Законопроєкт про мобілізацію: комітет Ради прибрав норми про демобілізацію та бонусні виплати військовим
Законопроєкт про мобілізацію: комітет Ради прибрав норми про демобілізацію та бонусні виплати військовим

Законопроєкт про мобілізацію: комітет Ради прибрав норми про демобілізацію та бонусні виплати військовим

Комітет Верховної ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки затвердив остаточний текст законопроєкту про мобілізацію №10449 перед другим читанням у парламенті.

Про це повідомила низка нардепів у соцмережах, зокрема членкиня комітету від Слуги народу Мар’яна Безугла, нардеп та членкиня комітету від Європейської Солідарності Ірина Фріз та парламентар від фракції Голос Ярослав Железняк.

Комітет розглянув правки до законопроєкту про мобілізацію: що схвалили

– Комітет ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки таки дотягнув до голосування законопроєкту про проходження військової служби, мобілізації та військового обліку. Завтра цю редакцію виносять в залу Верховної Ради України, — написала Безугла у Facebook.

Як повідомила Ірина Фріз, профільний комітет проголосував за те, щоб рекомендувати Раді прийняти законопроєкт в цілому з результатом: за — 13, утримались — 5.

Зараз дивляться

Нардеп Фріз додала, що за зверненням головкома ЗСУ Олександра Сирського було більшістю голосів знято з розгляду норму про звільнення з військової служби (демобілізацію) через 36 місяців.

Відповідно, норми щодо демобілізації, ротації та медико-соціальної реабілітації планується розглядати окремим законопроєктом, який буде подавати уряд.

– До прикінцевих положень додано Кабміну: розробити і внести на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо удосконалення механізмів ротації військовослужбовців в умовах дії воєнного стану, їх звільнення та медико-соціальної реабілітації, – повідомила вона.

Також в законопроєкті були скасовані попередньо схвалені мотиваційні норми, а саме:

  • одноразова доплата у розмірі 70 тис. гривень військовослужбовцям, які перебувають на “нулі”;
  • щомісячно виплачується винагорода за особливості проходження служби у розмірі 10 тис. гривень;
  • фіксовану плату за знищену техніку.

– Проте встановили на рівні закону виплату від 4 до 300 розмірів прожиткового мінімуму за знищене (захоплене) озброєння, — написала Фріз.

Як вказує депутат від фракції Європейська Солідарність Олексій Гончаренко, у схвалених правках є й кілька інших норм:

  • Залишається норма про право на демобілізацію людей з інвалідністю;
  • демобілізація у зв’язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);
  • визнані обмежено придатними зобовʼязані будуть повторно прийти переогляд протягом 12 місяців;
  • військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50% від першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки;
  • ті, хто отримав 2-3 групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців), підлягають повторному медичному огляду для визначення придатності до служби.

Водночас будуть створюватись обмеження щодо надання консульських послуг для чоловіків від 18 до 60 років, які не мають військово-облікових документів. Крім того, правками передбачається обмеження на керування транспортними засобами чоловікам відповідного віку за вимогою ТЦК.

Висновки комітету до законопроєкту про мобілізацію: текст документу

Також Олексій Гончаренко оприлюднив документ із висновками профільного комітету Ради:

Коли ухвалять законопроєкт про мобілізацію

Своєю чергою нардеп від фракції Голос Ярослав Железняк наголошує, що рекомендації профільного комітету не є остаточними, оскільки в його повноваженнях – лише надати рекомендації.

– А ось приймати чи ні, як весь закон, так і окрему правку, вирішує виключно і тільки зала парламенту, – написав він.

За його словами, має зʼявитися таблиця до другого читання у Верховній Раді, в якій буде понад 4 тис. правок, що будуть розділені на дві групи:

  • які були враховані комітетом (те що увійшло у рекомендації до другого читання). Таких, зазначає Железняк, відносно небагато;
  • та відхилені комітетом. Яких, за словами нардепа, “дуже багато”.

– Завтра Рада почне розгляд закону у другому читанні. Почнуть з відхилених правок. Коли кожен автор такої правки зможе запропонувати залі проголосувати і в разі 226+ голосів вона стане врахованою. Я мало вірю, що буде позитивний тут результат, але такі правки ставити будуть. І враховуючи, скільки колег вже публічно незадоволені рішенням Комітету, то ставити будуть багато, – написав Железняк.

На думку Железняка, навряд чи завтра Рада зможе проголосувати законопроєкт, оскільки будуть розглядатись як відхилені, так і враховані комітетом правки до проєкту закону. За оцінкою нардепа, ймовірною датою голосування законопроєкту у другому читанні стане 11 квітня.

Джерела: Залізний нардеп, Гончаренко, Ірина Фріз, Мар’яна Безугла

Теги по теме
Верховная Рада Законопроект нардепи
Источник материала
Поделиться сюжетом