На Марсі виявили гігантський вулкан
На Марсі виявили гігантський вулкан

На Марсі виявили гігантський вулкан

У новаторському повідомленні на 55-й Науковій конференції про Місяць і планети, що відбулася в Вудлендсі, штат Техас, вчені розповіли про відкриття гігантського вулкана та ймовірного шару похованого льодовика в східній частині марсіанської вулканічної провінції Тарсіс поблизу екватора планети.

Неодноразово зображені космічними кораблями, що оберталися навколо Марса, починаючи з «Марінер-9» у 1971 році, але глибоко зруйнований до невпізнання, гігантський вулкан десятиліттями ховався на виду в одному з найвідоміших регіонів Марса, на межі між сильно зруйнованим лабіринтом. Noctis Labyrinthus (Лабіринт ночі) і монументальні каньйони Valles Marineris (Долини Маринера).

Попередньо позначений як «вулкан Ноктіс» до офіційної назви, структура розташована на 7° 35′ пд.ш., 93° 55′ зах. Величезні розміри вулкана та складна історія його модифікації вказують на те, що він був активним протягом дуже тривалого часу. У його південно-східній частині лежить тонке недавнє вулканічне відкладення, під яким, ймовірно, все ще присутній льодовиковий лід.

Це сукупне відкриття гігантського вулкана та можливого льодовика в льодовику є важливим, оскільки воно вказує на захоплююче нове місце для вивчення геологічної еволюції Марса в часі, пошуку життя та дослідження за допомогою роботів і людей у ​​майбутньому.

«Ми досліджували геологію району, де ми знайшли залишки льодовика минулого року, коли зрозуміли, що знаходимося всередині величезного та глибоко еродованого вулкана», — сказав доктор Паскаль Лі, планетолог з Інституту SETI та Інституту Марсу. базується в дослідницькому центрі Еймса НАСА та є провідним автором дослідження.

На Марсі виявили гігантський вулкан - Фото 1
Нещодавно відкритий гігантський вулкан знаходиться в «середині подій» на Марсі. Топографічна карта, що показує культове розташування вулкана Ноктіс між найбільшими вулканічними та каньйонними провінціями на Марсі. Авторство: фонове зображення: цифрова модель висоти NASA Mars Global Surveyor (MGS) Mars Orbiter Laser Altimeter (MOLA). Геологічна інтерпретація та анотації Паскаля Лі та Сураба Шубама 2024 р.

Кілька підказок, взятих разом, видають вулканічну природу безладдя багатошарових гор і каньйонів у цій східній частині Лабіринту Ноктіс. Центральна вершина відзначена декількома піднесеними горами, які утворюють дугу, досягаючи регіональної височини та похилого спуску від області вершини. Пологі зовнішні схили простягаються на 225 кілометрів (140 миль) у різних напрямках.

Залишки кальдери — залишки зруйнованого вулканічного кратера, в якому колись було лавове озеро — можна побачити поблизу центру споруди. Потоки лави, пірокластичні відкладення (утворені вулканічними твердими матеріалами, такими як попіл, шлак, пемза та тефра) і гідратовані мінеральні відкладення трапляються в кількох областях в межах периметра споруди.

«Відомо, що ця область Марса має широкий спектр гідратованих мінералів, що охоплюють тривалий відрізок марсіанської історії. Давно підозрювалося, що ці мінерали є вулканічним походженням. Тож виявити тут вулкан, можливо, не буде надто дивним», — пояснили. Сураб Шубхем, аспірант кафедри геології Університету Меріленда та співавтор дослідження. «У певному сенсі цей великий вулкан є довгоочікуваним «димячим пістолетом».

Окрім вулкана, дослідження повідомляє про відкриття великої площі вулканічних відкладень площею 5000 квадратних кілометрів (1930 квадратних миль) у периметрі вулкана, що представляє велику кількість низьких округлих та витягнутих горбів, схожих на пухирі. Цю «пухирчасту місцевість» інтерпретують як поле «безкорінних конусів», горбів, утворених вибуховою парою або розбуханням, коли тонка ковдра гарячих вулканічних матеріалів зупиняється на поверхні води або багатої льодом. Джерело

Источник материала
loader
loader