Перед російським вторгнення в Україну Угорщина стягувала свої війська до кордону не для участі в нападі, а щоб утримати ситуацію на самому кордоні, якщо з України хлинуть потужні потоки біженців. Про це в інтерв'ю "Європейській правді" заявив угорський військовий експерт Андраш Рац, який тоді працював у Центрі стратегічних досліджень та безпеки уряду Угорщини.
Угорщина «зібрала певні військові сили» біля кордону з Україною, але наголосив на важливості контексту, цілей і завдань цих дій.
«Склад цих сил був не таким, як з російського боку. Росія зібрала наступальні сили. Угорські сили, спрямовані на ваш кордон незадовго до вторгнення РФ, не були наступальними», – сказав Рац.
Він заперечив, що між Москвою і Будапештом мала місце будь-яка координація військових зусиль.
«Вторгнення Путіна стало для Уряду Угорщини несподіванкою. Орбан дійсно не вірив, що Росія зробить таку серйозну, критичну помилку, як напад на Україну. Так само як в це не вірили Німеччина або Франція», – сказав Рац.
Будапешт вирішив просто підготувати «план б», на випадок «малоймовірного, на його думку,» сценарію російського нападу на Україну.
«Цей план Б припускав, що почнеться потужна гуманітарна криза і послідує масштабний потік біженців з України. Це була не армія – а окремі специфічні армійські підрозділи», – пояснив експерт.
Стояло завдання забезпечити можливих біженців наметами, лікарями, ліжками, їжею та іншим – все це могли зробити відповідні армійські підрозділи.
Угорська влада побоювалися заходів збройних груп в Угорщину, як це було при розпаді Югославії.
Рац зазначає, що щодо цього існувала координація між Будапештом і Києвом.