Потрібна бронь: яку роботу зараз пропонують чоловікам і чому вони згодні на зарплату в конверті
Потрібна бронь: яку роботу зараз пропонують чоловікам і чому вони згодні на зарплату в конверті

Потрібна бронь: яку роботу зараз пропонують чоловікам і чому вони згодні на зарплату в конверті

Криза на ринку праці поглиблюється, у компаніях кажуть про дефіцит кадрів, а на співбесідах все частіше звучать відмови кандидатів працевлаштовуватися офіційно. Тим часом, на ринку є вакансії із бронюванням. Фокус дослідив детально, що відбувається і кому зі спеціалістів можуть надати гарантоване бронювання.

За даними Work.ua, у травні на порталі розмістили 113 тисяч вакансій. Дисбаланс на ринку праці стає все відчутнішим: кількість пропозицій роботи зростає, а конкуренція за робоче місце — на дуже низькому рівні. Про це пише Фокус у новій статті "Шукаємо спеціалістів з відстрочкою". Чому криза на ринку праці України поглиблюється".

Експерти пояснюють: в умовах, коли спеціалісти-чоловіки можуть в будь-який момент залишитись без роботи внаслідок мобілізації багато з них обирають неофіційне працевлаштування, адже таким чином компанія може не надавати до ТЦК дані про них. Такі схеми часто влаштовують і кандидатів-чоловіків, і бізнес, який отримує потрібного спеціаліста без ризиків його призову на фронт.

"Чоловіки не прагнуть працевлаштовуватися в компанії, які працюють офіційно, але не надають бронювання. Не секрет, що частина бізнесу працює в сіру, так ось – наразі ми фіксуємо збільшення випадків коли фактичні трудові відносини просто не оформлюються офіційно, більше того зі штату виводяться працівників–військовозобов’язаних, які фактично продовжують працювати в компанії, але офіційно вже не є її співробітниками. Бізнес адаптується і все більше переходить на сіро-чорні схеми працевлаштування. Важко тим бізнесам, які працюють повністю офіційно, бо по факту вони зараз в найнезручнішому становищі", — зазначає у коментарі Фокусу HR експертка Домініка Іванова-Бекар.

Бронювання співробітників: кому пропонують таку роботу та чи є вибір

Офіційне працевлаштування цікавить кандидатів, якщо компанія пропонує бронювання. Проте зараз знайти таку роботу не надто просто, адже кількість вакансій із гарантованим бронюванням на ринку праці України – менше 5%. За даними work.ua, станом на 11 червня на порталі розміщено 3,6 тис вакансій із бронюванням. Більше всього таких вакансій у категорії "Робочі спеціальності, виробництво" — 1200.

У торговельних мережах та на АЗК часто пропонують вакансії з бронюванням
Фото: УНІАН

Які вакансії на порталах з пошуку роботи пропонують "бронювання"

 • Бізнес-аналітик (торговельна мережа)
 • Монтажник інтернет-мереж (телекомунікаційна компанія)
 • Інженер-програміст (агробізнес)
 • Менеджер з продажу (телекомунікаційна компанія)
 • Менеджер з продажу (мережа АЗК)
 • Помічник кухаря (торговельна мережа)
 • Оператор поштового відділення (доставка, логістика)
 • Фармацевт (аптечна мережа)
 • Регіональний менеджер з продажу с/г техніки (машинобудування)
 • Менеджер по роботі з клієнтами (банк)
 • Електрозварник (машинобудування)
 • Електрослюсар (харчопром)
Найбільше вакансій з бронюванням - у розділі "Робочі спеціальності, виробництво"
Фото: pexels.com

"Закриваються цілі цеха і підрозділи, тому що в принципі нікого взяти на роботу. Водіїв просто у дорозі забирають (мобілізують), пекарів забирають під час обідньої перерви, і вони просто не повертаються на роботу, тому що їх мобілізують. Непрозора система, хто може бути заброньований, хто не може, скільки може бути заброньованих людей, вона сильно впливає на ринок праці. Тому ті, хто бронюють прозоро, і ті, хто готові з цим працювати, готові доводити, що їхні співробітники їм важливі, такі компанії можуть знайти собі зараз співробітників", — розповіла Фокусу власниця консалтингої агенції TalentMatch Наталія Слинько.

Економічне бронювання: чи цікаво компаніям платити за спеціалістів

Допомогти бізнесу залучити спеціалістів-чоловіків могло б економічне бронювання, про яке ще нещодавно заявляли в парламенті. Проте наразі від такої ідеї відмовились. А це означає подальшу невизначеність для компаній щодо розвитку та планування майбутньої діяльності в умовах війни та мобілізації.

Важливо "Шукаємо спеціалістів з відстрочкою". Чому криза на ринку праці України поглиблюється

"Економічне бронювання спростило б пошуки і залучення спеціалістів. Тут мова йде про планування, тому що бізнес — відповідальний, структурний, системний. Він планує, він не рухається всліпу, він на рік розробляє стратегію, певні плани. Вже під реалізацією цієї стратегії, цих планів будуються бізнес-процеси, і планується, скільки необхідно для виконання тих чи інших процесів залучити людей. Якби бізнес мав би навіть невеличку квоту, то була б реальна можливість планувати на рік чи й довше, розуміти, що можливо забронювати певну кількість фахівців", — зауважив виконавчий директор компанії Talent4U Ігор Буркиця.

Раніше Фокус писав, що питання економічного бронювання залишається темою для дискусій у владі.

Нагадаємо, згідно з чинним законодавством, забронювати можна 50% від кількості військовозобов'язаних, які працюють на підприємстві на момент подання списку.

Источник материала
Поделиться сюжетом