16:41, 28 лютого 2019.
Політика.
10.
Голова Конституційного суду Станіслав Шевчук наголосив, що стаття 368-2 Кримінального кодексу України про незаконне збагачення була визнана неконституційною, оскільки порушує статтю 62 Конституції та презумпцію невинуватості.
Всі кримінальні провадження про незаконне збагачення будуть закриті / фото УНІАН.
Голова Конституційного суду України (КС) Станіслав Шевчук заявив, що суд не відкидає ідею кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, а лише вказав на неконституційність формулювання відповідної статті Кримінального кодексу України.
Як передає кореспондент УНІАН, про це Шевчук заявив на брифінгу в Києві.
«Головний момент, який пов’язаний з нашим рішенням, – це принцип презумпції невинуватості.
Є Конституція України, зокрема стаття 62, частина 2, яка прямо зазначає, що ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Формулювання цієї статті (368-2 ККУ про незаконне збагачення) є своєрідним щодо того, що є процесуальні аспекти, і це єдина стаття у Кримінальному кодексі, пов’язана з тим, що сам обвинувачений повинен довести, що він отримав законно свої активи», - заявив Шевчук.
За його словами, основою принципу презумпції невинуватості є те, що провину має доводити держава, тобто держава повинна доводити незаконність отримання громадянином активів.
«Виходить так, що якщо законність набуття (активів) не підтверджена доказами, то ця стаття дозволяє притягти до кримінальної відповідальності.
Я кажу гіпотетично, оскільки вона не працювала майже 5 років.
Невипадково, що вона не працює, оскільки судді в першу чергу дивляться на Конституцію і на презумпцію невинуватості», - додав Шевчук.
«Ми прямо записали у своєму рішенні, що Конституційний суд наголошує, що протидія корупції є завданням виняткового суспільного та державного значення, а криміналізація незаконного збагачення - важливим юридичним засобом реалізації державної політики у цій сфері», - заявив голова КС.
«Суд не скасував загалом саму ідею незаконного збагачення, він просто звернув увагу на неконституційність формулювання норми, яку треба переформулювати.
Щоб вона відповідала Конституції», - підкреслив Шевчук.
Як повідомляв УНІАН, 26 лютого Конституційний суд ухвалив рішення, у якому визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу України (незаконне збагачення).
У рішенні сказано, що стаття 368-2 ККУ втрачає чинність з дня ухвалення судом цього рішення.
Як заявив представник суду, КС виходив з того, що ця стаття зобов’язує особу доводити, що її статки набуті в законний спосіб, а презумпція невинуватості говорить про те, що доводити провину особи є функцією держави.
27 лютого у Національному антикорупційному бюро України заявили, що через рішення КС всі провадження щодо корупціонерів будуть закриті.
Сьогодні, 28 лютого, президент Петро Порошенко заявив, що підписав та доручив зареєструвати у Верховній Раді як невідкладний законопроект про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення.
За його словами, у новому законопроекті стаття Кримінального кодексу про незаконне збагачення буде виписана так, що «комар носа не підточить».
#КСУ#незаконне збагачення.