть більшу кількість цих дронів "якщо зможуть".
"Тисяча дронів-перехоплювачів на добу — це, як мінімум, 300 добре підготовлених операторів, — де їх взяти?.. З урахуванням необхідності давати відпочинок операторам, їх повинно бути в два рази більше – 600 операторів. Де їх взяти?.. Закупити в Китаї, як комплектуючі для перехоплювачів, не вийде", - пояснює експерт.
Він наголошує, що для 300 операторів потрібно 300 радіолокаційних станцій для виявлення "Шахедів" і наведення на них дронів-перехоплювачів. Касьянов задає питання, де взяти таку кількість додаткових РЛС, коли на всі силові структури немає такої кількості. Експерт також звертає увагу на те, що необхідні також автомобілі для екіпажів дронів-перехоплювачів.
"Кожному оператору потрібні люди для підготовки дронів і бойових частин, для роботи з РЛС, водії, техніки", - додає він.
Касьянов заявляє, що влада знову прийняла помилкове рішення щодо дронів. Він стверджує, що рішення щодо дронів-перехоплювачів дасть змогу непогано заробити на цих дронах "великим збирачам китайських коптерів з дроно-комплектів". Експерт нагадав, що нещодавно глава держави повідомив, що нині вже укладено контракт на понад три мільярди гривень на дрони-перехоплювачі.
"При дозволеній маржі в 25% дасть прибуток 750 мільйонів гривень, тоді як реальні розробники вітчизняних безпілотників "з нуля" посаджені сьогодні на голодний пайок (як було і за Петра Олексійовича, який викинув весь річний бюджет на дрони на закупівлю "Байрактарів"), - зазначає Касьянов.
Він також додає, що нині "великий піар та великі гроші керують галуззю дронів і підривають обороноздатність нашої держави".
"Через деякий час, коли гроші будуть успішно витрачені, а дрони-перехоплювачі так і не зможуть захистити небо України, і я опинюся, на жаль, правий (чого я зовсім не бажаю), хто тоді буде винен?.. Чи розуміє Володимир Олександрович, чи розуміє Андрій Борисович, що весь черговий суспільний негатив, відчай людей на тлі постійних бомбардувань, роздратування від нездатності влади вирішити проблему, злість і обурення – все це посиплеться на їхні голови?", - додає він.
Журналіст і засновник проекту “Наші гроші” Юрій Ніколов кілька днів тому повідомив, що детективи Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури доторкнулись до багатомільярдних "схем" на дронах, і через це ці антикорупційні органи зараз нищать.
"А там по засекреченим контрактам десятки мільярдів гривень віддали фірмам партнерів самого Зеленського, а також Єрмака і Арахамії. За даними "Укрправди", самому Міндічу навіть готували підозру", - вказав Ніколов на своїй сторінці в Facebook.
Обіцяний "дроновий щит" — реальність чи дорога ілюзія? Про це — у статті "Арифметика війни: чому дешеві дрони-перехоплювачі — це дуже дорого" пише Юрій Касьянов.