Про це мовиться у тексті законопроєкту на порталі Верховної Ради України. До слова, Володимир Зеленський анонсував законопроєкт про множинне громадянство під час свого звернення у День Соборності України, передає 24 Канал.
За що пропонують позбавляти громадянства
Зеленський у законопроєкті пропонує позбавляти громадянства у випадках, коли людина добровільно набуває громадянства держави, яка визнана ВР державою-агресором або державою-окупантом. Мовиться також про громадянства тих держав, які не визнані.Під добровільним отриманням громадянства розуміються випадки, коли особа самостійно подала заяву чи клопотання про набуття громадянства.
Втім, є виняток – це положення не поширюється на українців на окупованих територіях, адже ці випадки регулюються частиною 6 статті 5 Конституції України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
У законопроєкті Зеленського про множинне громадянство також визначено випадки, коли набуття громадянства вважається недобровільним. Так, мовиться про:
- одночасне набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства іншої держави чи держав;
- набуття дитиною, яка є громадянином України громадянства своїх усиновлювачів унаслідок усиновлення її іноземцями;
- автоматичне набуття громадянином України іншого громадянства внаслідок одруження з іноземцем;
- автоматичне набуття громадянином України який досяг повноліття іншого громадянства унаслідок застосування законодавства про громадянство іноземної держави, якщо такий громадянин України не отримав документ, що підтверджує наявність у нього громадянства іншої держави.
Коли громадянства пропонують позбавляти примусово
Також у законопроєкті визначено умови для примусового позбавлення громадянства України. Серед них:
- використання повнолітнім громадянином України, який має громадянство іноземної держави, на території України паспортного документа іноземця, наслідком якого є створення загроз національній безпеці або національним інтересам України;
- набуття особою громадянства України внаслідок подання неправдивих відомостей, підроблених документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого стосовно особи не могло бути прийнято рішення про прийняття до громадянства України;
- невиконання зобов'язання про складання іспитів з основ Конституції України, Історії України та на рівень володіння державною мовою;
- встановлення факту проходження особою військової служби за контрактом у державі-агресорі чи державі-окупанті.
- Крім цього, підставою для припинення громадянства також може стати набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно осіб, засуджених в Україні за вчинення злочину проти основ національної безпеки України, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, а також за вчинення терористичного акту, чи за сприйняття вчиненню терористичного акту.
Окрім того, участь у збройній агресії проти України також вважається підставою для позбавлення громадянства.