Газета The Wall Street Journal (WSJ) опублікувала супутникові знімки з російською військовою технікою в окупованому Криму і Воронезької області Росії. Як пише Медуза, знімки передала виданню компанія Maxar Technologies, яка займається комерційною супутникової зйомкою.
Фотографії були зроблені між 27 березня і 16 квітня 2021 року. Очільник компанії Maxar Technologies Ден Яблонскі заявив, що вирішив поділитися знімками з журналістами за власною ініціативою.
«Думаю, це знімає деяку невпевненість і сумніви в тому, що насправді відбувається в дуже неспокійному регіоні», – зазначив Яблонскі.
На одному з фото добре видно винищувачі Су-30 на злітно-посадковій смузі авіабази в Криму. Знімок зроблений 16 квітня, в кінці березня винищувачів на базі ще не було, зазначає видання. На інших знімках видно російський польовий госпіталь, бойові вертольоти і бронетанкові частини в окупованому Криму.
На одній з фотографій зафіксовані мотострілкові частини в таборі російських військ у Воронезькій області. Як пише WSJ, до українських кордонів також стягнуті військові літаки Су-34, Су-27, Су-25 і Су-24. На думку журналістів, супутникові знімки засвідчують, що РФ перекинула до кордону з Україною більше бойової авіації, ніж вважалося досі.
Як розповіли WSJ анонімні американські офіційні особи, наразі біля кордонів України розміщено близько 80 тисяч російських військовослужбовців. Це приблизно вдвічі більше, ніж місяць тому.
Джерела вказують, що адміністрація президента США Джо Байдена обговорює можливість надання Україні військової допомоги в разі повномасштабного російського вторгнення. За даними джерел, такі поставки можуть включати протитанкові, протикорабельні і протиповітряні системи. Цей план поки не представили на затвердження Байдену.
В останні тижні березня 2021 року Росія почала активно стягувати війська до кордонів України, також активізували обстріли українських позицій підконтрольні Кремлю бойовики, українські війська понесли втрати. Росія нарощує свою військову присутність і в окупованому Криму. Активізувалась і російська пропаганда, яка стверджує, що Київ нібито готує «наступ» на території, підконтрольні проросійським бойовикам.
В експертних колах почали розглядати варіант повномасштабного вторгнення РФ до вільної України, хоча Кремль відкидає такі припущення. Про ескалацію на Донбасі вже заявив і президент Володимир Зеленський, а президент США Джо Байден у телефонній розмові з українським лідером запевнив в непохитній підтримці Вашингтоном суверенітету України.
8 квітня президент Володимир Зеленський на тлі загострення ситуації на Донбасі відвідав позиції українських військових. В інтерв'ю CNN Зеленський заявив, що Україна готова до російського вторгнення.
20 квітня президент Зеленський запропонував президентові РФ Володимиру Путіну зустрітися «в будь-якій точці українського Донбасу, де йде війна».
За даними Conflict Intelligence Team (CIT), концентрація російських військ на кордонах з Україною є максимальною з 2014-2015 років. Росіяни перекидають війська в район полігону «Погоново» і міста Острогожськ Воронезької області.
Головнокомандувач української армії, генерал-полковник Руслан Хомчак заявив, що РФ веде цілеспрямовану кампанію з дезінформації, поширюючи повідомлення про нібито «підготовку України до наступу на Донбас».
Фото: Maxar Technologies/WSJ