22-річна іранка Махса Аміні посмертно стала лауреаткою премії імені Сахарова у 2023 році
22-річна іранка Махса Аміні посмертно стала лауреаткою премії імені Сахарова у 2023 році

22-річна іранка Махса Аміні посмертно стала лауреаткою премії імені Сахарова у 2023 році

Разом із нею премією відзначили рух за права жінок в Ірані, який розпочався після її смерті.

Лауреаткою премії Європарламенту «За свободу думки» імені Андрія Сахарова у 2023 році стала 22-річна іранська курдка Джина Махса Аміні — посмертно. Разом із нею премією цього року відзначили іранський масовий рух за права жінок під гаслом «Жінки, життя, свобода!», який розпочався після її смерті. Про це 19 жовтня оголосив Європейський парламент, повідомив DW.

«Жорстоке вбивство 22-річної Джини Махси Аміні стало поворотним моментом. Воно поклало початок жіночому руху, який творить історію», — прокоментувала голова Європарламенту Роберта Мецола у Страсбурзі. 

Махса Аміні померла 16 вересня 2022 року після того, як її затримала поліція моралі за звинуваченням у неправильному носінні головної хустки- хіджабу. Рідні дівчини стверджують, що Махса померла в результаті жорстокого поводження з нею в поліції. Влада Ірану це заперечує.

Смерть Аміні викликала в різних регіонах Ірану масові акції протесту. Вони тривали протягом багатьох місяців під гаслом «Жінка, життя, свобода!».

За даними неурядових організацій, під час цих протестних акцій загинули понад 550 демонстрантів, сімох людей влада Ірану стратила, йдеться у публікації DW.

Європарламент заснував премію «За свободу думки» у 1988 році і присвятив її радянському фізику і правозахиснику Андрію Сахарову. Цією премією щорічно відзначають осіб або організації, які своєю діяльністю зробили внесок у справу захисту прав людини та основоположних свобод. Розмір премії становить 50 тисяч євро.

Раніше ми писали, що кандидатуру Джини Махси Аміні висунули відразу три найбільші блоки Європарламенту.

У 2021 році премію отримав російський опозиційний політик Олексій Навальний, в 2020-му  білоруська опозиція, а в 2019-му  український режисер Олег Сенцов.

Фото: скриншот

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
Иран Европарламент
Источник материала
loader
loader