19 мая, воскресенье
С картинками
Текстовый вид
ru
Украинский
Русский
Сміх без причини: психологи пояснили, у яких ситуаціях гумор – це захисна реакція
Сміх без причини: психологи пояснили, у яких ситуаціях гумор – це захисна реакція

Сміх без причини: психологи пояснили, у яких ситуаціях гумор – це захисна реакція

Експерти популярної онлайн-платформи Психологічна підтримка пояснили, чому ми жартуємо та сміємося в ситуаціях, коли начебто немає реального приводу для веселощів.

Захисний механізм

– Іноді сміх може виступати як захисний механізм. Він допомагає нам зняти напругу і залишатися психічно стійкими в стресових ситуаціях, коли ми надто вразливі, – кажуть психологи.

За словами експертів, іноді за простими жартами людина намагається приховати емоції, з якими не може впоратися: тривогу, страх, безпорадність, розпач, гнів, сором або вразливість.

Зараз дивляться

Тривога

Якщо в дитинстві людина не відчуває, що її цінують, це може викликати тривогу. Щоб зменшити це неприємне відчуття, психіка активує стратегії компенсації, однією з яких є потреба у схваленні.

Така сама стратегія може застосовуватися людиною в дорослому житті: вона прагне подобатися іншим. Через це вона постійно жартує. Людина сприймає це так: якщо інші сміються з її жартів, значить, вона їм подобається – можна бути спокійною.

Гумор також може стати невід’ємною частиною нашої комунікації з іншими, якщо в нашій родині було заведено постійно жартувати.

Агресія

Через сміх людина може висловлювати агресію в безпечній для себе формі. У жартах можна замаскувати багато суперечливих почуттів: образу, роздратованість тощо.

Наприклад, якщо нас образили слова близької людини, ми можемо не наважитися відкрито висловити свої почуття. Натомість вдаємося до іронії чи сарказму.

Травма

Через травму людина може переживати безліч неприємних емоцій. Гумор допомагає з ними впоратися. Усвідомлення того, що “я можу перетворити щось страшне на смішне”, створює відчуття контролю. Однак це відчуття ілюзорне.

Людина може почати сміятися над трагічними подіями. Але в цьому криється небезпека: ми перестаємо адекватно сприймати реальність. Поки ми “зажартовуємо” травму, ми відкладаємо реальний процес її прийняття.

Уразливість

Людина може боятися, що виявлення справжніх почуттів може викрити її слабкість перед іншими, які скористаються цим. Вона тоді жартує, щоб не виглядати вразливою. Наприклад, постійні жарти перед тим, хто нам подобається, не що інше, як спроба приховати свої справжні почуття.

Шок

Посмішка може виникати як реакція на шок, на розгубленість. Буває так, що справжнім почуттям ще потрібен час, щоб проникнути у свідомість. І це нормально: кожен має свою власну швидкість обробки емоцій.

За словами експертів, у тому, щоб приховувати за жартами образу, а за істеричним сміхом – тривогу і страх, немає нічого страшного. Гумор допомагає впоратися з цими неприємними почуттями. Але користуватися цим захистом слід розумно і в міру.

Психотерапія ж допоможе зрозуміти, яка причина наших жартів і що за ними ховається. Так само як і навчить керувати емоціями та висловлювати їх у безпечний для нас та інших спосіб.

Джерело:

Теги по теме
Психология
Источник материала
Поделиться сюжетом