Микола Лагун: аферист повертається!
«Я хочу багато, дуже багато заробляти, а для цього потрібні великі масштаби», – зізнався Микола Лагун в одному зі своїх інтерв'ю.
Банкір-утікач сім'ї Януковича повертається в Україну, щоб продовжити розпочате. Як тепер обберуть український бюджет? Чого очікувати платникам податків?
Біографія
Лагун Микола Іванович з'явився на світ 16 лютого 1973 року. Його малою батьківщиною є селище Семенівка, розташоване в Черкаській області.
Сам же олігарх, напевно, соромиться свого сільського походження. Можливо, з цієї причини він розповідає, що є корінним киянином.
Про своє дитинство, юнацькі роки та батьків Микола Лагун говорити не любить.
Відомо, що у нього є сестра Антоніна.
Освіта
Закінчивши школу, Микола Лагун вирушив до Києва. Там він вступив до Вищого загальновійськового командного училища ім. Фрунзе.
Так, у віці 15 років Микола Лагун став студентом факультету розвідки.
Провчившись в училищі 3 роки, хлопець вирішив змінити рід своєї майбутньої діяльності. Як показує його банківський рахунок, рішення це було вдалим...
Із розвідки Микола Лагун перейшов у фінансову сферу. Він вступив до економічного університету.
У 2001-му році Микола успішно захистив дисертацію, отримавши ступінь кандидата економічних наук. Правда, подейкують, що наукову роботу писав зовсім не її захисник...
Кар'єра
Свою професійну діяльність Лагун розпочав у 1994-му році як клерк у Національному банку України. Зовсім непогано, як для новачка!
У НБУ Микола Лагун отримав посаду економіста відділу банкнагляду управління Київської області. На ній юнак попрацював усього 3 місяці.
Схоже, що за цей короткий період спритний хлопчина вже встиг завести вигідні знайомства. Хоча цілком можливо, що протекцію у банківській системі йому допомогли дістати батьки, про яких сам Микола Лагун розповідати не хоче.
У тому ж році він став фахівцем валютного департаменту, а потім отримав посаду начальника управління цінних паперів в КБ «ВАБбанк». Там він працював 4 роки.
Незабаром Микола Лагун отримав роботу в «Укрсоцбанку». Там він обіймав посаду начальника управління грошових ринків департаменту казначейства. Згодом він очолив казначейство.
Саме завдяки цій структурі Микола Лагун зміг знайти своїх ключових партнерів. Робота звела його з Валерієм Хорошковсковським і Віктором Пінчуком. Ходять чутки, що саме ці діячі стали хрещеними батьками Миколи Лагуна в бізнесі.
Бізнес
У 2002-му році Микола Лагун придбав 10% акцій «Укрсоцбанку». У той же період цю компанію купив Віктор Пінчук. Відтоді почався стрімкий кар'єрний підйом Лагуна, який призвів до значного фінансового збагачення.
У 2005-му році Микола Лагун обійняв посаду заступника голови правління «Укрсоцбанку».
Подейкують, що отримати цю посаду йому допомогла кохана дружина – Юлія Чеботарьова. Вона мала підхід до Віктора Пінчука, основного акціонера банку.
Чеботарьова вже давно співпрацювала з Пінчуком як заступник гендиректора компанії «EastOne». Юлія також головувала у правлінні фонду Віктора Пінчука. Тому знайти спільну мову з президентським зятем Юлії Чеботарьовій було нескладно, тим паче що мета виправдана. Як-то кажуть: стараючись для чоловіка, отримуєш для себе.
Пропрацювавши кілька років в «Укрсоцбанку», Микола Лагун продав свої акції, і відкрив власний банк.
У 2005-му році Лагун придбав кредитний союз «Фаворит».
У 2006-му році невдалий розвідник з блискавичною швидкістю зареєстрував «Дельта Банк», який дуже скоро отримав скандальну репутацію.
Терміни реєстрації Лагунівского банку обійшли всі нормативні правила. Зайві запитання викликають не лише поспішне відкриття банку, яке порушило закони, але також джерела фінансування, коштом якого він був відкритий.
Ходять чутки, що бюджет на створення «Дельта Банку» Микола отримав з Росії. Але ця інформація не знайшла ніяких вагомих підтверджень.
Проте експерти не виключають, що комусь дуже знадобився свій кишеньковий банкір. Таку думку побічно підтверджує подальше тісне співробітництво з сім'єю Януковича. Хоча, свої нечисті послуги Микола Лагун міг надавати для тих, хто допоміг шапкарю Віті стати Гарантом Конституції.
На цьому банківські інтриги не закінчилися. Подейкують, що після відкриття «Дельта Банку» між Миколою Лагуном та Віктором Пінчуком вибухнув скандал. Але ці чутки схожі на навмисно поширену дезінформацію.
Це могло знадобитися для того, щоб створити в суспільстві враження конкурентної боротьби, оскільки компанії Пінчука і бізнес Лагуна нерідко брали участь в тендерах. Насправді, партнерство між двома підприємцями не припинялося. Це підтверджує той факт, що Віктор Пінчук неодноразово виручав Миколу Лагуна.
Як повідомляють ЗМІ, у 2006-му році «Дельта Банк» почав видавати кредити для покупки електроніки в магазинах, що належать Лагуну. Дуже скоро у банку закінчилися кошти для кредитування. На допомогу прийшов Віктор Пінчук. Через «Deutsche Bank» він дав Лагуну позику на суму 20 млн USD.
З того моменту справи «Дельта Банку» пішли різко вгору. Уже у 2008-му році він став сильним конкурентом для таких компаній? як «ПриватБанк» і «Надра Банк». «Дельта Банк» став потужним гравцем на ринку експрес-кредитування.
Справжня проблема перед Миколою Лагуном виникла у 2009-му році. Тоді Віктор Пінчук нагадав про борг. На той момент відсотки cnfyjdbkb 100 млн USD. Така сума досить відчутна для банку, що займається споживчим кредитуванням.
Щоб розрахуватися, Миколі Лагуну довелося віддати давньому другу і рятівникові частину свого бізнесу. Варто відзначити, що крім Віктора Пінчука у нього також були й інші кредитори. Як Лагун розрахувався з ними – пресі достеменно невідомо.
Для повноти історії варто повернутися трохи назад у минуле. Отже, після відкриття «Дельта Банку» Лагун взявся скуповувати різні активи.
У 2007-му році Микола Лагун придбав усі акції білоруського «Атом-Банку».
У 2009-му році він створив фінансову компанію у В'єтнамі. Через рік підприємець продав її інвесторам.
У 2010-му році український олігарх почав скуповувати банки, що рухнули після світової кризи. Спершу «Дельта Банк» поглинув частину акцій «Укрпромбанку». Придбати активи цієї компанії Лагуну вдалося за практично символічною ціною – 3,1 млрд грн.
Трохи пізніше він купив «Кредитпромбанк» усього за 1 долар. Варто відзначити, що за цей мізер Микола Лагун придбав банк з 400 тис. фізичних клієнтів. Новий власник пообіцяв погасити борги цього банку, які тоді налічували понад 400 млн USD. Як повідомляють у ЗМІ, цей борг не виплачений дотепер.
Крім цих двох компаній, бізнесмен придбав низку інших банків. Пізніше відбулося їх злиття в єдину бізнес-імперію «Дельта Банк».
Деякі інсайдери відзначають: скупка банків за настільки низькими цінами неможлива без допомоги «мохнатої руки» з Нацбанку. Судячи з усього, Микола Лагун також володів повною внутрішньою інформацією про стан банків, які він скуповує. Зрозуміло, для її отримання необхідно мати зв'язки в Нацбанку, в якому він, власне, починав свою кар'єру.
Наявність зв'язків в НБУ підтверджує той факт, що Микола Лагун був членом сім'ї Януковича. Деякі джерела повідомляють, що невдалий розвідник тісно співпрацював із Сергієм Арбузовим – колишнім главою НБУ і першим віце-прем'єром, а також з Юрієм Колобом – міністром фінансів.
Подейкують, що через «Дельта Банк» сім'я Януковича проводила нелегальні фінансові операції.
Але послуга за послугу. Зрозуміло, співпрацюючи з шапковою мафією, Микола Лагун отримував численні вигоди. Крім усього іншого, «Дельта Банку» діставалася участь у прибуткових фінансових програмах. Серед них була прокрутка облігацій внутрішньої позики «Нафтогазу». Ця операція принесла банку мільйонні прибутки. При цьому Микола Лагун визнаний одним із кращих банкірів України.
У 2014-му році він утік із країни, побоюючись революційної ейфорії євромайданівців.
У 2018-му році стало відомо, що Микола Лагун має намір продовжити банківську справу в Україні. Олігарх вирішив відкрити філію російського «Збербанку» в Україні.
У цій дивній справі бере участь Валерій Хорошковський. Партнери наполягають на знятті санкцій з «Ощадбанку». Деякі експерти пояснюють: таким чином Лагун і Хорошковський зможуть розморозити рахунки дочірнього підприємства «Збербанк» в Україні і дозволять власникам коштів отримати свої гроші.
Подейкують, що президент Петро Порошенко підтримав ініціативу Лагуна і Хорошковського. Натомість він зажадав лояльності та акції телеканалу «Інтер», який залишається під контролем Хорошковського.
Політика
Як безліч впливових і дуже заможних підприємців, Микола Лагун мав політичні амбіції.
У 2002-му році він балотувався в депутати Верховної Ради. На той момент він був у партії «Команда озимого покоління». Серед її членів було безліч банкірів.
Де зараз Микола Лагун?
Місце знаходження Миколи Лагуна точно не відоме.
Подейкують, що після Євромайдану він втік до Москви.
Сім'я
Пресі достеменно невідомі події з особистого життя банкіра. Як свідчать чутки, він не перебуває в офіційному шлюбі. У Миколи є цивільна дружина.
У 90-х рр. він перебував у фактичному шлюбі з Юлією Чеботарьовою.
Компромат і скандали
У 2008-му році планувалося введення в експлуатацію унікального котеджного містечка комфорт класу «Олімпік-Park». На його території повинні були розташуватися не тільки котеджі, школа і дитсадок, але також вся інфраструктура, звична для міських жителів.
Ініціаторами та реалізаторами цього казкового проекту виступали Микола Лагун та Олександр Дмитрієв. Будівництво проходило за кошти 200 інвесторів.
Пізніше прокурорська перевірка з'ясувала: незавершене будівництво закинуто, а бюджет, виділений на нього, витрачений на невідомі ресурси.
«Олімпік-Park» повинен був розташуватися за 15 км від Києва. Його площа становила 290 га. Цікаво, що ця земельна ділянка належала двом фізичним особам: Миколі Лагуну та Олександру Дмитрієву.
Пізніше з'ясувалося, що будівництво на ньому суперечить нормам через близьке розташування ґрунтових вод.
Один із інвесторів подав до суду проти недобросовісних забудовників. Суд задовольнив його скаргу. Майно Миколи Лагуна та Олександра Дмитрієва було заарештоване. Що було після цього – історія замовчує. Навряд чи комусь вдасться притиснути людину, яка знає про всі фінансові афери уряду.
У 2014-му році «Дельта Банк» вийшов у банкрутство. На цій підставі компанія не розрахувалася зі своїми вкладниками і кредиторами.
Деякі джерела стверджують, що банкрутство компанії було фіктивним. Значні кошти з його рахунків вивели члени сім'ї Януковича, залишаючи Україну після Євромайдану. Микола Лагун не став винятком.
Клієнти «Дельта Банку» почали скаржитися на затримки платежів і затягування видачі депозитів. Підсумковий борг «Дельта Банку» перед клієнтами становить 54 млрд грн. Як це зазвичай трапляється, за народного злодія заплатив народ.
З держбюджету було виділено 16 млрд грн для оплати боргу за депозитами. За підрахунками експертів, перед розоренням банку Микола Лагун вивів із нього 2,7 млрд USD.
У 2015-му році «Ощадбанк» подав до суду на Миколу Лагуна, вимагаючи стягнути невиплачені заборгованості «Дельта Банку». Позов подавався проти фізособи Миколи Лагуна, оскільки він виступає фінансовим поручителем та бенефіціарним власником банку.
На підставі відповідного договору суд задовольнив позов «Ощадбанку». За рішенням суду Микола Лагун повинен виплатити 3,9 млрд грн. Але Лагун не погодився з цим рішенням. Бізнесмен був заарештований разом зі своїм майном.
Як пишуть журналісти, йому на допомогу прийшли Дмитро Фірташ та Сергій Курченко. Незабаром Микола Лагун знову опинився на волі.
Пізніше він подав зустрічний позов. Микола Лагун вимагав у суді визнати договір про поручительство недійсним. Так і було зроблено. На думку Вищого суду України, поручителем банку не може виступати фізична особа.
Миколу Лагуна також звинувачують у фінансуванні сепаратистів та невиплаті коштів зарубіжним інвесторам і вкладникам.
Статок
Микола Лагун є одним із найбагатших українців. За підрахунками журналу «Forbes», капітал бізнесмена у 2014 році склав 133 млн USD.