Мінкульт хоче забрати Почаївську лавру в УПЦ МП. Але уряд утікача Януковича ускладнив це, оскільки підписав з УПЦ МП договорі, в якому взагалі немає підстав для розірвання. А діяти чисто політичними рішеннями в уряді поки не хочуть, оскільки УПЦ МП зможе оскаржити їх у міжнародних судах. Але навіть якщо проросійських попів вдасться вигнати з Почаївської лаври, то залишиться не менш складне питання - кому її віддати ПЦУ чи УГКЦ.
«Там дуже хріновий договір. У випадку з Києво-Печерською лаврою договір можна було розірвати. А в договорі [по Почаївській лаврі] взагалі немає підстав для розірвання», - пояснює LIGA.net голова комітету Ради з питань гуманітарної політики Микита Потураєв (СН) ситуацію навколо «цитадели русского мира» в Тернопільській області.
Зараз юристи уряду працюють з цим договором, щоб знайти рішення - як можна припинити його дію в такий спосіб, щоб УПЦ МП не вдалось оскаржити припинення дії договору у міжнародних інстанціях.
Після чого на повістці буде не менш складне питання - віддати лавру ПЦУ чи УГКЦ. Обидві церкви вже заявили історичні «претензії» на Почаївську лавру:
- Греко-католики були в лаврі у період з 1712 (після поразки Петра Першого в Прутському поході) до 1831 року. Після чого лавру знову віддали православним, оскільки частина ченців підтримала польське Листопадове повстання. За цей час був збудований головний храм лаври - Свято-Успенський. У 1831 році сюди завезли російських ченців й почалось зросійщення пастви.
- В ПЦУ нагадують, що Почаївський монастир був заснований шляхтянкою Анною Гостською у 1597 році як православний. Й більшість своєї історії лавра була під православною юрисдикцією: як Константинополя, так і Москви.
Варіант сумісного використання комплексу лаври не подобається ні одній зі сторін.
А як розповів журналістам один з керівників «Слуги народу»: «Є побоювання, що віддати її УГКЦ – значить "розділити" країну на дві релігійні частини. Буде західна уніатська частина з Почаївською лаврою і буде східна частина з Києво-Печерською лаврою».
Але це - питання майбутнього.Поки в УГКЦ запевняють - якщо держава не ухвалить позитивне для УГКЦ рішення – «хрестові походи» ніхто організовувати не буде.