Стеження за журналістами. Скандал у СБУСюжет
Стеження за журналістами. Скандал у СБУСюжет

Стеження за журналістами. Скандал у СБУСюжет


Один з підрозділів Служби негласно прослуховував та знімав журналістів з проєкту розслідувань Bihus.Info.

Журналісти проєкту Bihus.Info за результатами власного розслідування встановили, що операція з прослуховування та відеозйомки під час їхнього корпоративу велася за наказом одного з департаментів Служби безпеки України. Таку заяву 5 лютого на офіційному YouTube -каналі проєкту зробив головний редактор Денис Бігус.

За даними розслідувачів, за операцію відповідав Департамент захисту національної державності (ДЗНД) СБУ. А до встановлення камер і мікрофонів імовірно залучали і Департамент оперативно-технічного забезпечення Служби.

Передісторія

Нагадаємо, що 16 січня ресурс Народна правда опублікував відео, на якому, як стверджується, працівники Bihus.Info нібито вживали наркотики. На записах чути, як оператори проєкту начебто обговорюють замовлення “трави”.

Ролик містить фрагменти запису телефонних розмов співробітників редакції та кадри, зняті прихованою камерою на новорічному корпоративі Bihus.Info у готельно-ресторанному комплексі під Києвом.

Пізніше ресурс Народна правда, який опублікував відео зі стеженням за журналістами, видалив новину і відповідний ролик на YouTube та закрив свій канал.

Подробиці операції

Як встановили журналісти Bihus.Info, негласні дії СБУ у заміському комплексі, де колектив відзначав корпоратив, тривали шість діб. Спочатку співробітники відомства під виглядом замовлення святкування двічі приїздили до готелю у період з 15 по 22 грудня, щоб детально оглянути номери.

26 грудня до комплексу прибули три десятка людей, частина з них привезла великі валізи, в яких, як вважають журналісти, була необхідна для стеження техніка.

27 грудня в готель заселилися співробітники Bihus.Info і ще кілька осіб, також пов’язані з СБУ. Увечері 28 грудня в більшість номерів, де перебувала редакція, заїхала інша група чоловіків.

1 січня в готель повернулася ще одна, уже третя, група співробітників Служби.
Усього, за даними журналістів, СБУ могла встановити приховані камери у сауні та щонайменше восьми кімнатах – у вішаках для одягу, стінах, антресолях тощо. Окрім цього камери були замасковані під пожежну сигналізацію.

У письмовому коментарі, як стверджує редакція Bihus.Info, СБУ проігнорувала питання про те, чи отримувались ухвали суду на встановлення прихованої техніки в спальні кімнати. Також, за словами розслідувачів, відомство не відповіло, чи існує якесь чинне кримінальне провадження щодо будь-кого із колишніх або нинішніх членів редакційного колективу.

Боротьба з наркозлочинністю

Пізно ввечері 5 лютого у СБУ відреагували на розслідування Bihus.Info і зазначили, що слідчі дії проти редакції були пов’язані з протидією організованій наркозлочинності.

“За наявною у СБУ оперативною інформацією, серед клієнтів дилерів, через яких наркотичні речовини постачалися іншим громадянам, виявилися також, на жаль, окремі співробітники Bihus.Info. Зокрема, одна з операторів, яка фігурувала у кримінальному провадженні щодо незаконного виробництва, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів”, – повідомили у пресслужбі відомстві.

Окрім цього СБУ також відкрила кримінальне провадження за статтею “Незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації”. Проводяться відповідні процесуальні дії.

“Чистки” в Департаменті

Ще до заяви Bihus.Info про стеження, керівництво СБУ 31 січня прийнято рішення про оптимізацію роботи Департаменту захисту національної державності та звільнило низку співробітників. Зокрема, керівника підрозділу Романа Семенченка.

За інформацією українських ЗМІ, рішення про звільнення ухвалював особисто голова Служби Василь Малюк. Він направив подання на президента України і Володимир Зеленський швидко підписав відповідний указ.

Поінформовані джерела в СБУ підкреслюють, що “кадри”, які стежили за редакцією Bihus.Info, мають понести відповідальність.

“Як мінімум їх треба відправити на передову”, – йдеться у заяві.

“Позиція керівництва СБУ чітка – не можуть дії окремих співробітників кидати тінь на Службу, яка стільки всього робить під час війни: починаючи від підривів Кримського мосту та проведення інших унікальних спецоперацій до ліквідації військових злочинців на території РФ”, – зазначили поінформовані джерела.
 



Теги по теме
СБУ расследование увольнение
Источник материала
loader
loader