На Марсі є озера: Вчені вразили новими відкриттями
На Марсі є озера: Вчені вразили новими відкриттями

На Марсі є озера: Вчені вразили новими відкриттями

На Марсі є озера: Вчені вразили новими відкриттями

30.09.2020

Оригінал на сайті Nature

Два роки тому дослідники планет повідомили про виявлення великого соляного озера під льодом на південному полюсі Марса, і це відкриття було зустрінуто з ентузіазмом, але й з деяким скептицизмом. Нині вчені підтвердили існування цього озера, а також виявили ще три.

Це відкриття, про яке було розказано в журналі Nature Astronomy, було зроблено з використанням даних, отриманих за допомогою радара космічного зонда Mars Express Європейського космічного агентства, розташованого на орбіті Марса. Сталося це після виявлення озера, розташованого під поверхнею, в тому самому регіоні у 2018 році. Якщо зазначені відкриття буде підтверджено, це буде першим випадком виявлення рідкої води на Червоній планеті та можливого місця перебування живих організмів.

Однак це відкриття ґрунтувалося всього на 29 спостереженнях, зроблених у період з 2012 по 2015 рік, тому багато хто із фахівців заявляв про необхідність підтвердження наведених даних. Під час нового дослідження було використано дані 134 спостережень у період з 2012 по 2019 рік.

Новини за темою

"Ми визначили той самий резервуар води, але ми також виявили ще три резервуари поруч із ним", - говорить планетолог Олена Петтінеллі з Римського університету, один з авторів публікації. - Це комплексна система".

Ця команда використовувала радар, розташований на "Марс-Експресі", який дістав назву "Передовий марсіанський радар для зондування підповерхневого шару та іоносфери" (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding — MARSIS). Нині його використовують для вивчення регіону Південного полюса цієї планети. Отриманий відбитий сигнал вказує на те, якого роду речовина міститься в цьому конкретному місці: наприклад, скельні породи, лід або вода. Той самий метод використовують для ідентифікації підземних озер на Землі. Ця команда дослідників виявила певні зони, в яких під майже кілометровим шаром марсіанського льоду може бути рідка вода.

Виявлені озера займають простір приблизно в 75 тис. кв. км. Це приблизно дорівнює одній п'ятій території Німеччини. Ширина центрального, найбільшого, озера становить 30 км, і навколо нього розташовані ще три менших за розміром озера, ширина кожного з яких становить кілька кілометрів.

Соляні озера

Низький тиск на поверхні Марса, який є результатом відсутності на цій планеті значної атмосфери, унеможливлює існування рідкої води на поверхні. Однак вчені вже давно дійшли висновку, що вода може перебувати під поверхнею Марса, і, можливо, колись, мільярди років тому, на цій планеті існували моря та озера. Якщо подібні резервуари насправді існують, то вони можуть бути середовищем для існування життя на Марсі. На Землі живі організми здатні виживати в підльодовикових озерах у таких місцях, як Антарктида.
Однак кількість солі може виявитися проблемою.

Фахівці вважають, що будь-яке підземне озеро на Марсі повинно містити досить значну кількість солі, для того щоб вода залишалася в рідкому стані. Однак на великій глибині може існувати невелика кількість тепла, що йде із глибини Марса, й одного цього може бути достатньо для того, щоб розтопити лід і перетворити його на воду. "З термального погляду, вода повинна бути солоною", - зазначає Петтінеллі.

Озера, в яких кількість солі приблизно вп'ятеро перевищує її вміст у морській воді, можуть підтримувати життя, але якщо перевищення концентрації наближається до цифри 20 щодо морської води, то ніякого життя там бути вже не може, вважає Джон Пріску, еколог із розташованого в місті Бозмене Університету штату Монтана.

"Не так багато життя в цих солоних басейнах Антарктики", - говорить Пріску, команда якого займається вивченням мікробіології в крижаному середовищі. - Все там просто засолено. І те саме може бути [на Марсі]""

Гарячі дебати

Сама наявність марсіанських озер все ще викликає суперечки. Після здійсненого у 2018 році відкриття вчені порушили такі проблеми, як відсутність значного джерела тепла для перетворення льоду на воду. Хоча останні відкриття підтримують зроблені у 2018 році спостереження на основі значно більшої кількості даних, не всі фахівці переконані в тому, що в ідентифікованих регіонах є рідка вода.

"Якщо світла речовина насправді є рідкою водою, то тоді, на мою думку, воно, скоріш за все, може виявитися чимось на зразок шуги або талого снігу", - зазначає Майк Сорі, планетарний геофізик із розташованого в місті Веест — Лафаєтт, штату Індіана, Університету Пердью.

Новини за темою

Джек Голт, планетолог із розташованого в Тусоні Арізонського університету, вважає останні отримані дані достовірними, але не впевнений у правильності їх інтерпретації. "Я не думаю, що це озера", - говорить Голт, який входить до складу команди, що займається управлінням радіолокатора підземного зондування (Mars Shallow Radar sounder-SHARAD), розміщеного на запущеній НАСА марсіанській дослідницькій орбітальній станції. - Там недостатньо потоків тепла для підтримки солоного розчину, навіть під шапкою льоду".

Китайський апарат "Тьянвень-1", що прямує до Марса, можливо, запропонує варіант перевірки зроблених тверджень. Він досягне орбіти Марса в лютому 2021 року й висадить на його поверхню марсохід. Крім того, на борту цього космічного апарату є наукові інструменти, зокрема радар, який може бути використано для проведення подібного роду досліджень. "Його можливості можна порівняти з апаратами MARSIS SHARAD, — зазначає Девід Феннері з розташованого в місті Брісбен, Австралія, Квінслендського технологічного університету (Queensland University of Technology).

Поки що зберігається захоплювальна ймовірність того, що ці озера є залишками вологого минулого Марса. "Можливо, на Марсі була величезна кількість води, — говорить Петтінеллі. — А якщо була вода, то значить було можливим і життя".

Джонатан О'Каллаген

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 
#жизнь на Марсе #Марс #політ на Марс #озера #марсохід #"Тьянвень-1"
Джерело: 112.ua
Теги по теме
Марс
Источник материала
loader
loader