Для багатьох заразитися SARS-CoV-2 означає кілька неприємних тижнів болю, кашлю та втоми. Однак приблизно в кожному п’ятому випадку дискомфорт триває місяцями поспіль. Що наражає деяких людей на більший ризик гострої інфекції, що триває протягом тривалого періоду COVID, далеко не ясно.
Команда експертів з усього США проаналізувала записи про 4708 дорослих американців, інфікованих SARS-CoV-2 у період з квітня 2020 року по лютий 2023 року. Приблизно кожен п’ятий все ще мав труднощі з COVID-19 через три місяці – поріг для тривалого COVID-19.
Виявилося, що тривалий COVID частіше зустрічається у жінок і тих, хто в минулому мав серцево-судинні захворювання. Це також було рідше у тих, хто був щеплений, і в людей з менш важким варіантом інфекції Омікрон.
«Наше дослідження підкреслює важливу роль, яку зіграла вакцинація проти COVID не лише в зниженні тяжкості інфекції, але й у зниженні ризику тривалого COVID-19», — каже Елізабет Оелснер, епідеміолог з Медичного центру Ірвінга Колумбійського університету.
Хоча деякі стани здоров’я, такі як хронічна обструктивна хвороба легенів і історія куріння, були пов’язані з більш тривалим періодом одужання, вони стали незначними після врахування інших факторів ризику.
Важкі інфекції та більший час одужання також були більш поширеними серед учасників американських індіанців і корінних жителів Аляски, додаючи до того, що ми вже знаємо про расову та етнічну невідповідність у зв’язку з COVID-19.
Про деякі з цих факторів ризику, включно з вищим тривалим ризиком COVID для жінок і нижчим ризиком для вакцинованих осіб, повідомлялося раніше. Однак у цьому зразку дослідники не виявили жодного суттєвого зв’язку з проблемами психічного здоров’я – навіть незважаючи на те, що тривалий період COVID призводить до серйозних змін у мозку.
«Хоча дослідження показали, що багато пацієнтів із тривалим COVID-19 відчувають проблеми з психічним здоров’ям, ми не виявили, що депресивні симптоми до зараження SARS-CoV-2 були основним фактором ризику тривалого COVID-19», — говорить Оелснер.
Завдяки кращим знанням про те, хто найбільше піддається ризику тривалого COVID-19, дослідникам стає легше з’ясувати, чому це відбувається у певних людей, і звідси, які види лікування можуть бути ефективними проти захворювання.
Оскільки більшість країн світу намагається відійти від пандемії, мільйони людей у всьому світі зі стійкими симптомами COVID-19 і суспільство в цілому отримують користь від поточних досліджень цієї хвороби.
«Наше дослідження чітко встановлює, що тривалий період COVID створює значний особистий і суспільний тягар», — говорить Оелснер.
«Визначивши, хто, ймовірно, пережив тривале одужання, ми маємо краще розуміння того, хто повинен брати участь у поточних дослідженнях того, як зменшити або запобігти довгостроковим наслідкам інфекції SARS-CoV-2».