У Вільнюсі розпочався саміт НАТО. Президент Зеленський підтвердив свою участь
У Вільнюсі розпочався саміт НАТО. Президент Зеленський підтвердив свою участь

У Вільнюсі розпочався саміт НАТО. Президент Зеленський підтвердив свою участь

У середу в рамках саміту пройде перше засідання Ради Україна—НАТО за участю голів держав та урядів.

У столиці Литви Вільнюсі 11 липня відкривається дводенний саміт НАТО. Головною темою зустрічі стане продовження військової та гуманітарної підтримки України і перспективи її вступу до організації. У середу в рамках саміту пройде перше засідання Ради Україна—НАТО за участю голів держав та урядів. Про це повідомляють «Радіо Свобода» та «Укрінформ».

Видання Bloomberg напередодні повідомило, що президент України Володимир Зеленський прибуде на саміт НАТО у Вільнюсі в середу. 

Напередодні Володимир Зеленський у своєму вечірньому відеозверненні фактично підтвердив особисту участь у саміті НАТО. Зеленський розповів, що під час роботи у Вільнюсі заплановані двосторонні зустрічі різного рівня — з представниками країн Європи, Америки, Канади, Японії.

Серед пріоритетів у переговорах він назвав питання протиповітряної оборони для українських міст та громад, зброя для фронту та «інші аспекти захисту життя та нашої спільної безпеки». Він висловив упевненість у тому, що для українських військових можуть бути хороші збройні новини з Вільнюса.

Сьогодні радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван підтвердив, що президент США Джо Байден та Зеленський зустрінуться на полях саміту у Вільнюсі.

Раніше Зеленський в інтерв’ю ABC News заявляв, що не хоче їхати на саміт НАТО у Вільнюсі «задля розваги» й очікує, що Україна отримає запрошення до Альянсу й гарантії безпеки на період, поки вона не є членом НАТО.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба раніше повідомив, що союзники досягли консенсусу щодо майбутнього приєднання Україна до Альянсу за швидшою процедурою без виконання Плану дій щодо членства (ПДЧ). Він додав, що саміт — це також «найкращий момент, щоб прояснити запрошення Україні стати членом».

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ зранку у Вільнюсі заявив, що у фінальному комюніке за підсумками саміту для України буде «позитивний і сильний меседж» з «елементами» запрошення та «шлях для її членства». Столтенберг сказав, що текст цього документа ще не готовий — його закінчать через кілька годин.

Президент США Джо Байден в інтерв’ю CNN 9 липня заявив, що Україна поки не готова до членства в НАТО, а Києву надішлють запрошення приєднатися до Альянсу не раніше, ніж закінчиться війна з Росією.

У середу, 12 липня, о 13.00 на саміті пройде перше засідання Ради НАТО-Україна за участю «голів держав та урядів». Це новий орган взаємодії країни з Альянсом, про створення якого стало відомо у травні. До початку Ради президент України Володимир Зеленський та генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ проведуть пресконференцію. 

Зустрічі глав держав та урядів формально розпочнеться сьогодні, 11 липня, близько 14-ї години. Крім цього, відбудеться громадський форум Альянсу та низка двосторонніх зустрічей між генеральним секретарем та лідерами держав, а також зустріч лідерів країн НАТО із керівниками країн Індо-Тихоокеанського регіону.

До саміту у столиці Литви місцеві активісти, волонтерські групи та представники української громади встановлять у Вільнюсі 33 тисячі українських прапорів. Зокрема, учасники ультрамарафону «Піднімаю прапор за Україну в НАТО» прибіжать з Києва до Вільнюса з прапором України від українських військових з Бахмута. Цей прапор піднімуть на площі у центрі Вільнюса, де свого часу вперше в тодішньому СРСР скинули пам'ятник Леніну.

Саміт НАТО вважається найважливішою та найбільшою подією в історії Литви. Очікується, що до Вільнюса прибуде понад 2400 членів з 48 іноземних делегацій, у тому числі 40 глав держав і до 150 інших високопоставлених урядовців. Захід проходить у Литовському виставковому і конгресовому центрі LITEXPO. Загалом на саміту Литва витратили близько 38 млн євро.

Безпеку в ці дні забезпечуватимуть близько 12 тисяч представників литовських сил безпеки. Крім того, 16 країн-членів НАТО надіслали загалом близько 1 тисячі військовослужбовців. Німеччина розгорнула у Вільнюсі 12 пускових установок систем ППО Patriot, Іспанія — систему NASAMS, Франція — самохідні гаубиці Caesar. Декілька країн розмістили в Литві військові літаки та засоби боротьби з безпілотниками.

Напередодні саміту понад 70 організацій, у тому числі і ГО «Детектор медіа», підписали  спільне звернення до держав-членів Альянсу взяти на себе зобов’язання про якнайшвидше запрошення України до членства в НАТО. Акредитацію на саміт отримала кореспондентка «Детектора медіа» Галина Петренко.  

За даними КМІС, станом на червень 2023 року, 89% українців підтримують вступ України в НАТО.

Фото: Getty Images

Теги по теме
Украина Владимир Зеленский НАТО Литва
Источник материала
loader
loader