У вівторок, 26 травня, п'ятий президент України Петро Порошенко не пішов на допит до Державного бюро розслідувань у справі про незаконне переміщення через кордон культурних цінностей, зате відкрив у музеї Гончара виставку картин, які фігурують у вищевказаній справі.
Пізніше представники ДБР приїхали до музею Івана Гончара і заявили, що проводять невідкладні слідчі дії і обшук.
Також повідомлялося, що співробітники ДБР вручили повістку дружині Петра Порошенка Марині про повторний виклик на допит п'ятого президента по справі про переміщення художніх цінностей. При цьому, адвокат Порошенка цю інформацію спростовує. Розповідаємо, що відомо про картинний скандал.
По суті
22 травня Державне бюро розслідувань оприлюднило повістку про виклик екс-президента Петра Порошенка на допит в якості свідка. Повідомлялося, що Порошенка викликали у кримінальному провадженні № 42020000000000307, в якому досліджуються обставини переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю 43-х картин всесвітньо відомих художників.
П'ятого президента України чекали в ГБР 26 травня в 11:00. Слідчі Держбюро розслідувань визначили необхідність прибуття Порошенко як термінову.
Однак 26 травня Порошенко на допит не з'явився. Адвокат екс-президента Ігор Головань заявив, що розміщення Держбюро розслідувань відео в інтернеті з викликом на допит не замінює вручення повістки.
"Порядок здійснення виклику в кримінальному провадженні врегульовано статтею 135 КПК України. Там про "видосиках" ні слова. Особа викликається до слідчого шляхом вручення повістки", - заявив Головань у коментарі "Українській правді".
У ДБР повідомили, що повістки про виклик Порошенка на сьогоднішній допит відправлялися кількома способами й всі вони законні.
"Повістки відправлялися кількома шляхами – всі вони передбачені чинним законодавством. Зокрема, відправляли адвокатам Петра Олексійовича, направлялися безпосередньо йому за місцем роботи, за місцем проживання і за місцем реєстрації", - йдеться в повідомленні.
Наголошується, що рішення про примусовий привід може бути прийнято слідчим, який проводить досудове розслідування, враховуючи всі наявні факти по цій справі.
Пізніше повідомлялося, що замість допиту у ДБР Порошенко відвідав відкриття виставки картин у музеї Івана Гончара.
Позиція Порошенка
Порошенко заявив, що на виставці представлено картини з особистої колекції родини екс-президента. Він також зазначив, що в експозиції присутні роботи митців, які були пов'язані з Україною, любили її, працювали тут, а їх твори мають велике значення для всіх, хто поважає справжнє мистецтво.
"Тут ви зможете побачити і роботи Айвазовського, сім'я якого має походження з Галичини, який сформувався як художник у Феодосії в Криму. Крим - це Україна. Ми бачимо роботи Лагоріо - одного з кращих учнів Айвазовського. Значною мірою представлений Вільгельм Котарбінський - поляк за походженням, який більшу частину свого життя провів у Києві та брав участь у розписах Володимирського собору. Тропінін і його портети, які мають відношення до Вінницької області, до Могилів-Подільського. Хмелюк, який також має відношення до Вінницької області. Ілля Рєпін, який народився у Чугуєві і є класичним художником, який описував у тому числі і козацький побут", - розповів Порошенко.
За словами Петра Порошенка, картини було куплено і ввезено в Україну задовго до його президентської каденції - ще у 2012 році. А на виставці представлено оригінали митних декларацій 43 картин, їх перелік та платіжні доручення на оплату, зроблені з особистого рахунку Порошенка після сплати всіх податків державі.
"Картини ввезено законно. Для цього достатньо було просто подивитися, хоча я не зобов'язаний зберігати оригінали декларацій, хоча вони збереглися, для цього достатньо було просто подивитися в базу даних митної служби і не оббріхувати лідера опозиції", - заявив Порошенко.
Він додав, що зараз розчаровані ті, хто "намагався склепати чергову кримінальну справу".
"Я запрошую відвідати цю виставку всіх, кому дуже цікаво - можливо Офіс президента, можливо співробітників правоохоронних органів. Будь ласка, приходьте, дивіться, я хочу, щоб українці мали доступ до найкращих зразків світового мистецтва", - підкреслив екс-президент України.
Ще одна версія подій
За деякими даними, за допомогою картин Порошенко нібито займався відмиванням грошей.
Так, Telegram-канал Лисиця правда by Kuksin повідомляє, що в залі з картинами Порошенко розмістив в золоту рамочку платіжне доручення, де фірма Vernon Hlding Limited отримала від нього 4,8 мільйони у валюті за ці картини.
"На перший погляд, Порошенко їх офіційно купив. Насправді ні. Просто вивів гроші на підконтрольну йому офшорну компанію. Адже Vernon Holdings Ltd володіла акціями Липецької фабрики Рошен Петра Порошенка, а бенефіціаром цієї офшорки був Сергій Зайцев. Зайцев - формальний бенефіціар всієї корпорації Рошен. Підсумовуючи, Порошенко купив картини сам у себе і вивів з України мільйони гривень в безподаткову зону на Британські Віргінські острови", - йдеться в повідомленні.
Реакція ДБР
Видання PavlovskyNews повідомляє, що вдень співробітники ДБР прибутку до музею Гончара, однак правоохоронців деякий час впускати в будинок відмовлялися, посилаючись на відсутність у них відповідних документів.
Пізніше співробітники ДБР штурмом взяли будівлю музею Гончара, і зайшли в приміщення. Повідомлялося про потерпілих.
"Українська правда" повідомляє, що слідчі Державного бюро розслідувань передали повістку про виклик на допит Порошенка через його дружину.
При цьому, адвокат Порошенка спростував цю інформацію.
"Працівники ДБР втекли відразу як тільки їх попросили не помахати посвідченнями, а показати належним чином. Камер було багато, кожен може переконатися. Ніхто нічого нікому не давав", - написав адвокат Порошенко на своїй сторінці в Facebook.
Пізніше силовики покинули будівлю музею. А видання PavlovskyNews з посиланням на представників Порошенка повідомляє, що декларації, які додавалися до картин, вилучено співробітниками ДБР.
При цьому, в самому Держбюро розслідувань цю інформацію не коментують.