У понеділок, 13 квітня, в багатьох європейських країнах рекордно знизилися ціни на електроенергію, в окремих країнах вони навіть стали від'ємними.
Про це свідчать дані європейської енергетичної біржі Nord Pool (об'єднує 13 ринків в Європі, переважно в північній частині) та дані угорської енергетичної біржі HUPH щодо цін на добу наперед, пише "Економічна правда".
Середньодобова ціна на електроенергію у Франції, Німеччині, Нідерландах та Бельгії 13 квітня буде від'ємною.
Такі дані Nord Poll.
Подібна динаміка спостерігається і в східноєвропейських країнах.
Зокрема, 13 квітня від'ємні ціни встановлені Чехії та Словаччині.
Подібна ситуація із від'ємними цінами є нетиповою для робочих днів.
Зазвичай, подібне трапляється у вихідні чи святкові дні, наприклад, під час різдвяних свят у грудні.
Це стається тоді, коли суттєво зменшується промислове споживання електроенергії.
Подібна ситуація нині – коли чимало підприємств вимушено не працюють через карантин за для недопущення поширення нового коронавірусу COVID-19.
За даними держпідприємства "Оператор ринку", в Україні середньозважені ціни "ринку на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку становили 1218 грн за м.
Вт-год та 776 грн м.
Тим часом через низькі ціни в Європі енергетична компанія ДТЕК бізнесмена Ріната Ахметова призупинила експорт електроенергії з "Острова Бурштинської ТЕС" до Угорщини та Румунії.
При цьому ціна електроенергії в Україні в 4-5 разів вище, ніж у цих країнах.
Про зупинення експорту електроенергії з Бурштинського енергоострова (БУОС) свідчать дані Оператора систем передачі НЕК "Укреенерго" про стан енергоблоків ТЕС і АЕС, передає "Бізнес.
Станом на 13 квітня працюють три з дев'яти блоків Бурштинської ТЕС.
Цього вистачає лише на покриття споживання в БУОС.
Бурштинська ТЕС виробляє 90% електроенергії в БУОС.
При цьому експорт електроенергії в Європу можливий тільки з БУОС, який синхронізований з європейською енергосистемою.
Згідно з даними ДП "Оператор ринку", ціна електроенергії в базі (Base) на ринку на добу вперед (РСВ) в Україні становить 40,8 євро/МВт/год в торговельній зоні Об'єднаної енергосистеми України (ОЕС) і 50,6 євро/МВт/ГОД в БУОС.
Відповідна ціна в Румунії та Угорщині становить близько 11 євро/МВт/год, що вчетверо дешевше, ніж в ОЕС України і в п'ять разів дешевше, ніж в БУОС.
Через відсутність експорту диспетчер "Укренерго" був змушений зупинити імпорт електроенергії з Європи в БУОС для забезпечення безпеки енергосистеми, повідомили в НЕК "Укренерго".