Компанія Shell все ще торгує російським газом понад рік після того, як пообіцяла вийти з російського енергетичного ринку. Й у 2022 році Shell забезпечила майже 1/8 частину російського експорту морського газу.
Такі дані наводить Global Witness, спираючись на дані проведеного аналізу. Радник президента України Володимира Зеленського Олег Устенко звинуватив Shell у прийомі «кривавих грошей», пише BBC.
У якості одного з недавніх прикладів, наводиться рейс, який розпочався 9 травня. Великий танкер, який здатний перевозити понад 160 000 кубометрів СПГ, вийшов із порту Сабетта на півострові Ямал й попрямував до Гонконгу. Й цього року таких рейсів було 8.
У Shell заявили, що угоди були результатом «довгострокових договірних зобов’язань» і не порушують закони чи санкції.
У березні 2022 року Shell вибачилася за купівлю російської нафти та заявила, що має намір відмовитися від російської нафти та газу. Компанія заявила, що припинить купувати російську нафту, продасть свої СТО та інші підприємства в росії, що вона й зробила. Вона також припинила співпрацю з державним енергетичним гігантом «Газпромом».
Але, окрім «Газпрому», Shell має також й контракт із російською СПГ-компанією «Новатек», який зобов’язує Shell купувати 900 000 тонн газу на рік на Ямалі до 2030-х років. «Новатек» є другою за величиною газовою компанією росії. Якими будуть штрафні санкції, якщо Shell відмовиться виконувати контракт з «Новатек» не повідомляється.
Shell є найбільшим у світі трейдером СПГ, який не підпадає під європейські санкції, отримавши мільярди доларів прибутку від торгівлі нафтою та газом минулого року.
Тому Устенко закликав використати прибутки від такої діяльності на відновлення України: «Величезні суми, які Shell і вся нафтова промисловість заробили в росії, повинні бути використані для допомоги у відбудові України, а не набивати кишені своїх акціонерів».